Sari la conținut

Valva universala mecanica de presiune pentru franare - Abs


Postări Recomandate

A mai utilizat cineva aceaste valve de presiune ? cunoasteti ceva detalii ? mod defunctionare , utilitate etc , ? cat este de utila la motociclete de 600 - 1000 care nu dispun de abs .Rog carcotasii sa se abtina . Multumesc celor cu rabdare , nu toata lumea sa nascut invatata.

 

https://it.aliexpress.com/item/Generic-Motorcycle-Scooter-ATV-QUAD-Dirt-Bike-Pit-bike-Go-Kart-Performance-ABS-Anti-lock-skid/32352231392.html?scm=1007.13338.70306.000000000000000&pvid=774aa8b8-19af-44db-88de-25378c69ba3d&tpp=1&detailNewVersion=&categoryId=200000245

 

Acesta este titlul produsului si se gaseste pe aliexpress :

Universale Del Motociclo ABS Anti-bloccato Sistema di Frenatura 10mm Pinza Freno Sistema di Assistenza Dirt Pit Bike ATV Quad Scooter ABS Parte

 

post-94928-0-97735900-1483726318_thumb.jpg

post-94928-0-61035100-1483726348.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fake....

amu pe serios,de unde stie <bricheta> aia cand sa blocat roata sau nu.

dupa mine,e o chestie cu ce poti regla sa fie presiune mai mica in etrier sa nu se mai blocheze discul/roata. doar ca forta aia varieaza de la viteza,aderenta.

e o prostie...


» Post actualizat in 06 Jan 2017 18:22


ps. pune <bricheta> aia pe sistem de franare,si incearca sa blochezi roata la 30 km/h ,si la 200 km/h.

porcarii !!!

Editat de lessy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa comand si am sa montez una pe etrierul spate si am sa fac niste probe la primavara totusi , pana la urma e o valva cu presiune reglabila in functie de tensionarea sau detensonaria resortului din ea

si din mers o reglezi,dupa viteza? ...intelegi tu,nu ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o prostie chinezească adăugată la scutere ca sa poată scrie pe el ABS. Introduce o întârziere la frânare pentru a evita blocarea roţii dar nu face nimic dacă nu variază cu viteza, încărcarea roţii sau blocarea ei. Găseşti în Vitan cu 15 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o pacaleala

 

am sa comand si am sa montez una pe etrierul spate si am sa fac niste probe la primavara totusi , pana la urma e o valva cu presiune reglabila in functie de tensionarea sau detensonaria resortului din ea

 

NU!

 

Ce iti inchipui ca se intampla atunci cand presiunea este eliberata?

Pai iese afara.

Si unde se duce?

Pe janta, pe bascula, pe pietoni, pe masinile din spate... lichidul de frana expulzat de acea valva minune.

 

Optiunea de ABS la motociclete costa cam 1000 de euro, tu ce te astepti la 3 euro sa se intample? Pana si un bidon de lichid de frana costa mai mult de 3 euro, si o sa-ti trebuiasca lichid nou, ca doar desfaci instalatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu expulzeaza nici un lichid de frana .lol.

 

S-a mai discutat si s-a explicat de ce este o prostie .Imi aduc aminte ca TNG si Cesar i-au dat cu nope.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel, teoria e ca daca apesi ca dementu pe frana BRUSC, presiunea va creste putin mai "lin" decat fara dispozitiv. Practic e 100% similar cu magnetu ala pe conducta de alimentare care cica iti creste puterea... sau cu dispozitivu care bagat in priza iti reduce consumu de curent in casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat nu este cu electronica, este OK. :)

 

Eu as pune-o pe fata. Sa nu mai blochez fata cand strang frana ca dementu'.


» Post actualizat in 07 Jan 2017 05:32

Dar nu-mi pun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o pacaleala

 

 

 

NU!

 

Ce iti inchipui ca se intampla atunci cand presiunea este eliberata?

Pai iese afara.

Si unde se duce?

Pe janta, pe bascula, pe pietoni, pe masinile din spate... lichidul de frana expulzat de acea valva minune.

 

Optiunea de ABS la motociclete costa cam 1000 de euro, tu ce te astepti la 3 euro sa se intample? Pana si un bidon de lichid de frana costa mai mult de 3 euro, si o sa-ti trebuiasca lichid nou, ca doar desfaci instalatia.

nu eliberează lichid afara. Am vazut una pe bune.

» Post actualizat in 07 Jan 2017 07:12

Nu expulzeaza nici un lichid de frana .lol.

S-a mai discutat si s-a explicat de ce este o prostie .Imi aduc aminte ca TNG si Cesar i-au dat cu nope.

eGzact :)) eu am deschis subiectul atunci. Mi-au explicat clar ca nu .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce iti inchipui ca se intampla atunci cand presiunea este eliberata?

Pai iese afara.

Si unde se duce?

Pe janta, pe bascula, pe pietoni, pe masinile din spate... lichidul de frana expulzat de acea valva minune.

:crack: Doamnelor si doamnilor, avem primul candidat la postul anului, stressiunea 2017.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...