Sari la conținut

Cauciucuri de iarna pentru moto


Postări Recomandate

Buna seara,

stiu ca prin 2011 sau ceva de genu, cand s-a bagat legea cu anvelope de iarna obligatorii, au si iesit niste personaje care vindeau niste "autocolante" care aveau "M+S" pe ele si un munte cu un fulg de nea, in felul asta cine le lipea... scapa, oarecum, de amenda cand il vedea polita, sa zicem ca isi transforma cauciucurile de vara in cele de iarna, doar teoretic.
Spun "oarecum" pentru ca de multe ori, politia se prindea de chestia asta.

Spun "teoretic" pentru ca in lege spune ca trebuie sa ai scrise pe ele: M+S, M.S., M&S, ca sa mergi in legalitate.

 

Asa ca va rog, daca puteti sa imi dati un link, un nr de tel de unde pot comanda si eu astfel de "inginerii", sa imi transform si eu, teoretic, cauciucurile in unele de iarna.

inainte sa sariti cu gura pe mine

 

 

"de ce ai face una ca asta?"

"Pui in pericol pe ceilalti participanti la trafic!"

"Saracule! nu-ti permiti niste cauciucuri de iarna SH?"

 

sau alte chestii de genu, va voi explica ce am in cap.

mi-am preparat o pereche de incaltari pentru motoreta mea, cand spun ca mi-am preparat ma refer la faptul ca le-am pregatit pentru iarna(voi atasa niste poze).

 

si... daca ma opreste politia, imi poate retine certificatul de inmatriculare si imi da si o amenda de ma las de motociclism(ha ha)

 

asa ca intr-un fel sau altul, pot explica faptul ca acele tinte sunt profesionale si cumparate dintr-un magazin de specialitate, sunt fabricate pentru asta,

dar nu scap de faptul ca nu am cauciucuri de iarna, pentru ca nu scrie pe ele M+S!

 

asa ca singura solutie care mi-a venit in cap a fost sa lipesc niste litere pe ele, respectiv M+S.

 

daca aveti idee de unde le pot cumpara, sau daca aveti o alta idee mai buna, va stau la dispozitie. maine sper sa le pot monta pe motoreta si sa ma pot distra!

 

post-18254-0-81566400-1484084160_thumb.jpg

post-18254-0-14030000-1484084194_thumb.jpg

post-18254-0-84860300-1484084257_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Te-ai gandit cata eficienta au acele tinte cand dai de asfalt? La franare mai ales...

Sau ai de gand sa o folosesti doar pe zapada?

 

Te intreb ca am folosit ceva similar la bicicleta, doar ca acolo sunt facute din fabrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am de gand sa le folosesc doar pe zapada/gheata, sper sa nu dau de portiuni de asfalt.... oricum sunt pregatit sa le am doar 2-3 zile... cat mai tine cu codul portocaliu si cu zapada, nu de alta dar, in constanta,prindem o iarna ca asta o data la 5 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauciucurile cu tinte sunt ilegale in romania . deci poti pune cate m+s-uri vrei pe el, ca daca garcea vrea sa de fwta . te fwte

Foarte corect!

 

Initiator: daca te opreste in trafic (pe drum public) cu cauciucurile alea cu tinte, sigur iti retine talonul!

(nu mai conteaza ca ai avea sau nu M+S)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ati cam taiat elanul:((

O fac ai eu pe aia romaneasca... Ala care are pana(un cui in roata) de ce nu ii da amenda? Exista un numar maxim de cuie pe care trebuie sa le ai in roata ca sa fii in legalitate? :))))

Intreb si eu de curiozitate:P

» Post actualizat in 10 Jan 2017 23:06

La o simpla cautare pe google, am intrat pe primul forum unde zicea un moderator ca sunt legale cauciucurile cu tinte, fie ca sunt din fabrica sau aplicate after. Pentru linistea mea sufleteasca... Voi trage p fuga pana la politie si intreb asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucurile cu profil enduro mai mult sau mai putin au pe ele M+S - mmajoritatea.

Exista si cauciucuri de iarna 100%. Acelasi profil de enduro sau - mai putine - stradal dar compozitie speciala silica. aderenta extraordinara pe frig dar peste 10 grade desenezi asfaltul - le toci instantaneu

 

Singurul importator cu asa ceva pe care il stiu eu este : https://heidenau.ro/categoria/winter-ms/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) poti intreba un producator de cauciucuri care e legea pentru cauciucurile cu tinte. indiferent de raspuns, probabil ca trebuie oricum ceva omologat. faptul ca infigi tu niste cuie in cauciuc poate sa iti atraga ceva dosar. bonus, sunt curios cum mergi cu ele fara sa aiba scapari de aer prin gaurile pe care le-ai facut. sau fara sa zboare cuie in capul celor din jur, daca sunt doar lipite.

 

2) pentru motociclete nu trebuie cauciucuri de iarna. atata ingrijorare pentru respectarea legii si atat de putina cunoastere a ei...

 

 

.

.

.

.

.

bineinteles ca e un topic facut la misto. dar discutia merita oricum purtata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legal,daca organul vrea,chit ca esti pe 2 roti,te poate fwute ca nu ai cauciucuri M+S ,pentru ca legea se aplica AUTOVEHICULELOR,din care fac parte si motocicletele.

 

Legal si pentru siguranta ta,in functie de ce marimi ai,EXISTA anvelope MOTO M+S ,care pe langa ca te acopera pe partea cu legea,chiar au aderenta sporita simtitor pe suprafete cu zapada.

 

Da-mi eventual un mesaj privat cu marimile si vedem ce putem face,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am dat cu motor de cross pe care l-am echipat cu niste cauciucuri cu tinte si merge perfect pe drum forestier acoperit cu gheata. In schimb cand iesi pe drum asfaltat ce nu era acoperit de gheata, asa cum sunt majoritatea drumurilor in oras, se schimba situatia si nu mai poti sa mergi. mai mult de atat cu cat viteza de rulare e mai mica cu atat e mai greu de controlat motocicleta si devine mai instabila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, eu te stiu pe tine de undeva, nu esti Gabi? Faci ca greieru' cu furnica, vara te plimbi si iarna... umbli cu tinte :D Nu prea sunt legale astea cu tinte pe drumuri dar daca o scoti prin cartiere uitate de lume nu te intreaba nimeni. Bulevardele sunt ok, nu prea ai ce cauta cu ele, drumurile nationale cam blocate, doar sa o iei pe o platforma, duba si sa ti-o duci la un loc de joaca, altceva nu prea merge, sa zici ca tragi o fuga pana la bulgari sau mai stiu eu ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Codu rutier nu inetrzice nimic, dar nici RArul nu omologheaza, si cand se vad suruburile cu piulita se prind si politistii ca e bricolaj. Asa cum nu ai voie cu cauciucuri sculptate de tine acasa, nu ai voie nici cu astea. Nu zic ce se poate intampla daca dai peste vreun pieton cu asta.....

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe asfalt o sa le tocesti, varza se fac, singura sansa este sa mergi cu maxin 10-15 km pe ora si fara accelerari bruste sau frane (chiar si asa se tocesc).

Legal ? no way.

Ai pus destul de putine cat sa ai un grip acceptabil. O sa te deplasezi dar nu foarte usor. De asemenea pe fata trebuiau mai multe ca sa ai o oarecare directie, altfel o sa cazi usor la viraje stanga dreapta.

Pe ce motocicleta le pui ? daca e carenata, da-i carenele jos. De asemenea ai grija la furtunele de frana pe fata sa nu le agate.

 

Pe lac sau pe pamant/drum de tara inghetat merge treaba asta.

Bafta!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca exista gume cu M+S pe ele, si ma gandesc ca pot avea probleme daca nu am genu ala de gume(exceptand tintele)

Pe partea cu tinte, nu sunt aplicate, lipite, sau mai stiu eu ce, sunt prin cauciuc, sunt stranse bine, saibele sunt cu garnitura de cauciuc, am facut test sa le scot cu forta din el si nu a mers, pe langa asta, oricum greutatea este distribuita le mai multe, nu doar pe una.

Vreau sa merg cu ele numai pe zapada, nu pe asfalt, voi evita orice zona cu bucati de asfalt.

Pe mine ma intereseaza legal ce imi pot face(exceptand faptul ca nu am M+S). Nu am gasit pe nicaieri o lege.

Sunteti multi care spuneti ca nu am voie sa merg cu tine, dar de unde stiti? Exista o lege care sa includa si asta? Daca da, o puteti cita aici?

 

Intrebare pe forum a foat daca stie cineva de unde pot procura niste litere sa pot sa le lipesc pe gume, sau daca aveti alta varianta mai buna, si toata lumea a luat-o razna :))))(glumesc)

Nu ma duc sa ma dau pe bulevarde mari, ma duc pe 2-3 stradute, ma duc in mamaia pe faleza sau pe plaja ca e inghetat nisipul...nu vreau sa ma dau in spectacol pe Tomis(pentru cei din CTA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. sunt prea lungi si se vor plia.

2. sunt prea putine

3. nu ai un cauciuc profilat tip enduro nu o sa faci altceva decat sa rascolesti zapada.

4. pe strada e fix pix, o sa iti rupi dintii in primul viraj, trust me, alaltairi mi-am luat-o de trei ori cu ceva muuult mai profi decat ai prezentat tu.

5. cui, platforma, lac inghetat(de adancime mica de preferat) si o sa te distrezi oleaca. pe viitor investeste intr-un set de suruburi de la kold kutter, alea chiar fac treaba dar trebuie sa cumperi peste 1000buc.

6. ia-ti un cros pt treaba asta, e mult mai prietenos si mai ieftin de intretinut. toate carenele costa 100euro, noi!!!

 

 

sau: post-1864-0-10830500-1484129198_thumb.jpg

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa specific ca doresc sa le montez pe Hornet. Am destul loc. si tintele nu depasesc 1,5 cm cu tot cu piulita aia. Nu stiu cum se vad in poze dar nu sunt exagerat de mari.

» Post actualizat in 11 Jan 2017 10:07

Probabil imi voi vinde motoreta si imi voi pregati o motoreta street-fighter sa ma mai distrez putin:))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...