Sari la conținut

Cauciucuri de iarna pentru moto


Postări Recomandate

Dpmdv ar fi interesante niste anvelope moto care sa ofere aderenta si la temperaturi scazute si pe carosabil ud, nu m+s ca nu merg cu Fazerul pe zapada sau noroi, dar la 4℃ da, si uneori mai prinzi si ud (cand te prinde o ploaie sau curge apa garla dintr-o bascula de 40t plina cu balast "proaspat" de exemplu). Greu insa la dimensiunile 120&180/17.

Vezi cu baietii de la grant racing garage. Avea Adi pe a lui ceva cauciuc care cica e foarte bun pe ploaie. Mi s-a si explicat la momentul respectiv dar am uitat, bineînțeles :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am limita la +4℃. Nu e placere, dar prefer sa ma deplasez cu moto. Ma gandeam ca Michelin a scos pt auto niste allweather care cica ar face treaba si iarna si vara (nu ca all season-urile de pana acum), iar la moto cerintele ar fi pt o plaja ceva mai ingusta de conditii intrucat nu trebuie sa aiba aderenta pe zapada. Pana acum m-am descurcat cu ce am avut, chiar ma asteptam la mai rau la ce opinci am folosit (vechi).

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

La moto, iarna pe temperaturi scazute ( nu zăpada sau alte minuni), merg excelent cauciucurile racing dedicate de ploaie. Asta pentru cine isi permite, pt.ca fiind foarte moi se duc si repede. La Mashinuta am văzut asa ceva acum cativa ani pe moto ss de strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum spuneam mai sus, cauta-l pe Adi de la grant racing garage. fix asta mi-a aratat ca are pe moto a lui, cauciucuri racing de ploaie (uitasem formularea, mi-a reimprospatat l.u.v. memoria). probabil ca sunt street legal daac le folosea prin oras dar il intrebi direct pe el pentru certitudine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele din poza, pt ploaie, nu sint legale pe drumurile pubice. Evacueeaza apa, zapada nu.La 0 grd, faci wheelie cu ele, fara sa le incalzesti. Se gasesc la pret bun, problema e ca trebuie sa ai doua rinduri de jante, si multa indeminare ca sa le montezi doar cind e foarte rece sau ploua si vrei sa faci spectacol pe ud.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele din poza, pt ploaie, nu sint legale pe drumurile pubice.

Merci, asa gandeam si eu. Oricum nu m-ar fi coafat, nu fac lucruri extreme cu mobra de fel, cu atat mai putin cand e frig. M-as fi asteptat totusi sa existe gume touring care sa satisfaca si aspectele legatec de temperaturi scazute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe alea nu scrie "for competition use only"? La auto asa e si, normal, nu sunt street legal. Nu ca as fi eu asa catolic, dar in caz de Doamne fereste ti-o furi grav dpdv legal.

scrie "NOT FOR HIGHWAY USE" nu iti furi nimic grav... parca motociclistii mai aveau si 00... gizas

 

rain pe fata e super smecherie daca trebuie neaparat sa mergi pe frig/ploaie, pe zloata nu te ajuta nimic la o motocicleta de 200+ kile ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu sunt curios daca ai iesit cu ea sau nu ??POZE !!!

 

Nu am mai iesit ca nu a mai nins, le am pregatite in caz de ceva, in jumatate de ora sunt cu ele pe strada. Le voi pune ca am in cap de mult timp sa fac asta. Va promit ca revin cu poze sau cu un topic nou.

O voi forta, in caz ca dau si de o platforma... Cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vb de oo, era o discutie de printzip. Nasolia e in caz de vreun incident, anchete, expertize, Doamne fereste. Oricum n-as schimba roti si gume de 5 ori pe an. Normal ca pe asfalt rece si eventual ud, n-o sa ies pe zapada! Anakee am avut pe "transplant" la un moment dat dar nu cred ca sunt disponibile dimensiunile de naked/sportive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Alea sunt de scuter, din ce stiu eu se fac gume de iarna doar pentru scutere, nu moto.

se fac si pt moto. trebuie sa te joci putin prin dimensiuni. Evident ca nu prea sunt modele foarte late

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea sunt de scuter, din ce stiu eu se fac gume de iarna doar pentru scutere, nu moto.

Dunlop Trailmax D609

 

Nu e vb de oo, era o discutie de printzip. Nasolia e in caz de vreun incident, anchete, expertize, Doamne fereste. Oricum n-as schimba roti si gume de 5 ori pe an. Normal ca pe asfalt rece si eventual ud, n-o sa ies pe zapada! Anakee am avut pe "transplant" la un moment dat dar nu cred ca sunt disponibile dimensiunile de naked/sportive.

curios, am facut cateva accidente pana acum , nici un gabor nu s-a uitat daca am cauciucuri omologate ... bine nu ieseau tapuse din ele dar zic asa , are ITP , nu-l intereseaza pe nenea militian mai departe

 

in rest sunt aberatii de forumisti timizi

 

daca pui rain pe fatza si un anakee, trailmax . whatever pe spate poti merge foarte ok , problema e ca motocicleta e grea si nu-i gandita pentru asta , dupa ce o tavalesti o data mai serios o sa-ti dai seama ca mai bine luai un mx de 125+ si te si distrai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau nu! Dimensiunile disponibile pt primul link in poza, celelalte se opresc la 15'. Oare merg roti pe 15' la Fazer..?

Cand am spus incidente ma refeream daca ajungi la chestii mai adanci, cunosc 2 experti judiciari si amandoi se uita bine la anvelope cand fac cate un raport!

post-5325-0-69656400-1484407545_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am spus incidente ma refeream daca ajungi la chestii mai adanci, cunosc 2 experti judiciari si amandoi se uita bine la anvelope cand fac cate un raport!

hai sa fabulam fabulatii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

aloo.. salutari .. reinvii eu acest topic, pentru ca o data la cativa ani mai apare cate un nebun care nu vrea sa se dea jos de pe mobra doar ca a venit zapada.

 

deci, de unde gasesc niste gume de iarna pe 19, respectiv 17? ma intereseaza sa fie guma de iarna reala, adica sa ajunga la temperatura optima rpd in frig, sa evacueze apa si lipeasca zapada. Nu ma intereseaza ca se toaca repede, le tin oricum doar pe perioada iernii.

 

am gasit ceva prin afara, cum spuneau si baietii mai sus, niste gume de maxi scuter, acum scoase si pentru moto. doar ca la noi nu se gasesc.

 

http://www.anlas-tyres.co.uk/winter-grip-plus/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...