Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

®azvan

Vand cutit Fallkniven A1, teaca zytel + piele

Recommended Posts

Cutitul de lupta oficial al armatei suedeze si preferatul celorlalte armate scandinave.

Lama groasa de 6 mm realizata din otel laminat VG10. Taisul masoara 160 mm iar cutitul are lungimea totala de 280 mm. Duritate 59 HRC. Greutate 305 grame. Maner din kraton pentru o priza excelenta.

Teaca originala din kydex a fost acoperita de o teaca lucrata in piele pentru a putea fi purtat la centura, in spate gen RAT-knife. Cutitul este inoxidabil, deci poate fi lucrat cu el in medii umede.

Cutitul este ascutit pe pietre japoneze de apa pana la 8000 grit (Cerax + Nagura), tais capabil sa barbiereasca.

Cateva filme legate de rezistenta acestui cutit:

,
,
care dealtfel m-au convins sa-l achizitionez din start.

Cred ca l-am folosit de cand il am (undeva in 2007) de doua ori, in padure (motiv pentru care il si vand), unde l-am folosit pt a taia niste lemne de brad pt foc. In rest a fost ascutit (pietre de apa), i-am confectionat teaca, si l-am polisat manual (cu pasta de polish, evitand sa incalzesc lama cu vreun dispozitiv automat pentru a nu-i altera tratamentul.)

Cutitul il livrez fara amnar. Trimit cu curier in tara

Pret: 900 lei fix (transport inclus)

pai il folosesti sa-ti confectionezi doua bete, si apoi mananci chinezeste. Sau unul... tepusa, kebab style. Sau or mai fi cateva variante, nu-mi vin in minte acum. Dar important e ca tu alegi... ;)

» Post actualizat in 17 Jan 2017 09:53

12 vreau ai si furculite ? joke

O poza cu taisul se poate?

Un amnar e 30-50 de lei.

Pretul e fix... cel de magazin. Slefuitul si ascutitul nu cred ca se pun la upgrade-uri, nu? Sau s-a tocit in doua surcele de brad?

Spor la vanzare.

upgrade se poate considera teaca de piele, @Zappy. Da, revin si cu o poza cu taisul.

PS: nu cred ca-si pierde valoarea precum o masina, ca sa cer sub pretul lui, nu?

faina piesa,

spor la vanzare!

PS. vanzator serios, recomand :peace:

Locatia si modalitate de contact?

PS. vanzator serios, recomand :peace:

Stiu ca @Razvan e serios, dar poate ca cel care i l-a vandut in 2007 n-a fost. Fallkniven e mai des contrafacut decat uleiul Mo®tul!

Astept poza cu taisul langa teaca de piele unicat :)

completez eu, --de aia sunt prietenii sa ajute--, colegul e offline....

Locatia si modalitate de contact?

Cluj Napoca

O742.926.1O7

scuze, eram intr-o sedinta. @Zappy, este luat de la fosta arcuri-cutite.ro, acum probabil cutite-bushcraft. Daca ei vand contrafacaturi...

Nu este contrafacut, iar pe tais se observa cele 2 straturi de laminare, plus faptul ca logo-ul este gravat in lama, nu serigrafiat ca la contrafacaturi. Dar revin maine cu poze. Deseara am sa le fac.

Merci bubbe!

In ce ma priveste, sunt deplin edificat. Cutitul e o bestie, personal i-as da invelisul acela din piele jos, dar asta tine de gusturi.

Poti incerca sa-l vinzi si pe FB, sunt cateva grupuri destul de active.

Spor la vanzare!

Cred ca da . Dar s-ar putea sa ramai fara....degete.

Si fotografiile cu lama... se observa, asa slab cum pot reda la lumina unui neon de 35W, o linie paralela cu lama... este granita dintre otelul 59 hrc si otelul mai moale pentru invelisul exterior (fiind un cutit militar, are nevoie de un invelis mai moale la exterior pentru a nu se ciobi cu usurinta)

Micutule... nu intra in ureche, e un pic cam gros.

@Zappy, teaca aia face totul. Teaca originala, cu tot respectul pt Fallkniven, dar puteau mai mult, si aici nu ma refer doar la cea de zytel, ci si cea de piele (vezi cutitele Bear Grylls, facute de Bayley, inainte de seria comerciala executata cu Gerber). Teaca aia era de milioane. Eu am pastrat zytel-ul, care e ok pentru tinut in lacas cutitul, si am cautat o metoda spre a fi purtat la centura, plus sa fie inclus un amnar, doar e survival knife. (Mi-a placut f mult ideea rat-knife-urilor purtate la spate, in "the Hunted", cu Benicio del Toro si Tommy Lee Jones )

ca o gluma... de pe olx, ma suna azi un copil (cel mult 12 ani, dupa voce) si intreaba... "pot sa dau cu el in nevasta?" Da-i nota!

pune-l pe fb. pe grupul "Cutite si accesorii de vanzare"- daca esti membru, daca nu- apasa join si da-mi un mesaj cu numele tau sa te accept.

acolo ai sanse sa-l si vinzi.

(poate vrei sa scapi si de pietre)

Merci frumos de info, insa nu am fb. Pietrele nu vreau sa le dau, ca mai am un topor cu care ma barbieresc (gransfors bruks) o lama gerber bg si un u2 tot de la fallkniven pe care il port la chei. Plus cutitele de bucatarie. Asa ca am ce ascuti in viata asta. Iar a2-ul de nu se vinde, il dau cadou la nepoti... ca nu rugineste :P

Poti sa te scobesti sub unghii cu el?

Am intrebat la Radio Erevan..da, cu conditia sa nu ai degetu-n nas..

Am intrebat la Radio Erevan..da, cu conditia sa nu ai degetu-n nas..

Si sa ai unghiile crescute,cu gunoi negru sub ele,sa ai ce scobi...:)

Topicul poate ramane pt caterinca. Cutitul s-a vandut. ;)

Pune si tu link cu pietre pentru ascutit, ca ma cearta mereu nevasta ca nu are cu ce sa ma taie.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...