Jump to content

Ce mi-as dori - Un vehicul ingust de oras

Recommended Posts

deviati...omu bine zice ca vrea vehicul ingust,carosat, egal motocicleta all season...cu tico cumva incapem cu 2 masini pe 1 banda? are 1,4m latime...orice vehicul produs actual din clasa b1 este exclus....singurele care se apropie de ideal sunt bmw c1, peel p50 si asta http://thekneeslider.com/peraves-ecomobile-monotracer-e-tracer-and-x-tracer-cabin-motorcycles/

esti motociclist si intrebi de ce lol? gandeste-te putin.... esti in oras,ambuteiaj...vrei sa te strecori sau pe 1 banda sa circule nu un vehicul sa ocupe tot spatiul,ci doua......sa poti inghesui mai mult intr-un spatiu util mai mic!

Daca ma trezesc cu vreun twizi ca face lane splitting e o problema, ala chiar trebuie sa stea la coada. Ca daca pleaca primul la semafor dupa aia trebuie sa-l depasesc ca merge ca melcu, nu dispare in zare ca o motoreta.

Daca ma trezesc cu vreun twizi ca face lane splitting e o problema, ala chiar trebuie sa stea la coada.

Si tot la motocicleta ajungem.

Nu te ajuta prea mult daca e ingust, dar stai la rand exact ca si cu o masina normala.

Edited by Andrei0912

Ar trebui ceva care sa intre in categoria ATV/B1. O asemenea trascaleta e greu sa o omologhezi ca autoturism (specificatii tehnice greu de obtinut)... asa un ATV carosat cu distanta mica intre roti... ar fi o solutie.

Daca va apucati de asa ceva eu va pot oferi: motor de 150, suspensii, sistem de frana, ghidon, manete, tra-la-la, instalatie electrica, instrumentele de bord, oglinzi, semnalizari, fel de fel de plastice - insa toate astea sunt de ATV.

Orice vehicul ce se încadrează la clasa moto, ce are o lățime sub 85 cm , presupun că , nu are garda la sol suficient de înaltă pentru a circula în condiții de siguranță ... mai ales în traficul din București.

Au și cei de la Piagio un scuter ( ce-i drept pe 3 roți ) ce îndeplinește câteva din condițiile din primul post.

Edited by Lolo_ID

Pai daca e ingust, musai sa fie si jos ca altfel te rastorni usor. Sau trebuie sa stai pe sa ca sa poti cotrabalansa cu greutatea corpului, de pe scaun nu merge. Ma gandesc ca asta ar fi o legatura.

La scuter stai oarecum pe scaun, si trebuie sa-ti tii echilibrul, o "capra" de cros e inalta si ingusta. Deja exista vehicule cu giroscoape si senzori care isi tin echilibrul in mod aproape de neinteles, iar genul de triciclu care se inclina nu cred sa aiba problema asta. Chiar nu cred ca ar fi o chestie garda la sol decenta pt circulat in oras.

Edited by john17

Frumoasa!

Din pacate nepractica:

- greutatea dubla fata de scuter pe 2 roti

- costul dublu

- maneabilitatea in trafic urban inferioara scuterului clasic

-nu rezolva problema - orice sezon

Incercarile de carosare a motocicletelor se limiteaza la acoperis. Deci nu climatizare sau protectie laterala la intemperii.

Cele inchise ridica probleme la iesire dupa caderea pe o parte.

Si mai este o problema. Senzatia de "libertate" oferita de motor, neavand bare, stalpi, etc in campul vizual, ar fi salutara.

Si mai este o problema. Senzatia de "libertate" oferita de motor

Constantine, aia nu, aia nu... esti schimbator ca o femeie :D

iti sugerez 2 variante de exceptie:

- ia-ti un cal si rezolvi problema iarna, eu iti dau gratuit aerul conditionat mobil si ti-l montez pe cal, tu pui stergatoarele si oglinzile;

- de ce nu te muti imediat dupa Craciun intr-o zona mai calduroasa? pana prin aprilie, asa, ca o vacanta anuala.

Edited by Proxi

Constantine, aia nu, aia nu... esti schimbator ca o femeie :D

iti sugerez 2 variante de exceptie:

- ia-ti un cal si rezolvi problema iarna, eu iti dau gratuit aerul conditionat mobil si ti-l montez pe cal, tu pui stergatoarele si oglinzile;

- de ce nu te muti imediat dupa Craciun intr-o zona mai calduroasa? pana prin aprilie, asa, ca o vacanta anuala.

Ce bun mi-ar fi si mie un cal .

M-am tot gandit la asta , dar calul cere zilnic mancare si apa . .

Vad ca nimeni n-a facut propunerea unei trotinete electrice

Edited by nicon