Sari la conținut

Naked Naked ori Naked ?


JustMeCBR
 Share

Postări Recomandate

Salutare lume. Am si eu cateva intrebari la care m-am gandit ca o sa gasesc raspunsurile aici pe forum :) Asadar , vreau sa-mi cumpar unul din cele 3 motoare ( Kawasaki Z800 kawasaki Z1000 2007-2010 ori kawasaki Z1000 2010 - 2013 ) si nu ma pot hotara care sa fie.. Nu am avut decat z750 2007-2012 dar vreau sa trec putin mai sus si sa-mi iau unul din cele 3 enumerate mai sus :) Ceva pareri de la owneri ??? Credeti ca pe la 6000 euro m-as incadra la modelele astea ??? Multumesc !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce rost are sa treci de la z750 la z800 ? diferentele presupun ca sunt mici,ia z1000 2007-2010 ca in modelul urmator nu stiu daca te incadrezi la unu ingrijit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viața-i scurtă, încearcă mai multe motorete. Nu-ți mai lua ce ai avut deja.

Iegzakt!La fel zic si io.:ok:

De la Z750 la Z800 e o variatiune cam pe aceeasi tema...

 

Valabil si la conserve!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de asemenea daca 1000 ti se pare prea mult si crezi ca cel de 800 e mult mai echilibrat,ia pe cel de 800,degeaba iei 1000 daca nu il folosesti la capacitati mai mari ,sau daca nu mergi cu pasager/bagaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de asemenea daca 1000 ti se pare prea mult si crezi ca cel de 800 e mult mai echilibrat,ia pe cel de 800,degeaba iei 1000 daca nu il folosesti la capacitati mai mari ,sau daca nu mergi cu pasager/bagaje.

 

Gresesti nitel.

Daca iei varianta de 1000 nu inseamna ca.....vei merge doar cu pasager+bagaje.....sau ca vei alerga sustinut cu 240 km/h...sau ca te vei da precum Rossi pe curbe.

Este jme sa ai cuplul mare cu tine atunci cand faci depasiri sau cand mergi touring unde in localitati ramai tot in treapta 6.

Unde mai pui si frane mai bune, alte furci si nu mai stiu ce imbunatatiri.....

Iar Z1000 nu e o bruta, trage civilizat si liniar in primele 3/4 din ture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata de z750 sau z800, z1000 e altceva, oricare ar fi el. Momentan nu stiu ce altceva as putea alege. Cu atat mai mult, daca ai avut deja 750, zic sa excluzi variantele z750, z800. Personal, mi se pare ca pozitia pe acestea este una foarte inalta, precum ai sta calare pe gard :)), pe cand la z1000 ai impresia ca esti din filmul acela, esti bucata lipsa din motocicleta.

» Post actualizat in 18 Jan 2017 22:04

Personal, cand am trecut la 1000cc, am vrut sa scap de baraiala facuta de 600cc facuta la mers touring. Asta pentru o experienta mai placuta mai relaxata si totodata pentru polivalenta de care da dovada atunci cand vrei sa fi hoonigan (grinning).

 

Asadar, d a n, zice foarte bine mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are mai multi cai dar puterea si cuplu pana in 9000rpm e net superioara pe Z1000.

 

Exemplu:

@7000rpm

Z1000 - 94Nm - 90CP

FZ1 - 78Nm - 75CP

 

Din punctul meu de vedere, pe FZ1, puterea vine mult prea tarziu, daca se intampla totul cu 2000rpm mai jos, avea toate sansele sa fie un hooligan bike adevarat, in realitate impresioneaza doar prin cifre.

 

Daca as alege din nou, as alege Z1000 sau speed triple 1050.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa 2010/2011 s-a rescris ECU si s-au rezolvat problemele in turatii joase - mijlocii

amu exact nu stiu cum e modelul tau FZ1N, fata de Fazerul clasic FZ1, daca or fi oarece diferente la electronica / putere/ cuplu

 

dar nu conteaza, fiecare isi cumpara ce-i place, e tara libera, si fiecare din noi are si un dram de subiectivism :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

remapari s-au facut la fz1 2010,2011 si 2013,z 1000 e facut pentru street,serpentine,fazer 1 trebuia sa fie bun si de touring nu numai street,oricum z 1000 si la design naked japoneze e cel mai cel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...