Jump to content

Achizitie Honda CB500

Recommended Posts

Salutare dragi colegi,

am avut un topic (ce a disparut se pare) in care ceream ajutor pentru a ma hotara ce sa aleg intre Hornet si Cb500, intre timp m-am hotarat sa raman la Cb, acu am gasit 2 anunturi care m-ar interesa cu adevarat si anume:

https://www.olx.ro/oferta/motocicleta-honda-cb-500-ID7th2q.html

https://www.olx.ro/oferta/honda-cb500-cb-500-an-2002-42kw-ID4nZnu.html#0ab79fe3b3

Ok, sa le luam pe rand. Cu posesorul primului anunt am discutat putin, el mi-a zis urmatoarele:

"Da mai este de vanzare,motorul il am eu din 2013,lam cumparat de la un var de al meu,el nu circula cu el,are vreo umpic peste 50 de mii,este fabricat la sfarsitul anului 1999,tipul asta de motor sa fabricat din 93-2003..acelaai tip de motor,sunt doua tip pc32 (43 kw..59 cp)si pc 26(34kw 48 cp)al meu ii cel cu 59cp...motorul are mici zgarieturi,am sa-ti trimit niste poze mai tarziu..

Am sa fac azi niste poze,ii in garaj de cand sa terminat sezonul,ii prafuit ...motocicleta merge bine,de cand o am am facut vreo 15 mii,si inafara de schiburi la timp si benzina nu iam facut nimic,cauciucurile sunt puse anul trecut Continetal ContiGo,lantul si pinioanele in 2015,bujiile anual,uleiul si filtrele la fel,trebuie schibate acum la inceput de sezon.. Vb mai tz"

ca imagini am apreciat ca mi-a trimis si cu zgarieturile:

IMG_20170202_171407.jpg
IMG_20170202_171418.jpg
IMG_20170202_171440.jpg
IMG_20170202_171450.jpg
IMG_20170202_171503.jpg
IMG_20170202_171514.jpg
IMG_20170202_171523.jpg
IMG_20170202_171600.jpg
IMG_20170202_171611.jpg
Bun, cu cel de-al doilea proprietar nu am discutat inca, pentru ca nu stiu exact ce presupune toata procedura de inmatriculare pentru moto adus de afara, singura chestie ce am citit-o ii ca trebuie ceva hartie cu modalitatea de transport de dincolo in tara, mai departe nu stiu, am citit si pe sectiunea legislativa dar nu stiu acum exact cum se realizeaza si dupa modificarile legilor. Ce m-ati sfatui sa fac? Primul anunt imi inspira mai multa incredere si parca mai iute m-as duce sa-l vad, voi ce ziceti?
Multumesc mult pentru timpul vostru :D

Salut, nu te grăbi, știu ca te mănâncă, dar oricum n ai unde sa mergi cu ea acum, ambele par ok, nu te speria de înmatriculare ca se rezolva dacă are toate actele de afară. Părerea mea e sa n o iei fără un mecanic sau un motociclist mai vechi.

mecanic o sa iau clar, deja am vorbit. Pai nu m-as grabi dar as vrea sa fiu pregatit cand da caldura nu sa umblu atunci dupa moto, acte plus service si verificari cum trebuie.

Nu stiu exact cum se face cu inscrierea, ti-am zis ca citeam ca trebuie ceva foaie pentru transport si nu stiu exact ce ar trebui sa fie asta :))

O sa discut si cu al doilea proprietar sa vedem ce zice.

din start, cea care nu a fost inmatriculata in RO te va costa cu app 500 de lei in plus. Cea din primul anunt are cauciucuri noi (dupa spusele proprietarului), parbriz, si suport + case ...... nu mi-as face mari probleme in legatura cu zgarieturile .... e totusi un motor de 17 ani.

Eu unu as merge pe prima varianta.

Despre transportul de dincolo:

Intr-adevar îți trebuie o declarație pe proprie răspundere că moto a venit în țară cu vehiculul cu numărul de înmatriculare cutare.

Eu când am înmatriculat TDM-ul, l-am sunat pe omul care mi l-am vândut și mi-a zis numărul remorcii.

Fie vorba intre noi, băiatul de la biroul de înmatriculare a zis că sa trec acolo un număr și gata. Dacă nu răspundea băiatul de la care am luat eu moto, treceam un număr la întâmplare și aia era. Drept este ca nu știu ce urmări ar fi avut :))

Spor la cumpărături :)

@obed cunosti proprietarul? e tot din brasov si el. Daca as veni pana acolo, ai putea sa vi cu mine sa ne uitam la el, avand in vedere ca ai acelasi model, ai fi mai specializat decat un mecanic oarecare. Contracost evident.

@mihai_virusd m-as mira sa verifice ei fiecare numar de inmatriculare daca a transportat sau nu, cel mult verifica daca numarul apartine unei remorci maxim ma gandesc :))

Dar mai departe nu stiu cum se procedeaza, bun faci RAR, iti da CIV-u, dupa se inscrie la primarie pentru impozit, bun cred ca asta ii mersul pana aici. Si apoi? :))

Eu fix acum un an am inmatriculat mobra adusa din Italia, aveam copie dupa talonul remorcii dar nu le-a trebuit, m-a pus in schimb sa dau declsratie (pe copis de buletin parca) ca a intrat in tara fara placuta de inmatriculare. Asta desi avea mentiune de radiere pt export pe cartea italiana.

Ah, inca un minus pentru cea neînmatriculată: costul cărții de identitate.

Eu am platit la TDM 550 de lei dacă tin bine minte. Eu știam de chestie și am mers cu asta in calcul.

Dacă este mai veche de 2001-2002 costul cărții poate sa fie așa de mare. Trebuie să te interesezi unde se încadrează moto respectiva.

Traducerile m-au costat vreo 20-30 de lei.

După aceea te duci cu toate actele la înmatriculări. Nu știu fiecare act de care ai nevoie. Eu îți recomand (așa am făcut eu) să mergi la un birou care se ocupa cu acte (înmatriculări, chestii). Pentru 30 de lei, ai totul completat și toate documentele în regulă. La majoritatea poți să faci chiar și asigurarea.

Edited by mihai_virusd

La inmatricularrea celei aduse din strainatate iti trebuie si o adresa de la ANAF cum ca nu trebuie platit TVA, se completeaza o declaratie si pui niste copii la dosar, mai pierzi si acolo vreo 3-4 zile pina emite ANAF hirtia.

Nu stiu cat este de adevarat , dar am citit pe undeva , ca , de anul acesta nu se inmatriculeaza decat EURO 4 parca , si cica s-ar referi si la motociclete . Asa ca , Fanele , ia si te intereseaza .

Este vorba despre motocicletele noi.

@Val.Hayabusa am vazut si eu anuntul, m-am uitat o vreme la ea, insa ce mi-a displacut a fost anul, inca ma mai gandesc si la varianta asta.

In rest stiu ca este umblatura si nu m-ar deranja daca as sti ca reusesc sa o inscriu intr-o saptamana sa zicem. Insa costurile suplimentare de care vorbea atat mihai cat si FLEX plus nervii aferenti ma face sa ma descurajez nitel. In plus am cerut mai multe detalii domnului cu mobra adusa de dincolo, si am primit acest mesaj:

"Buna seara. eu am adus motocicleta din olanda. Are toate actele pt inmatriculare.

Necesita un schimb de ulei si un cauciug spate.am schimbat recent rulmenti roata spate si intinzator lant distributie. Are o mica indoietura pe rezervor si mici zgarieturi in rest este bun. La ani si la cilometri ei arata si merge bine.pretul nu se negociaza sub 6000 lei. Cu respect Johann"

Nu m-ar fi deranjat nici schimbatul cauciucului si a uleiului (care oricum l-as fi schimbat la achizitie), insa daca el nu lasa un leu, eu i-am zis ca ma duc personal pana la Satu Mare, plus indoitura de pe rezervor, plus ca nu se poate exprima in limba romana :)) deci clar pica varianta asta, mai ramane sa mai vedem.

Oricum azi am fost sa ma inscriu la examen pt partea practica, si am fost programat in 28 aprilie (am crezut ca imi plezneste o vena), deci am timp sa mai caut.

• 2 months later...

18058212_1651506655157926_45868653909917

L-am gasit pe FB ...cauta-l si tu ....este din Lehliu....nu are numar de tf , dar il gasesti tu
Cere 1250...probabil ca la 1100 in mana o iei :)
Bafta
Edited by taong mapagbiro

am vazut moto am gasit-o, dar nu stiu de ce am o retinere, am vazut ca omul se ocupa cu vanzarea de moto, a mai avut un cb500 cu ceva probleme parca, nu prea imi prezinta incredere. Plus ca sunt 400 de km de la mine pana la el, nu m-as bizui sa merg pana acolo sa vad o epava :|

@sebi am crezut ca vrea sa arate altceva, farul l-a aratat in alta poza ca e frecat. o sa discut cu cel cu cb-ul galben, sa vedem ce impresie imi lasa.

nu ti-am reprosat tie nimic fi linistit, mi-am zis doar parerea :D

o sa scriu aici ce am hotarat in legatura cu cb-ul sa ma sfatuiti voi daca e ok sau nu.

• 5 weeks later...