Sari la conținut

Nelamurire segmentare 2t


alex sopy
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Detin o Aprilia rs 50, cu set DR evo de 73cc. Rodajul facut ca la carte, 200km de drum drept in turatii moderate, acum are 1500km. Am cautat in cartea setului si pe site-ul fabricantului date despre segmentare insa nu am gasit nimic. Pe un site de piese din afara, scrie ca setul duce pana la 25.000km cu schimbarea pistonului la 10.000km. Intrebarea mea este, nu mai trebuie segmentat pana la acei 10.000km?

 

Tin sa precizez ca pistonul este in 2 segmenti, unul de foc (negru) si unul cromat, manualul da informatii numai despre rodaj si montare. Motorul este in 2 timpi.

In primavara ma gandesc sa dau cilindrul jos sa ma uit la segmenti si la interiorul cilindrului sa ma asigur ca totul este ok sau sa verific compresia eventual, raportul de compresie este de 1:12,5, nu sunt sigur cati bari trebuie sa aiba.

Nu da semne, functioneaza ok pana acum, este doar o nelamurire de-a mea. Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cilindrul e tratat termic ?

Din descrierea setului, inteleg a fi tratat, nu sunt sigur daca termic.

Pun si un link: http://www.rrd-preparation.com/en/kit-70-with-80cc-cylinder-piston-cylinder-head-for-minarelli-am6/39-kit-75cc-dr-racing-fonte-minarelli-am6.html

Editat de alex sopy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Prin uzura, apare in timp ovalizarea cilindrului si a segmentilor dupa forma lui. Plus conicitatea pe verticala. Noii segmenti vor etansa mai rau decat cei vechi si rodati pe cilindru si pe canalele din piston.

Se inlocuieste tot ansamblul piston, segmenti, bolt, rulment, sigurante.

Ideea populara cu simpla segmentare este o prostie. Numai daca ti se rupe sau se gripeaza un segment.

 

E ca si cand ai schimba doar bilele la un rulment uzat si pe caile de rulare :)

Am inteles :) Multumesc pentru raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Sper sa nu vorbesc prostii,dar segmentul cromat nu este de foc iar cel negru de compresie?

Posibil sa ai dreptate, poate confund eu. Avand in vedere ca segmentul cromat este pe prima pozitie, de sus, cred ca ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la motorul in 2 timpi nu ieste segment de compresie segment de radere sa nu mai zic de ungere.pot fi cu un singur segment cu doi sau trei in functie de constructor.trebuia sa iti dea o schita de montaj unde sa iti explice pozitia fiecarui segment, 80 din cazuri nu conteaza cum se monteaza fiindca sunt identici.iar cat va tine motorul in functie de cum il exploatezi, cand se uzeaza aleza si trecut la cota mai mare, fiindca e din fonta, se ovalizeaza apar zgarieturi daca era din nicasil era alta mancare de peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la motorul in 2 timpi nu ieste segment de compresie segment de radere sa nu mai zic de ungere.pot fi cu un singur segment cu doi sau trei in functie de constructor.trebuia sa iti dea o schita de montaj unde sa iti explice pozitia fiecarui segment, 80 din cazuri nu conteaza cum se monteaza fiindca sunt identici.iar cat va tine motorul in functie de cum il exploatezi, cand se uzeaza aleza si trecut la cota mai mare, fiindca e din fonta, se ovalizeaza apar zgarieturi daca era din nicasil era alta mancare de peste.

Segmentii i-am pus precum scria in manual, primul de sus cromat, al 2-lea cel casant negru. Fiind din materiale diferite, cred ca au si atributii diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...