Sari la conținut

Schimbare șurub banjo


ssk
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

eu vorbesc din experienta. Kiturile de furtune de la Venhill asa sunt, uite si o poza care face cat o mie de cuvinte:

La Venhill asa sunt, dar este o mare diferenta, Venhill este un brand premium, ei lucreaza numai cu otel inox pe care il desfaci de cate ori vrei, ce are el sunt furtune obisnuite, ieftine, luate de pe ebay, la care terminatiile, inclusiv banjoul, sunt din aluminiu eloxat, care te tin o data sau de doua ori, apoi la gunoi.

 

 

Am rugamintea sa nu mai apesi pe quote dupa fiecare postare, este obositor si enervant, scrie ce vrei sa scrii si apasa pe post, nu quote!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumperi alt banjo si il infiletezi in locul celui actual. Mai simplu nu exista. Vezi ca poti slabi putin piulita la actualul banjo, furtunul se va mula mai bine pe traseu, asta in caz ca ramine putin torsionat. Folosesc sist asta de 7 ani, nu as mai folosi altul. Si la mine a fost aceeasi problema, banjou-rile de pe kitul achizitionat erau prea lungi, aveau o pozitie critica. Vad ca din cei ce au postat, mai nimeni nu a desfacut celebra piulita de la banjo. Prea multe griji.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumperi alt banjo si il infiletezi in locul celui actual. Mai simplu nu exista. Vezi ca poti slabi putin piulita la actualul banjo, furtunul se va mula mai bine pe traseu, asta in caz ca ramine putin torsionat. Folosesc sist asta de 7 ani, nu as mai folosi altul. Si la mine a fost aceeasi problema, banjou-rile de pe kitul achizitionat erau prea lungi, aveau o pozitie critica. Vad ca din cei ce au postat, mai nimeni nu a desfacut celebra piulita de la banjo. Prea multe griji.

E curios ca stii sigur.

Uite ce am gasit in garaj, intr-un sertar al trusei de scule. E identic cu ce are el acolo, ia zi acum, se schimba?

Bucsa de bronz preseaza pe furtun in timp ce tevusca din banjo intra in furtun, deci cum schimbi doar banjo-ul fara sa strici un capat de furtun?

Sa nu mai zic de recomandarea ta cu slabitul ca sa se muleze, il slabesti, risti sa iasa din banjo, la sistemul asta.

post-18053-0-02649100-1486889967_thumb.jpg

post-18053-0-08028000-1486890052_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ce arati tu nu este la fel cu ce are baiatul acolo, tu ai otel, el are aluminiu eloxat, sistemul este diferit. La el furtunul pare ambutisat si pare ca se poate schimba banjoul, problema este ca fiind din aluminiu este foarte sensibil.

Pana la urma lucrurile sunt simple si dureaza 3 minute sa desfaca acolo si sa ne lamureasca ce si cum, deja se discuta prea mult pentru un lucru minor.

Sa nu mai zic de recomandarea ta cu slabitul ca sa se muleze, il slabesti, risti sa iasa din banjo, la sistemul asta.

El spune sa slabesti banjoul pana se detensioneaza furtunul pe noul traseu, apoi il strangi la loc, nu il lasi desfacut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce arati tu nu este la fel cu ce are baiatul acolo, tu ai otel, el are aluminiu eloxat, sistemul este diferit. La el furtunul pare ambutisat si pare ca se poate schimba banjoul, problema este ca fiind din aluminiu este foarte sensibil.

Pana la urma lucrurile sunt simple si dureaza 3 minute sa desfaca acolo si sa ne lamureasca ce si cum, deja se discuta prea mult pentru un lucru minor.

El spune sa slabesti banjoul pana se detensioneaza furtunul pe noul traseu, apoi il strangi la loc, nu il lasi desfacut.

Bag mana in foc ca sistemul e acelasi, chiar daca e din aluminiu, lucru confirmat de ssk ulterior :)

Detensionarea implica miscarea catusi de putin a furtunului, lucru care poate duce la fisurarea furtunului sau neetansarea corecta. In sectiune furtunul ala nu e foarte gros, sa pun mana pe subler sa masor diametrul interior si exterior al tevii din banjo ce intra in furtun si cel al bucsei ce se prinde pe furtun?

» Post actualizat in 12 Feb 2017 09:52

Thunder vinzi kitul ăla ? Busca mea, cea care intra în colier era mâncată toata.

Ti-l dau gratis, daca nu te deranjeaza sa astepti cateva zile in plus, vine din afara tarii.

 

Btw, e foarte greu de montat.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati ca toate sunt la fel.

foarte simplu de schimbat, servisat.

grosimea in carne a furtunului este de vreo 2-3 mm. destul de rezistent.

Eu nu pot sa refac montajul pentru ca acea bucsa care se pune in capatul al furtun era deteriorata - avea o fisura pe buza.

 

 

 

Thunder - deci vreau eu kit-ul ala - bucsa, surub, colier sau ce dracu e.

dau adresa pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati ca toate sunt la fel.

foarte simplu de schimbat, servisat.

grosimea in carne a furtunului este de vreo 2-3 mm. destul de rezistent.

Eu nu pot sa refac montajul pentru ca acea bucsa care se pune in capatul al furtun era deteriorata - avea o fisura pe buza.

 

 

 

Thunder - deci vreau eu kit-ul ala - bucsa, surub, colier sau ce dracu e.

dau adresa pe PM.

 

Nu se cearta nimeni, discutam doar.

Grosmimea in carne nu e asa mare, cu tot cu furtunul care vine peste insertie si insertia metalica, da e grosut, dar doar furtunul ce vine prins acolo e subtirel.

E greut sa bagi insertia aia in sistemul de prindere.

Oricum nu ai cum sa refaci montajul cu aceeasi bucsa din moment ce ea se strange pe furtun.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...