Sari la conținut

Carene chinezesti - experiente, pareri, discutii, ponturi


Postări Recomandate

Ma tot uit ca pe motocicleta am ceva zgarieturi. Carena din fata e usor pleznita, o prindere rupta. Daca ma apuc sa o fac, trebuie dat tot jos si facut din nas in coada. Am mai facut asta la alta motocicleta si am scos ceva banuti din buzunar. Partea proasta e ca locul unde a fost reparata carena devine sensibil si daca o mai scapi odata pe partea aia sau plesnita iar pe crapatura, e nasol.

 

Asa ca ma gandeam ca as putea sa iau un set complet de carene de pe aliexpress. Sunt ceva mai scumpe decat daca le-as repara si vopsi pe cele originale, dar macar vin vopsite, nu-s reparate, e totul in regula. Plus ca-s si bricolate cu tot felul de replici race. Am vazut ca-s si din fibra, si din ABS, si vopsite, si nevopsite, si mai scumpe, si mai ieftine.

 

Pana asta toamna nu vazusem pe nici o motocicleta carene chinezesti (sau am vazut, dar n-am bagat de seama), insa am stat de vorba cu cineva care asa asa ceva pe o motocicleta sport si aratau foarte ok. Mi-a zis ca le-a comandat de pe aliexpress, a ales un set complet vopsite integral, ABS, o idee mai scumpe decat majoritatea, i-au venit dupa aprox. o luna si totul in regula. Mi-a zis ca toate prinderile au picat frumos, fix pe fix, nimic tensionat, nu vopsea sarita la montaj, totul perfect. M-am uitat si eu atent si in afara de faptul ca nu mai avea coloritul original, nu am vazut alte deosebiri. Si de atunci ma cam bate gandul si pe mine sa fac treaba asta la un moment dat.

 

Problema e ca multi zic, din auzite, ce-i drept, ba ca-s naspa, ba ca pleznesc, ba ca sare vopseaua la montaj, ba ca nu se potrivesc prinderile... etc. Dar eu nu am vazut pana acum un exemplu concret de "da frate, am dat 500$ pe un set si cand le-am montat, uite ca nu sta pe gaura, uite cum a pleznit vopseaua, uite ce tensionat si stramb sta aici..."

 

L-am intrebat pe un chinez cu cat imi da o carena de fata din ABS pt VFR-ul meu si mi-a zis ca pe culoare ajunge la 120$. Deci destul de ok, dupa parerea mea. Avand in vedere ca de aici, daca gasesti, iei una din dezmembrari cam cu aceiasi bani. Plus ca necesita si o vopsea.

 

Am vazut ca pt modelul meu (Honda VFR 800 2001) incep de pe la 250E si ajung pana pe la 470E.

 

Momentan nu ma arde, pot merge in continuare asa cu ea, nu deranjeaza deloc, dar pe viitor ar fi o treaba sa o aranjez si la capitolul estetica.

 

Deci, hai cu informatiile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un amic a avut o yamaha r1 cu carene china, cumparate gata vopsite. picau la gauri, nu era sarita vopseaua, doar in vreo 2-3 locuri era ceva tensiune in carene.

nu stiu cat au costat carenele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 feluri injection mold si celelalte cu prinderi lipite manual dupa alea sunt mizerii nu te chitrosii la bani si cumpara de la auctmarts costa aprox 500$ burta trebuie izolata suplimentar se mai topeste si plasticele negre sunt de cacao toate ornamentele nu sunt flexibile . Carenele.sunt ok am luat vreo 4 5 seturi de la ei iti vin in 1.5 luni

» Post actualizat in 16 Feb 2017 00:43

Vopseaua e impecabila pe ele si poti cere un model custom dupa gustul tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate-s porcarii. Orice ar zice chinezul pe Ali, cu poze edificatoare, in realitate, cit dai , atita face.Am adus pt amici mai mult de 10 seturi, care mai de care, toate laudate, cu injection molde.Crapa la cel mai mic impact. ABS-ul de calitate costa mult. Baga bani in benzina, cauciucuri.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumpara de la auctmarts

Link te rog

 

Toate-s porcarii. Orice ar zice chinezul pe Ali, cu poze edificatoare, in realitate, cit dai , atita face.Am adus pt amici mai mult de 10 seturi, care mai de care, toate laudate, cu injection molde.Crapa la cel mai mic impact. ABS-ul de calitate costa mult. Baga bani in benzina, cauciucuri.

Evident ca in gume si benzina o sa bag banii.

Dar la un moment dat va trebui sa ma ocup si de estetic... La un moment dat :)

 

Mai sunt baietii astia din Italia

http://www.motoxpricambi.com/Home.asp?language=EN

Sunt un pic mai scumpi, dar vad ca au chestii misto pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carenele chinezesti se deformeaza in zona galeriei de evacuare. Unui prieten nu i s-au asezat deloc bine. Nu stiu cat daduse pe ele dar stiu ca aripa de fata avea bratele un pic mai scurte si nu a putut s-o monteze.
Mai bine una originala chiar daca trebuie sa mai 'alergi' s-o vopsesti.

Sau mai bine o repari pe a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://stores.ebay.com/auctmarts1/2002-2012-/_i.html?_fsub=10491421018&_sid=403219748&_trksid=p4634.c0.m322

 

 

Poti sa incerci sa iti iei de pe ebay carenele sparte si sa completezi setul cu originale plus vopsit si ajungi tot pe acolo cu banii

 

Asta am incercat sa fac eu. Aveam 2 variante, sa cumpar carenele gata vopsite sau doar sa le completez pe cele care necesitau inlocuire si apoi sa vopsesc tot. Am calculat si la final, tot banii aia erau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu nu am vazut pana acum un exemplu concret de "da frate, am dat 500$ pe un set si cand le-am montat, uite ca nu sta pe gaura, uite cum a pleznit vopseaua, uite ce tensionat si stramb sta aici..."

 

Eu sunt unul dintre cei care a dat 500$ pe ele si carena fata a crapat la montaj. Cand le-am cumparat eu, prin 2011, la CBR-ul meu, au fost dintr-un ABS de proasta calitate. Nu cred ca s-au schimbat multe de atunci...

Ce-i drept, aratau bine. Dar atat. Norocul meu a fost ca n-a cazut mobra nici macar de pe cric, sigur aveam un puzzle frumos dupa.

 

post-28093-0-43410400-1487281710_thumb.jpg post-28093-0-25926700-1487281715_thumb.jpg

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

As repara si eu kit ul de carene, doar ca reparatie+vopsea+alergatura / nu iese, nu-mi mai trebuie ..sunt satul dupa 8 portii de vopsea pe mobra actuala. :whip:

Vreau sa iau un set gata pregatit vopsit si doar de pus pe mobra. Sa inteleg ca la capitolul prinderi nu sunt ok, se mai poate adauga in jurul acelor prinderi, un soi de ceva ultra glue care sa le tina mai mult timp (nu ma gandesc forever)?

 

In alta ordine de idei, ce pot recomanda in privinta achizitiei de produse e faptul ca trebuie luate din SUA. Ce este facut pentru aia, este de o calitate mai buna si sunt verificate cu atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

As repara si eu kit ul de carene, doar ca reparatie+vopsea+alergatura / nu iese, nu-mi mai trebuie ..sunt satul dupa 8 portii de vopsea pe mobra actuala. :whip:

Vreau sa iau un set gata pregatit vopsit si doar de pus pe mobra. Sa inteleg ca la capitolul prinderi nu sunt ok, se mai poate adauga in jurul acelor prinderi, un soi de ceva ultra glue care sa le tina mai mult timp (nu ma gandesc forever)?

 

In alta ordine de idei, ce pot recomanda in privinta achizitiei de produse e faptul ca trebuie luate din SUA. Ce este facut pentru aia, este de o calitate mai buna si sunt verificate cu atentie.

 

Ce faci pana la urma, dai comanda de carene chinezesti sau repari ce ai pe a ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare, am si eu nevoie de un feedback pentru carenele de pe AliExpress, OEM urile au inceput sa isi arate varsta si nu prea mai vreau sa le repar si revopsesc fiind vorba de 3 elemente(masca far, carena dr si codita) asa schimb si coloritul. Din ce am vazut setul vine complet(carene, masca far, codita, aripa fata plus plastice ram air..care si unul din ala a pleznit) inclusiv cu surubaraie( imi lipsesc cateva de pe a mea) plus alte mizerii gen tank pad si parbriz. Pretul e pe undeva la 1800lei cu tot cu taxe. Stiu ca e plastic abs dar iarna nu sta afara asa ca nu e panica sa plezneasca de la frig. Pana acum cativa ani auzeam povesti cum ca nu pica bine dar ma gandesc ca au Mai evoluat intre timp. Trotineta in cauza e un cbr FS. Multumiri in avans ✌️

Editat de Aion2014
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un set de carene China si am fost foarte multumit. Pe vreamea aceea am platit 1200 de lei (era cursul dolarului scazut). Doar in zona stopului trebuia sa frezezi putin daca vroiai sa arate impecabil. S-au potrivit perfect la gaurile suruburilor. De topit nu s-a pus problema pentru ca a venit cu 2 foi termorezistente pe care ti le taiai dupa cum aveai nevoie. Doar la solventi gen solutie de curatat franele trebuia sa ai grija pentru ca lasa urme pe carene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...