Sari la conținut

O problema alunecoasa


FLEX
 Share

Postări Recomandate

Datele problemei: am cumparat in noiembrie anul trecut o motocicleta la care visez de cind s-a lansat pe piata, Benelli Tre-K 1130 Amazonas.

Venita din Italia pe filiera Biris, motocicleta e foarte bine dotata fata de standard, dar una din aceste dotari after-market imi cam da batai de cap: manetele (Baracuda) cu care unul din cei doi proprietari precedenti au dotat-o nu au aderenta, din cauza uzurii si din cauza ca oricum striatiile erau de noi foarte marunte.

Daca cu maneta din stinga nu am probleme fiind folosita doar ca sprijin, cu cea de acceleratie se intimpla fenomenul ca la o deschidere constanta timp indelungat aluneca sub manusa, cu consecinta ca e destul de anevoios sa pastrez o viteza constanta fara sa modific priza mainii pe acceleratie.

 

Se intimpla sa cunoasteti vreo solutie simpla si ieftina de remediere a acestei situatii fara sa trebuiasca sa schimb maneta din dreapta?

Eu m-am gindit la bandaj care se foloseste la manerul rachetelor de tenis, dar nu stiu cum rezista chestia aia in bataia elementelor naturale (soare, ploaie, diferente de temperatura, etc.).

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste bandaje medicale. Se gasesc in mai multe culori. Le schimbi cand se uzeaza/rup.

https://www.bandagesplus.com/bandaging-supplies/bandages/cohesive-bandages

 

http://www.ebay.com/bhp/cohesive-bandage

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pune pe ghidon un strat subtire de banda izolatoare sau leucoplast, daca aluneca in continuare pune la fiecare capat o banda subtire de dubluadeziv.

PS: Throttle Rocker nu rezolva problema, lui ii aluneca mansonul pe ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parte nu ati inteles... ii aluneca mansonul pe manusa, nu pe ghidon.

Daca nu vrei sa pui izolier sau leucoplast (practic, dar urat), gasesti la magazinele pt biciclete un fel de banda care se pune pe ghidoane. Sau, daca vrei, iti donez niste buretei care se pun peste mansoane, poate asa nu mai aluneca. Sunt negru cu putin rosu, daca conteaza. Depinde si cat de groase sunt mansoanele tale

http://g02.a.alicdn.com/kf/HTB1J.tYKFXXXXcoXVXXq6xXFXXXR/40-sets-Universal-font-b-Grips-b-font-Comfort-Sponge-font-b-Foam-b-font-font.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ce zice? Ce manete? Vrea sa zica ca aluneca mansonul de cauciuc pe tubul de plastic care gliseaza in jurul ghidonului?

Daca e asta, atunci e simplu ...se da jos capatul de ghidon, apoi cu o surubelnita subtirica dar lunga se ajuta sa scoata mansonul afara de pe tub. Se pune lipici gen prenadez sau cat de cat gumat (gorilla pe baza de isocianita) se unge mansonul pe dinauntru intr-un strat subtire si apoi se introduce inapoi pe tubul de plastic. Mare grija ca in capatul ghidonului sa nu intre lipici ca atunci freaca pe teava ghidonului si nu mai culiseaza.

» Post actualizat in 21 Feb 2017 14:20

Asta este lipiciul pe care il folosesc pentru mansoane. In general la mansonul stang pt ca schimb foarte multe ghidoane. Lipiciul se usuca dupa 6-8 ore.

Totusi e foarte scump. Insa prenadezul ar face acelasi lucru.

post-25108-0-92001000-1487686746_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat și eu așa ceva, grip puppies, însă nu le-am montat încă, din cauza încălzirii din manșoane...mai are eficiență au ba?

Editat de eFu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am manșoane încălzite, de aceea am și renunțat sa le schimb pt ca am rupt o data rezistenta aia încercând sa le dau jos.... și da mai este eficienta încălzirea, spune și în instrucțiuni ca sânt compatibile cu manșoane încălzite.

 

Baftă,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata filozofie. Poate are omu si mana prea mare... vezi de mansoane incazite, ca-s tot vreo 100 lei. Sunt si mai mari in diametru... poate nici nu mai aluneca... iar cu blocatorul ala de acceleratie e fain, ca nu tre sa mai tii mana incordata. Sunt si pt mansoane normale si pt incalzite. Sunt super!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti la magazinele pt biciclete un fel de banda care se pune pe ghidoane.

Ghidolina, aia e! probabil ca asa voi face; bureteii aia nu prea imi plac.

Mansoane, coreect, am avut un lapsus.

Nu pot schimba cu orice fel de mansoane din cauza hand-guard-urilor, care au fost montate cu ceva adaptoare.

Multumesc tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghidolina, aia e! probabil ca asa voi face; bureteii aia nu prea imi plac.

Mansoane, coreect, am avut un lapsus.

Nu pot schimba cu orice fel de mansoane din cauza hand-guard-urilor, care au fost montate cu ceva adaptoare.

Multumesc tuturor!

Nici mie, de aia nici nu i-am mai folosit :))

Ghidolina... nu stiam cum se numeste. Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ghidolina de calitate

Recomandari? n-am nici un fel de experienta in domeniu.

 

PS: rog un moderator sa mute topicul in sectiunea DIY, acolo unde am intentionat sa postez initial; nu am nici cea mai vaga idee de ce a ajuns la service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat timp vrei sa acoperi mansoanele vietii barakakuda ce sens are sa nu le schimbi cu ceva mai functional ?

 

presupun ca vrei sa le tii de design altfel n-au nici un sens ..

 

grip pupies sunt senzationale , vibratii ,comfort ,grip ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...