Sari la conținut

Grup Adventure touring / offroad Bucuresti


robertd

Postări Recomandate

Și am fost. Tura faina. Am urcat din Secaria și am coborât în Bușteni. Drumul bun, câteva sectoarele mai ude. Ceva urcări pe pietre mai mari, câteva coborâri mai cu emoții. Putina ploaie, ca fără nu se poate. Traseul urmat a fost cel din aplicația Off road România. 

Am fost împreună cu @Leontiev

IMG_20190727_145512.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, manoliu_Alex a spus:

Și am fost. Tura faina. Am urcat din Secaria și am coborât în Bușteni. Drumul bun, câteva sectoarele mai ude. Ceva urcări pe pietre mai mari, câteva coborâri mai cu emoții. Putina ploaie, ca fără nu se poate. Traseul urmat a fost cel din aplicația Off road România. 

Am fost împreună cu @Leontiev

IMG_20190727_145512.jpg

 

Cea mai faină tură de pe anul acesta, parcursă cu mastrul ninja Alex Manoliu împreună cu al său adjunct japonez, Yamaha XT. Și cu ninja wannabe, V-Strom 650, tot de fabricație japoneză 😜. Wannabe pentru că V-Strom-ul și cu munții Baiului n-au nimic în comun :baldy:

Dar deh, vorba lui daimyo @manoliu_Alex: fiecare ninja trebuie să sufere puțin.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Leontiev a spus:

Wannabe pentru că V-Strom-ul și cu munții Baiului n-au nimic în comun

Dacă ai terminat tura înseamnă că nu e imposibil ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vis-a-vis Asa e, nimic nu e imposibil. Doar ca e greu. Are undeva la 220 kg. Cand il ridici de minim 10 ori ti se cam ia. Zic asta si din postura unuia care a facut destull off road cu un vstrom. Fix de asta am luat si XT-ul. V-strom e greu.

 

Can mai iesim si pe unde? Pe mine ma tenteaza o strategica, combinat cu Muntii Candrel. Eventual dormit la cort, undeva pe sus.

 

Alex

Editat de manoliu_Alex
greseala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi, întâlnirea e la 11:00 jos la baraj, mai vin vreo 4-5 mașini (Subaru), facem traseul ăsta https://www.bikemap.net/en/r/5151428/ și apoi ne oprim jos, la poale pentru un grătar. Dormim la cort până a doua zi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost sapt trecuta cu cortul pe Transalpina, Valea Frumoasei mai exact, DJ106N. Motorul nu are capacitati de off adevarat, eu zero. Am descoperit ca drumul asta este Transcindrel si 2 zile la rand am plecat sa imi incerc norocul. Am mers vreo 60 km in total, fara sa parcurg tot drumul, aprox 2 h si ceva cu tot cu filmari, poze, schimbat camera, abatut de la drum si intors etc. Am vazut ca poti iesi la Sibiu prin Paltinis sau la Talmaciu prin Raul Sadului. Mi-a placut maxim, liber drumul, am vazut cativa straini cu GS, Vstrom, AT. Este super zona si imi pare un drum usor de facut. 

Daca ajungeti sa puneti si ceva poze cu tot traseul ca ma bate gandul sa il fac dus intors, candva. Ca va tot urmaresc iesirile:)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, vis-a-vis said:

Păi, întâlnirea e la 11:00 jos la baraj, mai vin vreo 4-5 mașini (Subaru), facem traseul ăsta https://www.bikemap.net/en/r/5151428/ și apoi ne oprim jos, la poale pentru un grătar. Dormim la cort până a doua zi :D 

Pe acelasi drum sa va si intoarceti, traseul ala marcat cu dunga rosie spre cabana Voina e doar de capre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Pfff...!!! Era o ocazie buna chiar si pentru “vaca” mea, mai ales ca vremea e perfecta. Din pacate nu-mi pot schimba programul si pana la jumatatea lunii octombrie, nicio alta sansa pe drumurile patriei. 

Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tenteaza pe cineva o fuga maine pana la Cheia-Cabana Ciucas (eventual un hiking scurt pana la vf. Ciucas) si intoarcere in aceeasi zi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 5 ore, AlexAB a spus:

Cineva cu chef de plimbare sambata asta prin zona Buzău/Vrancea? Cu mici șanse de noroaie 😬

FXAM6784.thumb.JPG.e12133e6208689f2081c94c3db3fbfd8.JPGFEYN1393.thumb.JPG.7dbef0c9def7666cab4912abbad5cf9f.JPGIMG_0389.thumb.JPG.910228067c841e849f94aaf61926a7fb.JPGDIAV4225.thumb.JPG.23af4f027148179e4e623d7325ac6f2d.JPG

Dar si ce noroaie au oamenii :)))...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a fost sestache :))))! S-a intamplat pe 30.3.2018 (nu stiam de acest grup).

Ma amuza ca si eu ma mai iau asa de baieti cand chiar se duc "pe sestache".

Nu stiu de la cine stii de povestea asta sau cum s-a dus vorba, dar daca tot s-a pomenit de primari si SUV-uriNLQP2439.thumb.JPG.2ab50e8901ab28a8c7881ac875cb401d.JPGPEZN1062.thumb.JPG.595ad146ef879f4660aca573ad935ecd.JPG...

=)))

Editat de alexgrp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...