Sari la conținut

Se opreste motorul din treapta 2 in 1


andrei24p
 Share

Postări Recomandate

Am studiat pana acum 2 GSR-uri cu aceasta problema.

Eu m-am lovit de doua probleme.Ambele din pacate au fost generate de ECU.La primul a fost suficient sa mut tot softul pe o alta "partitie" a memoriei care este inactiva in ecu.

La nr2 din pacate tot ce am incercat cu capacitatile mele..mutat softul modificat hartile..se pare ca in functia de "deceleration cut off".este problema. Ecu inchide injectia de benzina si o reia la 2000 rpm...in anumite conditii nu mai face asta..pur si simplu nu mai reia injectia,asa ca motorul continua decelerarea pana la RPM 0..adica se opreste.La acest motor cu problema..chiar daca se forteaza ecu sa mearga in hartile de neutru,cu un strap in intrerupatorul de la ambreiaj(care nu este ok)..mai bine se muta hartile in ecu in asa fel in cat moto sa beneficieze de toate hartile de la toate treptele de viteza (6)tot nu a fost suficient..tot se opreste

Este tot ce am putut sa aflu pana in prezent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic 2 variante:

-ECU defect, nu mai opereaza pe secventa de decelerare

-semnal eronat/lipsa semnal la ECU pe aceasta plaja de turatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic 2 variante:

-ECU defect, nu mai opereaza pe secventa de decelerare

-semnal eronat/lipsa semnal la ECU pe aceasta plaja de turatii

ECU poate fi defect,este adevarat..din pacate la varianta 2 am posibilitatea sa loghez toate datele care vin de la toti senzori in timpul functionari/drive test.

La vizionarea datelor din nefericire nici un semnal de la senzori nu a fost anormal..😕

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te cred ca ai verificat, eu am postat ipoteza/ teoretica. Din pacate, ultimul 'device' la care te astepti sa se defecteze la injectie este ECU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
1 oră în urmă, Radu Paul a spus:

Bună ziua! Am aceeași problemă la un GSR 2008 cu aproximativ 40k km. Credeți că se poate agrava în timp dacă nu este remediată? Mulțumesc!

Motorul trebuie sa se opreasca cand scoti cheia din contact, daca actionezi kill switchul si/sau daca pui cricul. (si evident cand ramai fara benzina :)))
De ce ai vrea sa mergi cu un fier care are probleme neremediate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...