Sari la conținut

Aliniere lant cu laser Profi Cat SE


GPauL
 Share

Postări Recomandate

Multi afirma ca nu se poate alinia lantul cu precizie folosind doar semnele de pe bascula asa ca am imprumutat laserul si am testat pe motocicleta proprie. Scuze pt engleza, video postat si pe forum international.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam mult prea mult (daca e 50 euro)

Pana la urma e un banal laser pointer care are o latura paralela cu axa optica a laserului.

 

Dar e bine ca s-a postat, ca o sa-mi confectionez si eu unul, acum ca am vazut... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca poti sa-l faci sa-i pui si 2 magneti ca asta nu are si e enervant cateodata.

 

tre sa bata laserul pe intre zale dar tu poti sa-l faci sa bata pe zaua exterioara sau interioara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna ideea cu magnetii, ma tem insa ca foaia mea e de aluminiu :( Verific...

 

La laser-pointerele chinezesti exista cumva vreun diametru exterior "standard" al tubului exterior? Ca m-as apuca de facut proiectelul pentru 3dprinter inante sa gasesc laserul propriu-zis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte buna ideea cu magnetii, ma tem insa ca foaia mea e de aluminiu :( Verific...

 

La laser-pointerele chinezesti exista cumva vreun diametru exterior "standard" al tubului exterior? Ca m-as apuca de facut proiectelul pentru 3dprinter inante sa gasesc laserul propriu-zis...

daca chinejii aveau standarde se numeau koreeni

 

nus..

 

daca vrei iti masor distanta intre baza si fascicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cea mai delicata la proiectul homemade mi se pare asigurarea paralelismului razei cu suprafata de asezare pe foaie. Nu sunt convins ca un laser de 1-2$ are directia razei perfect alinista cu axa carcasei...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, am sa iau in calcul fabricarea unui astfel de dispozitiv laser frate :).

Cum vad acum situatia, un patrat de aluminiu si un laser de la china, se dezmembreaza laserul se masoara diametrul interior al carcasei laserului si se da o gaura in patratul de aluminiu paralel cu o latura a lui, se verifica paralelismul fascicolului laser cu latura patratului iar daca nu e bun se rectifica pe freza. Merita de incercar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verificarea paralelismului o faci pe o un geam, vezi unde pica fascicolul pe rma si daca ramane la aceeasi distanta de suprafata geamului indiferent daca apropii sau departezi laserul. Daca nu e aliniata baza cu fasciculul, il dai putin pe un smirghel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi bun insa merge foarte bine si cu sublerul, semnele de pe bascula sunt doar pentru alinierea grosiera.

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!

 

funny

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am aflat de ce roata nu mi-a fost aliniata corect. Am dus motorul la mecanic pt schimbat lanț și pinioane iar când a pus roata la loc a pus invers bucata aia de aluminiu folosita pt aliniere deoarece odată ce am folosit laserul am avut 5 linii pe o parte și 6 pe cealaltă. Pff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am aflat de ce roata nu mi-a fost aliniata corect. Am dus motorul la mecanic pt schimbat lanț și pinioane iar când a pus roata la loc a pus invers bucata aia de aluminiu folosita pt aliniere deoarece odată ce am folosit laserul am avut 5 linii pe o parte și 6 pe cealaltă. Pff

nu-ti trosnea in mers?... virai mai bine pe o parte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...