Sari la conținut

Aliniere lant cu laser Profi Cat SE


GPauL
 Share

Postări Recomandate

Intre timp am aflat de ce roata nu mi-a fost aliniata corect. Am dus motorul la mecanic pt schimbat lanț și pinioane iar când a pus roata la loc a pus invers bucata aia de aluminiu folosita pt aliniere deoarece odată ce am folosit laserul am avut 5 linii pe o parte și 6 pe cealaltă. Pff

Mecanic?!? Dorel poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare cum am putut sa merg pana acum cu lantu aliniat ochiometric

😁

 

Pentru ca transmisia pe lant are si capacitatea de a se alinia atat pe verticala cat si pe orizontala in anumite limite.😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am aflat de ce roata nu mi-a fost aliniata corect. Am dus motorul la mecanic pt schimbat lanț și pinioane iar când a pus roata la loc a pus invers bucata aia de aluminiu folosita pt aliniere deoarece odată ce am folosit laserul am avut 5 linii pe o parte și 6 pe cealaltă. Pff

 

de grija asta eu ma mir ca mai poti dormii noptile linistit , l-as da in judecata pe acel mecanic necalificat si pana la Haga m-as duce cu el ...

Editat de MariusTm29
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

de grija asta eu ma mir ca mai poti dormii noptile linistit , l-as da in judecata pe acel mecanic necalificat si pana la Haga m-as duce cu el ...

Ce sa zic. Poate unii motocicliști se urca pe motor indiferent de starea acestuia și merg cu vacile la păscut, alții fac verificare completa asa cum am fost instruit. Tu știi ce fel de motociclist ești. Be safe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

O riglă așezată pe pinion și suprapusă pe lanț, sfori sau rigle pe laturile roții spate și trase pe lângă cea față + măsurarea distanțelor a.î. roata față să fie în centrul culoarului format. 

La bicicletă o merge lanțul oblic când ești pe pinioanele extreme, dar roata rămâne dreaptă! La moto dacă ai o abatere mică nu transmisia cu lanț suferă, ci ținuta de drum a 🏍️ pt că roțile nu sunt aliniate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...