Sari la conținut

Am Voie Sa Conduc Pocket Bike De La 14 Ani ?


lord_potter
 Share

Postări Recomandate

Nu merita sa dai banii pe pocket. :lol:

Nu e fiabil, si la cat de zmeu vrei tu sa fii cu el il termini intr-o luna.

Mai ai rabdare, pana atunci poti capata destula experienta pe bicla ca asa am facut toti.

In afara de asta...cu pocket0ul in padure????? ala e de dat in parc intr-o zona izolata de pietoni sau pe circuit cand esti doar tu. Innici un caz pe starada...esti prea mic ca sa te vada si dintr-un matiz!!!

Mai gandeste-te!!!, e posibil sa nu ai un accident mortal ci doar vreo sectiune de coloana cu paralizie maini , picioare...chiar merita??? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred k o sa il ascult pe ranga si imi voi lua un enduro si ma voi plimba cu el pe camp .

insa nu inteleg de ce zice shadowrider ca in o luna se duce pocket-ul cat despre pretz .. 750 lei omologat ( www.atv-brasov.ro ) nu mi se pare deloc scump avand in vedere preturile de pe net :cheers: insa mai facut fff curios cand ai zis ca in o luna pocket bike-ul se duce, ai putea sa imi explici ? :D stima :lol:

 

pana atunci care vinde un enduro sau un dirt bike :D pm me :crack:

 

aaa si oricum in caz ca imi voi lua orice motor nu imi mai bagati dalea ca vreau sa ma cred zeu :) nu asta e scopu

Editat de lord_potter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred k o sa il ascult pe ranga si imi voi lua un enduro si ma voi plimba cu el pe camp .

insa nu inteleg de ce zice shadowrider ca in o luna se duce pocket-ul cat despre pretz .. 750 lei omologat ( www.atv-brasov.ro ) nu mi se pare deloc scump avand in vedere preturile de pe net :lol: insa mai facut fff curios cand ai zis ca in o luna pocket bike-ul se duce, ai putea sa imi explici ? :crack: stima :)

 

pana atunci care vinde un enduro sau un dirt bike :D pm me :eek:

 

aaa si oricum in caz ca imi voi lua orice motor nu imi mai bagati dalea ca vreau sa ma cred zeu :D nu asta e scopu

Poket bike-ul nu e motocicleta ci este un fel de jucarie... se strica foarte repede... cat despre omologare... Sper ca stii ca sunt ilegale pe strada... nu?

Apropo... daca te orientezi ptr enduro... vezi ca... sunt cam inalte... si trebuie sa ajungi cu picioarele jos... plus ca daca stai in mijlocul bucurestiului o sa iti fie destul de dificil sa te abtii sa nu mergi pe ea... pana la padure...

Si inca un lucru... citeste cat mai mult despre fenomenul denumit motociclism... o sa inveti foarte multe...

pace pustiule! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma .. m-am hotarat imi i-au un dirt bike cu care ma voi plimba prin parcuri sau prin padure ... dar man.. eu nici macar nu stau in bucuresti stau pe undeva pe langa autostra soarelui mai exact.. zona " Catzelu " :lol: ma rog.. dar pana in buc am 5 min de mers si ams i parcul I.O.R. aproape care e ditamai parcu.. deci.. un dirt bike ar fi cel mai bine k un enduro nu il bag asa usor in portbagaj.. oricum multumesc foarte mult de sfaturi :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine te plimbi pe pamantul bunicilor la tara sau in padure!!

EXCLUS PARCURILE PUBLICE sau LOCURILE PT ACCES PUBLIC!!!!!! :lol: :) :D :D :crack:

Asta vara eram in parcul Izvor la intrarea dinspre Eroilor , stateam pe banca, motorul oprit.

A venit un "mobrist" cu o kawa zx 9 si imi explica cum se da el pe aleile parcului cub 130/ora, cu tot cu prietena si fara nici un fel de protectii, printre copii, catei ...

N-au trecut 5 min ca au aparut 3 echipaje de politie!!!

Asa ca daca vrei sa te alerge politia...iar daca esti prins te alegi cu doasar penal! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Potter.

 

DE ce nu faci tu ceva mai constructiv? Daca tot ai de gand sa te dai prin padure macar sa fie in cadru organizat. Te poti inscrie la un club sportiv motociclistic. Da o fuga pana la Federatia de motociclism si te indruma ei mai departe.

Decat sa pierzi vremea aiurea macar faci ceva util pentru tine si pentru motociclism.

 

 

corect

la motocross sunt copii ce alearga de pe la 4 ani , unii abia stiu sa mearga in picioare , dar se tin cat de cat bine pe motoarele de cross

 

cunosc un caz extrem la o competitie de moto cross , s-a inscris un copil de 3ani jumate' .

 

iar la motocross cel putin KTM produce motociclete pentru toate varstele , marimile si puterile . Asa ca ai de unde alege.

Pocket bike-urile NU SUNT PENTRU STRADA . Punct.

Virgula , sunt doar pentru CIRCUIT.

Daca vrei cumpara-ti un pocketbike , parcheaza-l in curte la AMKart si in fiecare zi te duci si te dai pe circuitul de karting

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa auzi si parerea mea... daca intr-adevar vrei sa ai ceva cu motor poti sa iti iei l aorice varsta, numai ca trebuie sa fii constient de consecintele care ar putea sa apara... si eu tot la 14 ani m-am urcat pe scooter.. un pegeout speed-fighter mai vechi.. la 15 ani am primit un gopop nou in 4 timpi care face toti banii.. stiu ca la varsta asta de 14 ani ti se pare anormal ca nu ai scooter stiu ca ti se pare cool, iar in cazul in care iti iei mergi moderat in primii 1000 2000 de km si nu te infige la lucruri care ti-ar primejdui viata...

al doila lucru care e foarte important la 14 ani poti sa ai 1.30 dar poti sa ai deasemenea si 1.70 vezi tu aici este si celatalt fapt.. un militian te crede daca ii zici ca ai 16 ani daca ai motorul omologat si ai si un talon si chestii deastea... pe mine m-au oprit de mai multe ori ca nu aveam casca de 2 ori... dupa aiai mi-a m pus casca si nu mai aveam nici o problema cu nici un curcan...

concluzie.. un scooter de 50 nu iti poate face nici un rau daca ai capul pe umeri, daca vrei sa ii scoti limitatoarele dein prima zi si sa te dai zmeu ai toate sansele sa ajungi o leguma..numai ca totul facut cu ponderatie iti ofera multa experienta si iti imbunatateste refelexele.. nu conteaza daca ai 10 sau 16 ani destinul este scris oricum.. decat sa te dai cu ale prietenilor si sa cazi cu alel lor mai bine iti iei tu unul inveti sa mergi si daca vrei te bagi sila partea mecanica.. mie la aproape 16 ani mi-e de ajuns viteza de 55-60 km/h astept 16 ani si o sa imi iau un cbr de 125 sau un rieju de 125......

DEPINDE DIN CE P.D.V. PRIVESTI MOTOCICLISMUL... VREI FITZE SI VITEZA ASTEAPATA PANA LA 16 ANI.. ESTI STAPAN PE TINE SI NU FACI EXCESI IAR MOOTCICLETA REPREZINTA PENTRU TINE UN MIJLOC DE TRANSPORT POTI SA INCEPI SI DE LA 10 ANI

NU FA PROSTIA SA ITI IEI POKET BIKE

E INSTABIL AIN CURBE SI DACA NU AI GENUNKERE BUNE POTI SA ITI TERMNI GENUNCHII FOARTE REPEDE, PE LANGA CA POATE SA TE OMOARE SI UN TRABANT.. CE SA MAI VORBIM DE BASCOLANTE :cheers:

 

SPER SA TII CONT DE PAREREA MEA PENTRU SA SUNTEM DE VARSTE APROPIATE... :lol: :) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa auzi si parerea mea... daca intr-adevar vrei sa ai ceva cu motor poti sa iti iei l aorice varsta, numai ca trebuie sa fii constient de consecintele care ar putea sa apara... si eu tot la 14 ani m-am urcat pe scooter.. un pegeout speed-fighter mai vechi.. la 15 ani am primit un gopop nou in 4 timpi care face toti banii.. stiu ca la varsta asta de 14 ani ti se pare anormal ca nu ai scooter stiu ca ti se pare cool, iar in cazul in care iti iei mergi moderat in primii 1000 2000 de km si nu te infige la lucruri care ti-ar primejdui viata...

al doila lucru care e foarte important la 14 ani poti sa ai 1.30 dar poti sa ai deasemenea si 1.70 vezi tu aici este si celatalt fapt.. un militian te crede daca ii zici ca ai 16 ani daca ai motorul omologat si ai si un talon si chestii deastea... pe mine m-au oprit de mai multe ori ca nu aveam casca de 2 ori... dupa aiai mi-a m pus casca si nu mai aveam nici o problema cu nici un curcan...

concluzie.. un scooter de 50 nu iti poate face nici un rau daca ai capul pe umeri, daca vrei sa ii scoti limitatoarele dein prima zi si sa te dai zmeu ai toate sansele sa ajungi o leguma..numai ca totul facut cu ponderatie iti ofera multa experienta si iti imbunatateste refelexele.. nu conteaza daca ai 10 sau 16 ani destinul este scris oricum.. decat sa te dai cu ale prietenilor si sa cazi cu alel lor mai bine iti iei tu unul inveti sa mergi si daca vrei te bagi sila partea mecanica.. mie la aproape 16 ani mi-e de ajuns viteza de 55-60 km/h astept 16 ani si o sa imi iau un cbr de 125 sau un rieju de 125......

DEPINDE DIN CE P.D.V. PRIVESTI MOTOCICLISMUL... VREI FITZE SI VITEZA ASTEAPATA PANA LA 16 ANI.. ESTI STAPAN PE TINE SI NU FACI EXCESI IAR MOOTCICLETA REPREZINTA PENTRU TINE UN MIJLOC DE TRANSPORT POTI SA INCEPI SI DE LA 10 ANI

NU FA PROSTIA SA ITI IEI POKET BIKE

E INSTABIL AIN CURBE SI DACA NU AI GENUNKERE BUNE POTI SA ITI TERMNI GENUNCHII FOARTE REPEDE, PE LANGA CA POATE SA TE OMOARE SI UN TRABANT.. CE SA MAI VORBIM DE BASCOLANTE :lol:

 

SPER SA TII CONT DE PAREREA MEA PENTRU SA SUNTEM DE VARSTE APROPIATE... :D :D :)

 

man, si toata lumea, NU VREAU SCUTER PTR FITZE sau SA MA DAU ZEU sau SA PAR EU SHMECHER.

am pasiunea asta ptr motociclete de cand ma duceam la gradinitza, iar acum ca eu consider ca pe bicicleta sunt expert imi doresc un scuterash .. mic ..mare.. cum o fi..vechi.. nou.. cum o fi.. in orice caz sunt constient de ce mi se poate intampla ! !

si eu ma gandeam sa imi i-au un Pocket Bike Cross si sa ma duc intr-ul park de aici de langa mine care nu e prea populat.. nu stiu daca il stiti : I.O.R din tittan ! si acum vad ca nici macar in parcuri nu mai am voie :) :D :D :crack: :eek: :eek: :crack: :lol: :) :D ???? care sunt parcuri publice si care nu sunt ? si pana la urma la anii mei si ce imi trebuie mie.. ce mi-ai recomda ? sau ce mi-ati recomanda ( NU IMI MAI ZICETI BICICLETA ! )

salutari :cheers:

Editat de lord_potter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-ati un scuter de 50 centimetri cubi in 4 timpi care as fie neaparat limitat la 45 km/h exemple

Kymco, GoPop, First Bike care la 35 de milioane sunt destul de fiabile.... si la 16 ani dupa 2 ani de mers pe asa ceva treci al cross si alt chestii deastea, dar daca vrei sa investesti banii in pasiunea ta si vrei doar sa te misti nu sa prinzi 100 cu scooteru... asa ceav este o investitie, dar daca vrei si fite i-ati o aprilia rs 50 care este motocicleta de 50 cmc cu 6 viteze si poti sa mergi si cu 120... numai ca tre sa ai bani daca vrei sa o duci l aperformantele astea... ia-ti ceva nou.. Kymco, GoPop, FB si daca il strici si deastea stii ca e vina ta.. eu zic sa nu te bagi al second hand ca nu merita.. decat daca ai foarte mare incredere in persoana de la cre il iei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-ati un scuter de 50 centimetri cubi in 4 timpi care as fie neaparat limitat la 45 km/h exemple

Kymco, GoPop, First Bike care la 35 de milioane sunt destul de fiabile.... si la 16 ani dupa 2 ani de mers pe asa ceva treci al cross si alt chestii deastea, dar daca vrei sa investesti banii in pasiunea ta si vrei doar sa te misti nu sa prinzi 100 cu scooteru... asa ceav este o investitie, dar daca vrei si fite i-ati o aprilia rs 50 care este motocicleta de 50 cmc cu 6 viteze si poti sa mergi si cu 120... numai ca tre sa ai bani daca vrei sa o duci l aperformantele astea... ia-ti ceva nou.. Kymco, GoPop, FB si daca il strici si deastea stii ca e vina ta.. eu zic sa nu te bagi al second hand ca nu merita.. decat daca ai foarte mare incredere in persoana de la cre il iei...

 

si bun miam luat gopop sau fb ce o fi :cheers: pe unde ma pot plimba.. ca incasa sincer nu am loc :) :D :D

 

i-ati un scuter de 50 centimetri cubi in 4 timpi care as fie neaparat limitat la 45 km/h exemple

Kymco, GoPop, First Bike care la 35 de milioane sunt destul de fiabile.... si la 16 ani dupa 2 ani de mers pe asa ceva treci al cross si alt chestii deastea, dar daca vrei sa investesti banii in pasiunea ta si vrei doar sa te misti nu sa prinzi 100 cu scooteru... asa ceav este o investitie, dar daca vrei si fite i-ati o aprilia rs 50 care este motocicleta de 50 cmc cu 6 viteze si poti sa mergi si cu 120... numai ca tre sa ai bani daca vrei sa o duci l aperformantele astea... ia-ti ceva nou.. Kymco, GoPop, FB si daca il strici si deastea stii ca e vina ta.. eu zic sa nu te bagi al second hand ca nu merita.. decat daca ai foarte mare incredere in persoana de la cre il iei...

 

si bun miam luat gopop sau fb ce o fi :lol: pe unde ma pot plimba.. ca in casa sincer nu am loc :crack: :eek: :eek:

Editat de lord_potter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti, man, scuter de 49. nu-l inmatricula, ia-ti casca full si nu te ,,atinge" de europene. atata timp cat mergi incet, pe langa trotuar (asa vor gaborii) nu se leaga nimeni de tine. eu de la 13 ani am scuter, dar am un tov care are de la 12 ani. acuma are 14 ani deabia impliniti si are speed fight modelul nou, de 100 cmc si tot nu-l baga nimeni in seama... ca deh... nu-si bat ei capul cu asta... Dar daca te-au prins ca ai facut o prostie... se leaga de toate... dar tot iti dau drumul pana la urma... eu incepeam a plange ca ma omoara tata in bataie si li se facea mila :cheers:

 

 

Dar cam asta e ideea principala: daca ai casca si mergi incet, la locul tau (NU PE EUROPEANA), nu are nimeni nimic cu tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti, man, scuter de 49. nu-l inmatricula, ia-ti casca full si nu te ,,atinge" de europene. atata timp cat mergi incet, pe langa trotuar (asa vor gaborii) nu se leaga nimeni de tine. eu de la 13 ani am scuter, dar am un tov care are de la 12 ani. acuma are 14 ani deabia impliniti si are speed fight modelul nou, de 100 cmc si tot nu-l baga nimeni in seama... ca deh... nu-si bat ei capul cu asta... Dar daca te-au prins ca ai facut o prostie... se leaga de toate... dar tot iti dau drumul pana la urma... eu incepeam a plange ca ma omoara tata in bataie si li se facea mila :cheers:

Dar cam asta e ideea principala: daca ai casca si mergi incet, la locul tau (NU PE EUROPEANA), nu are nimeni nimic cu tine.

 

asta si aveam de gand :lol:

 

asa k care vinzi mini cross :) Mail : dark_lordpotter@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la 16 ani fara permis poti sa conduci mai mult decat alea cu pedale pe care se plimba aia cu pizza. cauta pe net poze cu peugeot speedfight 2, yamaha aerox, aprilia sr/rs . daca in talon scrie ca vit. max. e de 45km/h si capacitate 50cmc poti sa conduci fara permis, iar daca nu ai 16 ani platesti amenda intre 600 si 800 de mii de lei si jumatate din minim, adica 300 de mii de lei daca o platesti in 48 ore, cel putin asa era pe vremea cand am dat eu de permis (2005 :cheers:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.petrogallimoto.it/Petrogalli_fi...ei%20fantic.jpg

 

cel mai bine ar fi sa mergi cu minicrossurile prin paduri !!!

 

normal insa la 20 de min de min e un park ( IOR ) pe acolo e o insula.. ma rog.. sunt mai multe.. dar pe una sunt multe dealuri si teren accidentat ... exact ce imi trebe..aa sii... misto motoru de pe linku tau :cheers:

Editat de lord_potter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

1. pocketurile sunt ilegale pe sosea. si periculoase

 

2. pana la 16 ani nu poti conduce nimic pe drumurile publice - dar iti poti rupe gatul linistit pe camp

 

3. inainte de motor/scuter/etc iti trebuie bani de echipament, e pacat de oasele tale tinere sa ti le strici de mic, toata viata vei regreta

 

4. daca chiar ai bani de aruncat, orienteaza-te spre un enduro neinmatriculat ieftin, poate fi in gama 85-125 cmc, 2 timpi, cumpara echipament de protectie si da-te pe camp si prin parcul ala - dar nu pe sosea.

 

5. la 16 ani iti iei A1 si poti conduce motoare de 125 pe sosea

 

6. la 18 ani iti iei A si faci ce vrea muschiu tau

 

7. la 23 te insori si nu mai faci nimic din ce vrea muschiu tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. pocketurile sunt ilegale pe sosea. si periculoase

 

2. pana la 16 ani nu poti conduce nimic pe drumurile publice - dar iti poti rupe gatul linistit pe camp

 

3. inainte de motor/scuter/etc iti trebuie bani de echipament, e pacat de oasele tale tinere sa ti le strici de mic, toata viata vei regreta

 

4. daca chiar ai bani de aruncat, orienteaza-te spre un enduro neinmatriculat ieftin, poate fi in gama 85-125 cmc, 2 timpi, cumpara echipament de protectie si da-te pe camp si prin parcul ala - dar nu pe sosea.

 

5. la 16 ani iti iei A1 si poti conduce motoare de 125 pe sosea

 

6. la 18 ani iti iei A si faci ce vrea muschiu tau

 

7. la 23 te insori si nu mai faci nimic din ce vrea muschiu tau

 

geniala faza cu insuratul...parca mai era o completare...

 

8.pana la 14 ani nu ai voie nici ca pasager, asa ca tre sa fie impliniti cu buletinul in mana :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 13 years later...

Si, uite asa, s-au scris doua pagini degeaba, nimeni nu a inteles nimic, o tin pe-a lor. Ca sa nu mai vorbim ca nimeni nu a pomenit de o jucarie electrica !?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.05.2020 la 15:13, Raul montana a spus:

Am voie sa merg cu un poke bike 2 .imi doresc de mult am 13 ani si fac 14 pe 28  iunie .are motorul de 49cc.si este pe strada publică 

 

poke bike e bicicleta de pokemon? sau de unde vine termenul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.05.2020 la 16:13, Raul montana a spus:

Am voie sa merg cu un poke bike 2 .imi doresc de mult am 13 ani si fac 14 pe 28  iunie .are motorul de 49cc.si este pe strada publică 

Da, dacă o tii in buzunar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...