Sari la conținut

GRECIA, Peloponez, plecare 05.mai.2017.Invitatie si sfaturi !


mahone
 Share

Postări Recomandate

Respect,

 

in perioada 08.05.2017 / 14.05.2017, voi beneficia de o pleasca oferita de un furnizor, care consta intr-o vacanta de o saptamana All Inclusive, la un resort din zona Patras , Grecia. ALDEMAR OLYMPIAN VILLAGE.

E limpede ca voi merge cu noua mea achizitie ( motocicleta k1200lt) si cu vechea mea achizitie ( consoarta)

Va fi prima oara cu motorul in Grecia.

Deoarece la multele mele drumuri in Grecia de pana acum , am mers doar cu masina si doar pe partea estica ( pe autostrada) pana in Atena (Ce e drept am ajuns si la Meteora, dar niciodata mai spre vest.), imi doresc sa stiu de la cunoscatori ce traseu sa aleg catre Patras si mai ales cateva trasee si obiective in Peloponez.

Traseul meu la dus va fi

- sambata 06.05 - Iasi - Bucuresti / Giurgiu

- duminica 07.05 - Giurgiu - Salonic( sau pe aproape)

- Luni 08.05 - Salonic - Patras ( la hotel).

La intors, plecarea va fi duminica 14.05. si de aici astept propunerile voastre......

Nu am stabilit cate zile voi face pe drum, deci sunt deschis la orice propunere ! Ce stiu este ca trebuie sa ajung si la Atenna, ( neamurile) unde voi dormi o noapte!

 

Am scris "Invitatie" in titlu, deoarece oricine doreste poate sa achizitioneze un bilet la acelasi resort, in aceeasi perioada, chiar daca resortul este rezervat de Intercars si TUI Travel. ( firma care da aceste excursii gratuite )

In conditiile in care este cineva interesat, pot sa va pun in legatura cu cei de la Intercars, care sigur va ajuta cumva.

 

Astept propuneri si...poate participanti ?!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind în oarece cunoştinţă de cauză, îţi recomand după cum urmează:

 

1. partea Giurgiu-Salonic întinde-o până în Zagorochoria (este o zonă compusă din mai multe sate), mai exact până la Aristi sau Papingo în Pind. Dacă mergi de la Iaşi până la Giurgiu într-o zi, nici de la Giurgiu la Papingo nu va fi o problemă. Uită-te la porţiunea de drum dintre Aristi şi Papingo, încape în orice top mondial. În plus, Zagorochoria e între cele mai frumoase, dacă nu cea mai frumoasă, zonă din Grecia. A doua zi fă o plimbare cu caiacul pe râul Voidomatis, e treabă de amator, nu te speria, dar e de vis. La Aristi ajungi pe unde crezi tu că e mai bine, pe autostradă până la Ioanina, spectaculoasă şi ea în felul ei (autostrada), sau prin munţi (după ce treci de Kozani, ieşi de pe autostradă spre nord pe unde poţi şi ai chef).

 

2. în următoarea zi, o iei "la vale" până la Karpenisi, fie pe varianta vestică Ioanina-Arta cu urcare puţin spre nord, fie pe cea centrală Ioanina-Metsovo-Trikala-Lamia. Karpenisi pentru că drumul Karpenisi-Prousos este iarăşi de top, cu o zonă rurală deosebită din toate punctele de vedere. După Prousos, o iei iar "la vale" până la Patras. Teoretic, drumul din Zagorochoria până la Patras, pe varianta indicată, îl poţi parcurge într-o zi fără probleme, dar dacă vrei să savurezi este recomandat să zăboveşti puţin.

 

3. în Peloponez, nu rata drumul Sparti-Kalamata, altul de top, coboară la vale cât poţi spre limita Porto Kagio şi treci prin Monemvasia.

 

Nu ştiu ce aştepţi şi cât cunoşti despre Grecia, dar pot să îţi spun atât: caută zona rurală, unde găseşti locuri "de National Geographic" şi adevărata Grecie, deşi acum poate fi considerată adevărată asta prezentă, arhicunoscută (paralii, santorini-uri şi mikonoase).

 

Dacă îţi permite timpul, poţi vizita mai pe larg Pindul, care este populat cu vlahi sau aromâni, cum le spunem noi. O experienţă puţin spus interesantă. Este vorba de rezervaţia Valia Calda (denumirea în vlahă), Vovousa, Perivoli, Smixi, Samarina. Dacă nu, rămâi la Zagorochoria, adică Aristi/Papingo şi Voidomatis.

 

Toate drumurile sunt de vis şi foarte slab circulate, cu excepţia autostrăzii care e ceva mai aglomerată.

 

Având reperele astea, cu o mică cercetare poţi identifica foarte uşor eventuale obiective istorice de vizitat, mai ales în Peloponez. Mie îmi place mai mult să cunosc oamenii şi locurile decât să vizitez muzee. Oricum, pentru că Grecia este ţara mea de suflet, în măsura în care ştiu, îţi răspund la orice întrebare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie doar sa te intreb daca stii ceva recent de starea drumurilor din zona Aristi, Papingo....etc. Eu conduc un BMW K1200LT, un vapor....., care se descurca bine doar pe asfalt ( si ala in buna stare)

Pentru tine, cu un Enduro Touring ( V-Strom),...cred ca nu prea sunt probleme cu starea asfaltului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut ce animal ai. Tot ce ți-am zis presupune drumuri asfaltate, în stare foarte bună. Bineînțeles că unele din ele mai înguste, dar foarte bune. Ultima dată am fost în zonă anul trecut, dar nu se pune problema să se strice, pentru că sunt foarte slab circulate. Ăsta e un mare avantaj, că mergi liniștit. În funcție de drum, poți întâlni o mașină la câteva zeci de km. Pe alea marcate cu alb, pe alea cu galben ceva mai des, cât să zici că nu te-ai rătăcit. Uită-te pe Street View și cum le vezi cam așa sunt. Zagorochoria e o zonă relativ turistică, e adevărat, cu altfel de turism decât cel de paralie, dar perioada în care o să mergi este undeva la dezghețarea sezonului, ceea ce presupune prețuri bune și furnizori de servicii mai de treabă decât în sezon. Nici eu nu ies cu v-stromul de pe asfalt, decât dacă e musai.

Drumurile sunt virajate, după cum vezi, dar te țin în extaz. Și, oricum, bănuiesc că nu ești începător.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Si noi plecam in Grecia tot pe 6 mai. Suntem 3 motoare din Barlad.(Yamaha FJR, Hayabusa si Kawasaki GTR 1400). Poate mergem impreuna macar o parte din drum.

Vrem sa dormim o noapte la bulgari, dupa care dam bice spre Thesalonik.

Contacteaza-ne daca vrei sa calatorim impreuna...

O zi buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Si noi plecam in Grecia tot pe 6 mai. Suntem 3 motoare din Barlad.(Yamaha FJR, Hayabusa si Kawasaki GTR 1400). Poate mergem impreuna macar o parte din drum.

Vrem sa dormim o noapte la bulgari, dupa care dam bice spre Thesalonik.

Contacteaza-ne daca vrei sa calatorim impreuna...

O zi buna...

Salut,

 

Ma bucur enorm ca ne primiti in grupul vostru si vom fi companioni de drum ( macar pana la Salonic...).

Pentru ca sunteti 3 motoare, ma supun programului vostru de mers si de cazare....doar ca la plecare, pe 6.mai, trebuie sa ma asteptati si pe mine sa ajung la Barlad.

Eu ma gandisem ca prima noapte sa o fac in apropierea granitei cu Bg. dar la noi.......Asta dn cauza zvonurilor cu masini furate....etc. Dar daca voi a-ti mai fost si cunoasteti ceva locatii... nu am nici un fel de problema!

La ce motoare aveti...cred ca ne vom potrivi si vom avea acelasi stil de mers...30/50 peste limita legala....fara concursuri pe sosea...., ( cel puti asa sper)

Mai este cineva care calatoreste cu sotii, prietene.... ?.Sotia mea s-ar bucura daca ar avea o partenera de barfe, pe la opririle de cafea,de bere, cazare...etc

Dupa Salonic, incotro mergeti ?

 

Inca o data , ma bucur ca vom fi 4 motoare pe drum....

Astept ceva detalii de la voi si....poate pana la plecare...ne vedem cumva. Vin eu pana la Barlad.. !

 

0742101484 - Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K1200lt cu Fjr, Hayabusa si Gtr 1400, va potriviti sigur si o sa aveti si acelasi stil de mers :))

Cand am adus aminte de motoarele baietilor, nu m-am gandit efectiv la marci..., cai putere,.....etc ci la maturitatea lor. Nu cred ca daca ai 25 ani si vrei adrenalina pe sosea , iti cumperi direct GTR 1400....!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si apropo...toate motoarele mentionate, sunt la categoria Touring ( sport, luxus, grand...etc)....chiar si Hayabusa


» Post actualizat in 19 Mar 2017 10:13

Da...asa mergem si noi...Dupa salonic mergem sa vizitam manastirile de la Meteora, dupa aceea la Thahos pentru Scuba Diving si urmeaza sa stabilim celelalte obiective. Mai avem timp sa ne hotaram :)

Perfect...si noi in drum spre Patras trecem pe la Meteora.

Inca ma mai gandesc sa intarzai o zi la cazare si sa merg in zona indicata de @sailboat si anume Aristi, Papingo., zona care arata absolut demential si intr-adevar este diferita de restul Greciei. ( si ca peisaj si ca locuitori )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am adus aminte de motoarele baietilor, nu m-am gandit efectiv la marci..., cai putere,.....etc ci la maturitatea lor. Nu cred ca daca ai 25 ani si vrei adrenalina pe sosea , iti cumperi direct GTR 1400....!

 

Sunt clase diferite si asta se simte si la stilul de mers. Daca baietii te vor astepta, asta e cu totul alta poveste, dar nu se potrivesc deloc.

 

Nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa ma contrazic cu tine, dar esti incepator pe LT, drumul e lung si nu e o idee buna sa te tii dupa niste motoare mult mai puternice. Dar, pari om copt, asa ca stii tu mai bine.

 

Eu va doresc drum bun si distractie faina. Si grija mare la drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt clase diferite si asta se simte si la stilul de mers. Daca baietii te vor astepta, asta e cu totul alta poveste, dar nu se potrivesc deloc.

 

Nu mi-o lua in nume de rau, nu vreau sa ma contrazic cu tine, dar esti incepator pe LT, drumul e lung si nu e o idee buna sa te tii dupa niste motoare mult mai puternice. Dar, pari om copt, asa ca stii tu mai bine.

 

Eu va doresc drum bun si distractie faina. Si grija mare la drum!

Multumesc pentru urari !

Una peste alta....nu ma duc la nici un concurs.....ci in concediu. Chiar daca ma vad cu colegii de drum doar seara la bere....eu zic ca e un castig.

Problema ar fi daca baietilor nu le-ar placea berea, povestile despre trasee moto si bancurile bune.....

Asta DA, ar fi o mare problema si sigur nu ne-am potrivi.!

In rest.......ASFALT USCAT tuturor si un sezon moto exceptional

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...