Jump to content
Sign in to follow this  
Octav99

Ce parere aveti despre pinioanele din aluminiu ?

Recommended Posts

Salut baieti! Sunt bune de ceva pinioanele de aluminiu ? Ati avut ? Ati avut probleme cu ele ?

Tot ce pot spune este ca exista. Nu pot sa exprim insa o parere pentru ca nu am avut.

Daca este doar din aluminiu este doar mai usor cu dezavantajul ca se uzeaza mult mai usor.

Daca este din aluminiu si dintii din otel( poza lui penetru) stiu ca cei de la supersprox au asa ceva. Partea buna este ca este putin mai usoara si arata f bine. Partea mai putin buna este ca este f scump

Edited by mad.alin

Stati linistiti ca nu tine doar o cursa. Am eu pe un KTM. Trebuie sa ai grija sa fie tot timpul tensionat/aliniat/uns bine si mergi fara probleme. Uzura prematura e mult mai prenunta in caz de neglijare.

Se miscoreaza masa inertiala, doar ca nu prea are rost folosirea lui la plimbareala. Sau daca iti permiti........

Daca este doar din aluminiu este doar mai usor cu dezavantajul ca se uzeaza mult mai usor.

Daca este din aluminiu si dintii din otel( poza lui penetru) stiu ca cei de la supersprox au asa ceva. Partea buna este ca este putin mai usoara si arata f bine. Partea mai putin buna este ca este f scump

am eu supersprox , e doar o fitza , 60E in loc de 15, in plus mai te chinui sa cureti interiorul tot timpu ... asta primele mii de km ca dupa aia e plin de jeg ca orice foaie normala :)

Daca acum se fac cadrele din aluminiu ca sa crape pe la suduri mai repede de ce nu s-ar face din aluminiu si pinioanele? Se poate eloxa si colora dupa gust pentru impresie artistica. Urmeaza probabil si calea (a)luminata in loc de cale ferata :lol:

Am pus eu recent pe motor,foarte mulțumit. Probabil nu as fi cumpărat asa ceva pt un ZZ1400 însă pe a mea de 185kile la full are sens. Greutate redusă, inerție și efect girospcopic redus care se traduc în + la accel, decel și schimbare direcție. Cu lanț bine întreținut și roata aliniata corespunzător te tine destul.

post-29419-0-65952600-1490114290_thumb.jpg

Si simti vreo diferenta ? :)

si ij planeta sport avea foaie de aluminiu :D

si ij planeta sport avea foaie de aluminiu :D

Eu am cumpărat de la Cora acu` vreo 15 ani cheie de mandrină pentru bormaşină, când am învârtit şi-a lăsat toţi dinţii jos, era păcăleală de aluminiu cu vopsea groasă neagră. Totuşi am observat imediat avantajele, greutate redusă, inerție și efect girospcopic redus care se traduc în + la accel, decel și schimbare direcție, mergea bormaşina ca un vis.

Eu am cumpărat de la Cora acu` vreo 15 ani cheie de mandrină pentru bormaşină, când am învârtit şi-a lăsat toţi dinţii jos, era păcăleală de aluminiu cu vopsea groasă neagră. Totuşi am observat imediat avantajele, greutate redusă, inerție și efect girospcopic redus care se traduc în + la accel, decel și schimbare direcție, mergea bormaşina ca un vis.

Sainteleg ca o folosesti cu cheia infipta in mandrina?! :eek: Sper ca in lateral, ca lumea, nu o prinzi inlocul spiralului! :alcy:

Dacă mi-aş aduce aminte... :alcy: