Jump to content
Sign in to follow this  
Alex_reg

Rezevor indoit din cauza presiunii - Ducati

Recommended Posts

Buna .

Am un rezervor de ducati si nu inteleg cum isi poate schimba forma de unul singur .

Acuma nu mai pot sa-l montez la loc .

Am facut poza dar nu stiu cum sa o postez ....

Iar de pe mobil, dai reply, pe buton dai full version și dai choose File urmat de attach + add reply

post-39658-0-72468700-1489766357_thumb.png

Edited by JCDenton

Buna .

Am un rezervor de ducati si nu inteleg cum isi poate schimba forma de unul singur .

Acuma nu mai pot sa-l montez la loc .

Am facut poza dar nu stiu cum sa o postez ....

» Post actualizat in 17 Mar 2017 16:24

Multumesc pt ajutor ;) .

post-65510-0-41900100-1489767763_thumb.jpg

post-65510-0-66316000-1489767784_thumb.jpg

Edited by Alex_reg

indoitura aceea este de la presiune exercitata din exterior pe rezervor.

» Post actualizat in 17 Mar 2017 16:31

trozneala, mai exact

Singur de la presiune. :))))

Rezervorul ala o fost lovit violent. Cazatura pe dreapta mi se pare.

In afara de un soc,asa cum spun cei dinaintea mea,un rezervor se mai poate presuriza si "desfigura" in felul asta(ma rog,poate nu chiar asa de mult)din cauza infundarii supapei din busonul de alimentare,supapa ce egaleaza presiunea dinautru cu cea de afara,pe masura ce combustibilul se consuma,iar,normal,aerul ar trebui sa-i ia locul.

Am avut un rezervor de motor de barca deformat mai rau decat ala ,pentru ca a dat frigul imediat dupa ultima folosire si avea aerisirea infundata.

Eu l-am rezolvat usor pentru ca era de plastic ,pentru unu de metal stiu pe cineva in Bucuresti care are scule si poate sa-l indrepte.

Pana ajunge acolo, face vacuum in furtun și moare jucaria. Inca nu s a inventat motorul ala care sa sugă rezervorul.

nu inteleg cum isi poate schimba forma de unul singur .

Simplu, nu are cum :))

S-a întâmplat la un dragstar la fel,s-a înfundat din cauza vidului format(supapa aerisire bușon blocată ).

L-am golit și am introdus presiune pe la robinet și a sărit la loc.

Edited by TheFatBob

Pana ajunge acolo, face vacuum in furtun și moare jucaria. Inca nu s a inventat motorul ala care sa sugă rezervorul.

Uite, poate nu stiai, dar, data viitoare vei stii si nu vei mai fi asa de hotarat :)

Indoitura aia e facuta cu "ajutorul" vacumului creat de pompa de benzina, furtunul supapei de aerisire fiind strangulat intr-un loc. Am patit la un 600rr de in loc de 17 litri intrau 12. Si nu am vazut decat cand a inceput sa se duca in jos si busonul. L-am facut inapoi cu un compresor de aer.

Corect, supapa buson blocata, solutie, umflat cu pompa/compresor.

Am avut un rezervor de motor de barca deformat mai rau decat ala ,pentru ca a dat frigul imediat dupa ultima folosire si avea aerisirea infundata.

Eu l-am rezolvat usor pentru ca era de plastic ,pentru unu de metal stiu pe cineva in Bucuresti care are scule si poate sa-l indrepte.

Tot plastic e si ala :)

In toamna am scos benzina din rezevor si am dus rezervorul in pivnita dupa care nu m.am mai uitat la el pana acuma in martie . Stiu foarte sigur ca inainte sa-l dau jos era intact dar acuma nu mai pot deloc sa.l montez pe motocicleta si are un volum mai mare acuma :D .
Pe partea de sus nu are nici o schimbare doar jos , acuma ma tot gandesc cu pot sa.l repar :).post-65510-0-85141300-1489787313_thumb.jpgpost-65510-0-04907200-1489787336_thumb.jpgpost-65510-0-85141300-1489787313_thumb.jpg

Edited by Alex_reg

E, daca poti si nu te costa mai mult decat un sh. Invatatura de minte, sa nu-l mai lasi gol peste iarna. Plin si pe mobra.

Da' slaba marfa se mai face in ziua de azi :(

Chiar ma intrebam cand o sa apari sa mascaresti 'noutățile' ☺

nu-l atzatza ca acum incepe sa ne povesteasca de pistonu de ij dat cu nu stiu ce mehlem.....

nu-l atzatza ca acum incepe sa ne povesteasca de pistonu de ij dat cu nu stiu ce mehlem.....

Daca nu le ai cu mehlemu'...lasa bre pe altii :lol:

Am vazut rezervor de Dacie model vechi cu pompa de benzina mecanica "supt" de la vacuum, in care mai incapeau 15l de benzina, rezolvarea a fost umflarea cu aer si si-a revenit.

Bah las-o. Cu un rezervor d-ala luai un kg de ceafa si o baterie de vin daca-l duceai la fier vechi...cu pompa aia amarata pe cama si cu membrana?

Breeee! La MZ nu mi s-a indoit niciodata rezervorul. E din tabla ambutisata de 1,5 mm si basca aliata si cu crom. La Honda bidonul e din polietilena, mai transpira cate un por pe sub abtibild.

Unii mai ziceau ca se baga benzina in tank. Halal tank daca i se indoaie (tabla) de la supt :)

» Post actualizat in 19 Mar 2017 00:22

E parfumate cu politetrafluoretilena, nu cu mehlem. Si nicidecum nu al de IJ. Acolo pistonu' e taiat in lung pe la "fusta" :alcy:

» Post actualizat in 19 Mar 2017 00:25

Ca sa nu se indoaie ca la Ducati dupa ce fierb macaroanele.

Edited by easy ride on!