Jump to content
Sign in to follow this  
XTY69

"Prioritate" de motociclist...

Recommended Posts

In afara de vreo una sau 2 faze mai asa si oricum la viteza extrem de mica nu mi s-a parut nimic in neregula sincer sa fiu, daca erai cu masina nici nu le bagai in seama. Nu am vazut sa fii vreun moment in pericol iminent sau de neevitat.

Oricum oamenii in general cred ca isi dau singuri de lucru, in loc sa aleaga sa ignore prefera sa se streseze singuri, lucru care oricum nu ajuta la nimic, ba dimpotriva. Altfel, misto montajul.

Nu am fost in pericol pentru ca mergeam foarte incet. Daca mergi mai tare, astfel de faze "de nebăgat in seama" te duc la rubrica cu RIP. Ideea mea era sa fim foarte, foarte atenți in trafic, ca pe astia ii doare fix in coor de noi.

Edited by XTY69

Nu pot decat sa remarc un stil (un pic) lipsit de cursivitate. Fazele de care vorbesti, e posibil sa se vada altfel din perspectiva unul oras mai putin "isteric". Prin Bucuresti, asta e traficul obisnuit. Chestie de obisnuinta - la randul meu, prin alte colturi de lume, mi s-a ridicat de cateva ori parul maciuca (si nu pentru faze punctuale, ca nebuni sunt destui, ci pentru "obiceiuri"). Nu dramatiza si tu ca vor toti sa ne omoare, macar pentru ca e costisitor sa-si spele masina dupa...

Imi vreau cele 3 minute inapoi. :D

Eu nu inteleg cum ai reusit sa mergi mai departe dupa ce ai privit moartea in ochi in halul ala.

post-63081-0-72608500-1489795577_thumb.jpg

Salut. Eu sunt incepator. Dar la scoala, m au invatat pozitionarea in intersectie fata de directia de mers. Daca faci dreapta nu lasi loc sa incapa o masina. Vii larg si inchizi spre coltul intersectiei, sa ramana intre bordura si tine, sa zicem, 1m. Tu ai lasat loc sa intre si o duba. Si la fel, cand faci stanga si te trezesri cu masina din sens opus, acolo tu ai fost oarecum neatent. Veneai de pe drum secundar, faci stanga fara vizibilitate datorita masinilor parcate, si ai iesit pe ax drum. Poate gresesc, asa mi s a parut mie. Oricum e plin de tampiti care nu se asigura. Ochii in 4 , viteza redusa, si asfalt uscat.

Tu nu ai prea condus pana acum? Esti uimit de niste faze foarte frecvente pe care le patesti si cu masina.

Iar cand ai facut viraj stanga in penultima scena... l-ai facut strans, prin sensul celalalt. Chiar daca poti sustine ca ai avut prioritate de dreapta, ai ajuns un pic si pe contrasens. Si oricum ju ai avut vizibilitate la cum ai luat curba. Ia-o mai larg data viitoare

Imi vreau cele 3 minute inapoi. :D

:10:

E plin de specialiști pe aici.:) Se poate inchide topicul. Imaginați-va fazele astea la 120 la ora. Vai si amar. Ne vedem pe topicul dedicat accidentelor, sa dam cu RIP si sezonul asta. Apropo, la faza cu taximetristul care mi-a iesit in fata dupa curba... cu exact o luna înainte, in acelasi loc, un coleg motociclist, in urma unei faze identice, a ramas cu trei vertebre fracturate, fiind si acum la spital la Bagdasar-Arseni. Pai nu? In urma unor faze din astea "banale"... asa ne miram si pe topicul cu accidente. Ideea mea era SA SE CIRCULE CU ATENȚIE SI VITEZA SCĂZUTĂ in oras.

Edited by XTY69

sunt curios, ai si B-ul? sau A-ul e prima categorie de permis pe care ai obtinut-o?

Sunt șofer de 12 ani. Voi chiar nu înțelegeți ce am vrut sa atrag eu atenția? In fine.

Ai dreptate, oamenii circula aiurea. Și eu am aceleasi frustrari ca tine dar și când sunt cu mașina ma astrpt absolut mereu sa nu mi se acorde prioritate. Sunt mereu atent, si incerc mereu sa am o varianta de bwckup (ori sa opresc, ori sa pot sa ocolesc).

Eu pe moto (incepatir fiind și eu) folosesc scurt claxonul can vad ca siferul nu se uita spre mine. De regula funcționează. Am avut un caz în care am claxonat scurt, m-a vazut și tot mi-a iesit in cale. Eram pe dn1 și aveam viteza (80-90 km pe ora). Chestia e ca nici măcar sa nu m-a surprins. Eram cu mana pe frana din prima secunda de ca s l-am zarit. Atunci totusi, dacă aveam un tir nu stiu sincer dacă nu ar fi meritat a îl ating un pic.

De când sunt șofer, am o singura chestie in cap: gsndeste-te ca nu ți se ofera prioritate. Ce faci atunci?

Hai la Bucuresti, pe la ora 8.00am sa 6.00pm, si te asigur de un film de festival international ;)

Da' la ora aia voi circulati in București? Eu stiam ca de regula mai mult stationati :) am fost rautacios 🐌

Sunt șofer de 12 ani.

Atunci nu imi explic de ce esti asa de panicat, nu a fost mai nimic de vazut in clipul ala.

Sau poate sunt obisnuit cu traficul din bucuresti, unde patesti d-astea "mici" la fiecare semafor. Vorba lui @danalarm, vino pana aici cand ai chef de un lung metraj :lol:

La prima faza cu straduta dintre blocuri nu a vrut nimeni sa te omoare. teoretic banda pe care tu circulai era blocata si in mod normal ar fi fost frumos sa il lasi sa treaca, apoi sa treci si tu de obstacol. Ati ales varianta "mica intelegere" si fiecare si-a vazut de treaba lui, tu i-ai facut putin loc, el a trecut, nimic iesit din comun. In nici un caz nu a vrut sa te omoare.

Dacia galbena a vazut ca veneai incet si a calculat (corect) ca are timp sa treaca linistit. Din nou, nimeni nu a vrut sa te omoare.

Octavia aia care ti s-a bagat in dreapta nu ar fi avut loc sa se bage acolo daca nu ii lasai tu. Si chiar si asa, nu te-a pus in pericol, ci doar te-a incomodat putin. Nu a incercat sa te omoare. Daca nu vrei sa se mai intample asa, nu mai lasa 3 metri intre tine si bordura data viitoare.

Tantica din fiatul albastru nu numai ca nu a franat in ultimul moment, dar nici macar nu mi se pare ca a franat brusc. Nu ai fost nici o clipa in pericol acolo, nimeni nu a vrut sa te omoare.

Taxiul care iese de pe straduta din stanga a fost cea mai "periculoasa" faza din clip, dar daca erai mai atent vedeai din timp ca deja e iesit pe banda 1 si ca intentioneaza sa se bage. Puteai sa treci pe banda 1 linistit, ca nu aveai pe nimeni acolo. Nu mi se pare ca a vrut sa te omoare nimeni.

La urmatoarea faza, nici el nu a intrat bine pe strada aia, da' nici tu, cu virajul ala din 15 miscari. Nu consider ca a vrut cineva sa te omoare, v-ati evitat unul pe altul si v-ati vazut de drum.

Iar la ultima faza te-ai speriat degeaba. Nu a vrut nimeni sa te omoare.

Da, nu e indicat sa mergi cu 120 in oras, asta stie toata lumea, dar nu poti nici sa zici ca "aproape ai fost omorat de cateva ori in aceeasi zi", ca nu e cazul. Exagerare e putin spus.

Atentie sporita si nu te mai consuma pentru orice faza de nimic din trafic, bucura-te de plimbari.

:cheers:

Da' la ora aia voi circulati in București? Eu stiam ca de regula mai mult stationati

good one :D

Edited by gogO.

Da' la ora aia voi circulati in București? Eu stiam ca de regula mai mult stationati :) am fost rautacios

De ce simti nevoia sa traduci ce spui ? :lol:

Schimbam descrierea. :))

that was fast :lol: om de cuvant, domnle :cheers:

Pai nu ma conformez eu la cererile băieților? :))

...Taxiul care iese de pe straduta din stanga a fost cea mai "periculoasa" faza din clip, dar daca erai mai atent vedeai din timp ca deja e iesit pe banda 1 si ca intentioneaza sa se bage. Puteai sa treci pe banda 1 linistit, ca nu aveai pe nimeni acolo.....

Si ...fara suparare dar...sunt convins ca tu( vb de initiator ) , cu toti cei 12 ani de condus, pe autostrada daca mergi pe banda 1 si vine careva din dreapta sa se incadreze....nu-l lasi...

Apropo de faza asta... Nu prea am condus pe afara insa in Franta, pe drumurile cu 2 benzi pe sens, daca te vedeau ca vrei sa intrii de pe un drum secundar, semnalizau si treceau pe banda 2 ca să iti faciliteze intrarea. Am început și eu sa fac asa. Evident, pe autostrada mereu treceam pe banda 2 dacă se putea.

Voi chiar nu înțelegeți ce am vrut sa atrag eu atenția? In fine.

Eu am inteles, este vorba despre editarea video si coloana sonora.