Sari la conținut

Plata cu cardul sau intrari multiple - avem anul asta ?


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din punct de vedere al unui cetatean care merge la salon:

 

- Ma duc sa vad "fiare" noi, un custom o alea alea

 

- ultimile doua editii am cumparat si ceva echipament ca era cazul de inlocuit.

Odata am luat doua casti, doua perechi de cizme, mansi, brau etc. Pentru ca nu vroiam sa ma car cu ele ca catrul incarcat prin salon m-am inteles cu vanzatorul sa le ridic de la magazin. Am platit si dupa cateva zile am mers la magazin si am luat cu masina. Asta pt ca sunt in acelasi oras si vanzatorul a foat de treaba.

 

Ultima data doamna vroia niste cizme touring, nu era in plan deci no cash. A gasit ea ceva a provat nu aveau pos.. no sale. A mers pe la altii a gasit ceva si mai ok din punctul ei de vedere. Puteam plati cu card. Super! A luat cizmele. M-a facut curios achizitia si am probat si eu acelasi model. Concluzie: am luat doua perechi cizme si ca eu zabaleam de mult dupa o pereche anune de genunchiere, s-a nimerit sa le aibe si pe alea si pe marimea potrivita. Drept urmare am lasat bucuros la oamenii aia 500coco. Si asta putea sa fie la alt comerciant dar acela nu avea pos. Sa dea de gandit in cazul in care unii comercianti nu si-au facut un astfel de scenariu..

 

- legat de bratara pe zile sunt 100% pentru.

Suntem motoristi si stim ce inseamna ca volum echipamentul. Daca tinta este sa cumpar echipament vin cu masina ca sa pot cara.

Da vreau sa pot sa iau o casca si sa duc cutia la masina, dupa un costum sa zicem si sa il duc la masina si tot asa. Nu trebuie nimeni sa vina cu roaba dupa el.

La fel pot sa aleg sa vin la pranz cu colegii motoristi in pauza de masa sa belim ochii. Seara sa ma pot intoarce cu nevasta sa ne belim impreuna pe acolo

Asa tot am ajuns sa iau doua bilete pe zi pt mine, unu pt doamna si inca unu pt mine cand merg a doua zi si ma intalnesc cu un tovaras sa ne belim iar.

25 lei o intrare si atat

30-35 lei pt o zi

Si tot asa..

 

Zicea cineva mai devreme ca in tarile mult mai ridicate economic fata de noi se dramuieste fiecare euro. Absolut normal.

In acelasi timp incurajez vanzarea la comerciantii nostrii, incurajez piata moto locala. Dar si asta pana undeva. Adica daca la vest ceva cost 100 lei si la noi 110-120 o ia, daca o da cu 140-150.. sa si-o cumpere singuri.

Nu uit ce piata moto au unele tari, ce numar de vanzari moto noi si ce flux de echipament nou. Noi nu suntem acolo..

Si in Olanda sau Uk sau mai stiu eu unde un salariu mediu nu e cat o casca medie.. tocmai de aia nu o sa zic nici un cucant niciodata la oricine cauta mai ieftin.

 

Scris de pe telefon, faceti abstractie de scris aiurea

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Oare cat de greu / costisitor ar fi implementarea unor solutii de depozitare temporara a echipamentului ? Destui dintre ei care vin cu motorul nu au cum sa-si lase echipamentul in topcase (daca exista), drept urmare de plimba cu casca si geaca cam peste tot.

 

2. Anul trecut am prin o oferta foarte buna pentru o geaca de piele pentru sotie. Am reusit sa ies sa ajung la bancomat si sa revin dupa ceva discutii cu cei de la paza, dar mai aveam putin si ii bagam in masa.

 

3. Raspunsul lor cu "dificultatile" de implementare pentru un sistem cu bratari este tipic romanesc, niste scuze penibile pentru oricine a umblat un pic mai mult prin lume pe la evenimente similare.

 

4. Salonul este mult mai mult pentru socializare, daca vrei sa vezi fiare noi te duci in alta parte, excursia de la Milano de anul trecut a fost ieftina si edificatoare. Mai este bun pentru incepatori care pot vedea in acelasi loc mai multe motoare, firme de echipament, etc.

Editat de RuInCV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare an SMAEB-ul e organizat de aceeasi oameni ?(firma?).

 

Si voi chiar credeti ca nu si-au facut calculele din timp ?

 

Simplu: Decat sa punem 30 de bani in plus la bilet, mai bine lasa fraierii sa plateasca de 2-3 ori. Explicatia cu acele costuri super-mega ridicate pentru bratari (paza tripla, arme, grenade, caini si tancuri cu apa) e pentru infantili.

 

Cu bancomatele e clar, probabil nu ii intereseaza confortul clientilor, probabil ca nici Bancile nu sunt interesate (aici nu ma bag, poate ne ajuta cineva din sistemul bancar)

Cu pos-urile, nu e treaba lor, e logic si e de inteles. Aici daca vanzatorul vrea sa vanda-vinde. Daca nu, vorba unui coleg de mai inainte"cumparaturi on-line la 3 click-uri distanta).

 

De fapt, intrebare finala: Veniturile SMAEB-ului, de unde provin ? Din bilete si din chiria pe standuri. So ? Alta intrebare................


» Post actualizat in 19 Apr 2017 14:00

In concluzie: "Salon " este muuult prea mult spus. Este poate Targ sau Obor.


» Post actualizat in 19 Apr 2017 14:02

Revin, Obor nu e ..............ca nu se plateste la buda...cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fiecare an SMAEB-ul e organizat de aceeasi oameni ?(firma?).

 

Si voi chiar credeti ca nu si-au facut calculele din timp ?

 

Simplu: Decat sa punem 30 de bani in plus la bilet, mai bine lasa fraierii sa plateasca de 2-3 ori. Explicatia cu acele costuri super-mega ridicate pentru bratari (paza tripla, arme, grenade, caini si tancuri cu apa) e pentru infantili.

 

Cu bancomatele e clar, probabil nu ii intereseaza confortul clientilor, probabil ca nici Bancile nu sunt interesate (aici nu ma bag, poate ne ajuta cineva din sistemul bancar)

Cu pos-urile, nu e treaba lor, e logic si e de inteles. Aici daca vanzatorul vrea sa vanda-vinde. Daca nu, vorba unui coleg de mai inainte"cumparaturi on-line la 3 click-uri distanta).

 

De fapt, intrebare finala: Veniturile SMAEB-ului, de unde provin ? Din bilete si din chiria pe standuri. So ? Alta intrebare................

» Post actualizat in 19 Apr 2017 14:00

In concluzie: "Salon " este muuult prea mult spus. Este poate Targ sau Obor.

» Post actualizat in 19 Apr 2017 14:02

Revin, Obor nu e ..............ca nu se plateste la buda...cred

Ca sa pui un bancomat ai nevoie in afara de aparat de un spatiu amanajat, inchiriat, de retea telefonica pentru conectare, de o firma care face alimentarea, alta care face revizia, Euronet care supravegheaza functionarea, Romcard. Ce rost ar avea instalarea pentru 3-5 zile? Cui ar folosi?

Cel mai simplu comerciantii sa-si instaleze epos-uri, au un cost in jur de 1%, nu este mare lucru, iar avantajul clientilor este ca pot plati in rate daca folosesc card de cumparaturi, iar acest sistem de plata este avantajos si pentru comercian in final, orice manevrare de numerar costa mai mult decit comisionul pe tranzactie, doar ca se fiscalizeaza toate produlele si aici cred ca este problema.

Si va recomand sa nu faceti calcule in locul altora, nu ajuta la nimic, in mod sigur toti comerciantii vin la tirg sa cistige ceva, fie bani, fie imagine, este normal si nu are rost sa-i acuzam, noi trebuie sa ne bucuram ca exista inca si sa-l valorificam cum putem mai bine, eu vin in fiecare an din 2008 si ma incinta de fiecare data.

Editat de bmwio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e atitudinea de roman. Sa zicem mersi .. ca exista :) "da maica, fura astia de la guvernare dar uite ca ne mai da si noua cate 1kg de faina, ulei, etc .. "

 

O sa merg si eu maine dar cu cardu. Nu au POS .. atunci probez si comand de afara. Biletu nu-l platesc de 2 ori pentru nici 30% din piata moto prezenta la salon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa pui un bancomat ai nevoie in afara de aparat de un spatiu amanajat, inchiriat, de retea telefonica pentru conectare, de o firma care face alimentarea, alta care face revizia, Euronet care supravegheaza functionarea, Romcard. Ce rost ar avea instalarea pentru 3-5 zile? Cui ar folosi?

Here, fixed.

Exista bancomate conectate prin GPRS deci reteaua fizica nu e obligatorie.

Firmele care se ocupa de alimentare/revizii/toaletare se presupune ca exista deja. Doar n-o sa instaleze aparatul o institutie financiara care are un singur bancomat.

Euronet? Romcard? sunt niste cazuri extrem de particulare.

Cui ar folosi? Pai in primul rand clientilor carora le pui (in calitate de organizator) la dispozitie niste servicii. Si in al doilea rand bancii/institutiei financiare proprietare a bancomatului pentru expunere.

Cel mai simplu comerciantii sa-si instaleze epos-uri, au un cost in jur de 1%, nu este mare lucru, iar avantajul clientilor este ca pot plati in rate daca folosesc card de cumparaturi, iar acest sistem de plata este avantajos si pentru comercian in final, orice manevrare de numerar costa mai mult decit comisionul pe tranzactie, doar ca se fiscalizeaza toate produlele si aici cred ca este problema.

[...]

La partea cu pos-urile sunt de acord. Ma si mir ca mai exista comercianti care sa nu aiba ca optiune varianta asta de plata. INSA asta e la latitudinea comerciantului si n-are nimic in comun cu organizarea evenimentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost, am cumparat, nu va trebuie bancomat, aproape toti au plata cu card. Am cumparat multe, sint standuri cu echipamente, moto, accesorii, putini motociclisti si putini expozanti totusi, dar este si e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care au impresia ca au pierdut cine stie ce ,puteti sa stati linistiti :)). La f putine produse am vazut reduceri reale. Am avut surpriza sa vad unele chestii pe care mi le doream chiar mai scumpe aici decat pe site, :)) un anumit vanzator anunta ca are 50% reducere la niste modele de casti. Dar erau la pretul ala pe site de cateva luni pt ca sunt un model vechi si trebuie sa scape de ele :-j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un anumit vanzator anunta ca are 50% reducere la niste modele de casti. Dar erau la pretul ala pe site de cateva luni pt ca sunt un model vechi si trebuie sa scape de ele :-j

bmw?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sunt de acord ca pentru vizita nu se merita banii. Dar am fost vineri! Poate intre timp oferta s-a diversificat (((-:

Despre preturi parerile sunt... impartite. Am obtinut o reducere de ~20% fata de pretul de pe site (moto..tion...) la o casca jet Scorpion Belfast, casca pentru care m-am si prezentat la targ. 779 -> 620 lei. E drept ca intelegerea a fost sa scriu pe site in campul de comentarii la comanda despre reducerea negociata la stand asa ca sunt doar 92.34% sigur de rezultat insa 100% plin de speranta. Revin cu mai multe detalii dupa ce ma viziteaza curierul.

 

P.S. (edit)

Mi-a placut Indian!

Editat de doru.cazan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bmw . Da, au fost multi ok. La indian m a surprins faptul ca au lasat lumea sa se apropie si sa se urce pe mobre fara nicio grija. Doar pe indianul ala albastru am facut poza si eu .a foat misto ca am vazut atatea persoane si atatea tipuri de mobre. Cineva a venit cu un Diavel si am salivat acolo cateva minute. M am holbat si an salivat si la baietii cu harley, desi cativa baieti din hog s au cam umflat in pene si aveau chef de scandal. In schimb nu stiu cei de la yamaha ce au facut. Am vazut ca ieseau cate 10 mobre la o tura si ingramadeala mare la semnat hartii :)) probabil se facea ceva test drive, dar n am intrebat. Am dat si de baietii de la Dominator pe care vhiar ii cautam dar din pacate nu mi au satisfacut curiozitatea pt ca nu prea stiau . Ce sa zic. A fost un show misto, cu lume si galagios asa cum ar trebui :)). Cu produsele gasite nu am fost impresionat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...