Sari la conținut

Plata cu cardul sau intrari multiple - avem anul asta ?


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Una din activitatile importante in cadrul salonului e achizitia de diverse chestii. In anii trecuti a fost problema cu asta, avand in principiu doua alternative - fie vii cu mult cash la tine, fie iesi si intri la loc, platind biletul de 2 ori....

Ce sanse avem anul asta sa platim cu cardul la salon sau macar sa existe ceva bancomate bine alimentate in interiorul salonului ?

Alternativ sau - dece nu - suplimentar - ar fi foarte bine venit un sistem de acces cu bratara (de culori diferite, pe zile sau pe toata perioada) pentru a putea iesi sau intra de mai multe ori. Chestia asta ar da voie sa se dezvolte latura comerciala binisor. Iese omul, se mai plimba, revine seara sau a 2-a zi, mai ia un ulei sau haleste un mic, tot asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ar fi super. Anul trecut am platit 3 intrari in doua zile pentru ca nu puteam plati cu cardul sau nu a fost bancomat de unde sa extrag bani.

La cum stau lucrurile eu sunt de parere ca vanzatorii au avut mult de pierdut.

Sa speram ca anul acesta "aprind lumina si se organizeaza"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am iesit si intrat la loc cu biletul. chiar am intrebat la intrare si au zis sa pastrez biletul si atat. poate unde era ultima zi si cam tarziu...

iar acolo unde am facut eu cumparaturi (VioMotor Oradea) aveau POS

 

la momentul respectiv nu mi-am dat seama ca am avut noroc fata de altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee foarte buna dar nu cred ca vom avea asa ceva anul asta :( anul trecut am platit intrarea la salon pe o zi de 2 ori, a 3-a oara deja m-am revoltat si m-au lasat sa intru dar nu e OK. Daca ai platit biletul pentru o zi, trebuie sa ai posibilitatea de acces multiplu. Naiba, si daca iti iei viza in Coreea poti sa bifezi pe formularul de aplicare "viza-intrari multiple"si nu ai la salonul auto-moto :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presupun ca le e frica de intrari multiple sa nu cumva sa intrii 2 si apoi sa iesi cu cele 2 bilete si sa mai bagi unu...dar POS ar trebui sa fie obligatoriu...

Editat de Ashtray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cel mai probabil de asta le e frica, sa nu iesi si sa dai biletul tau altcuiva, si tot asa. Dar propunerea lui ZIDU, cea cu bratarile, ar fi foarte simplu de implementat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bratari colorate ca la unele intalniri moto sau la concerte. nu e mare vraja.

 

Pt bancomate cred ca se poate discuta cu ceva banci sa arunce 2-3 cam ca alea de la metrou. le bagi la priza si merg, au modem gsm pt date.

 

Intrarile multile sunt bune pt cei care fac shopping si pt ca mai duci acasa din ce ai targuit, revii pt restul

 

 

 

p.s. sa nu uitam avantajul bratarii/stampilei sau similar ----> arati acasa la femeie ca ai ars gazu pe la salon, nu la bagaboante

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am putea sa trimitem pentru organizatori un set de recomandari, dar nu stiu exact unde sa ne adresam. Nu e ca si cum au o cutie cu sugestii / reclamatii pe undeva :-S sa le scriem pe FB ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord dar trebuie sa gaseasca un sistem. Stampile pe mana, bratari, bilet cu numele, etc.

Daca exista vointa, sigur se gasesc solutii.

Cea mai simpla metoda ar fi sa completeze pe ticket numarul de inmatriculare. Dar de ce sa gandim noi pentru ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Evident, orice propunere/sugestie/critica este studiata din punct de vedere oportunitate, iar ulterior, daca este cazul, de fezabilitate.

Indiferent de canalul prin care primim informatia (email, forum, facebook, telefonic), si indiferent de la cine vine (expozant, vizitator, partener), tratam orice cu maxima seriozitat si cu maxim inteles. Meseria noastra este sa mijlocim intalnirea cererii cu oferta, si atunci orice semnal este important, pentru atingerea scopului.

 

In ceea ce priveste sugestiile de mai sus, desi par de bun simt, unele nu sunt oportune, altele nu sunt fezabile. Bilet cu intrare multipla este imposibil, atat timp cat biletul nu este nominal (ceea ce presupune act de identitate la re-intrare). Mai mult, am facut in asa fel incat spatiul expozitional sa fie cat mai mare, si mai complex, oferind pe langa zona expozitionala zone externe de socializare, in acelasi areal expozitional. Implementarea unui sistem de bratari/stampile nu prezinta interes din mai multe puncte de vedere. In primul rand, incidenta celor care trebuie sa iasa din complex, si sa reintre, este foarte mica. A rezolva o problema pentru doar cativa, implica niste costuri destul de mari. Nu va ganditi doar la productia acelor bratari, ci si la tot ce inseamna implementare, si securizarea lor. Nu uitati ca exista posibilitatea ca foarte multi sa solicite bratarile... just in case! Pentru ca pot, si e gratuit.

 

In anii trecuti, exista un bancomat in cladirea Dispecerat, dar de cativa ani nu mai este. A aduce un bancomat, este oportun, dar nu este fezabil. Reglementarile de securitate bancara sunt destul de stricte, iar costurile sunt foarte mari, atat pentru banca, cat si pentru noi, ca organizatori. Am avut bancomat acum cativa ani, la Romaero, dar eforturile au fost imense. Insa, vom incerca si in acest an sa reluam discutiile, in speranta unei implementari mai putin costisitoare.

 

Ceea ce va putem spune, ca teaser, este ca incepand cu acest an studiem posibilitatea introducerii unui bilet-abonament, nominal, pre-platit, cu care se va putea intra fara limita, pe toata durata salonului. Si va mai avea si alte beneficii... Mai multe informatii saptamana viitoare.

 

Cu stima,

Echipa SMAEB 2017

www.smaeb.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca vorbim de aceleasi bratari. chestiile astea costa o galagie de bani? e o hartie cu lipici.... WTF?

ca idee totusi, cat ar costa sa faceti pe langa biletul cu intrare simpla si unul cu intrare multipla pe baza bratarii asteia de hartie? se dubleaza pretul biletului? ca decat sa intri de doua ori, mai bine platesti dublu si intri si iesi de 10 ori

https://cdn.instructables.com/F39/QPYG/FMMCVJXV/F39QPYGFMMCVJXV.MEDIUM.jpg


» Post actualizat in 20 Mar 2017 18:08


update: sunt 13 dolari 500 bucati. voi chiar faceti misto de noi, se pare

https://www.admitoneproducts.com/Wristbands/Tyvek+Wristbands/Tyvek+Wristbands+Boxes+of+500/


» Post actualizat in 20 Mar 2017 18:13

hai sa discutam un pic ce inseamna implementare si securizare bratiari:

nu se poate da jos fara a deteriora bratara. atat de simplu este

luati de 3 culori, pentru ziua 1, ziua 2 si ambele zile. chiar daca nu sunt deloc personalizate cu numele salonului (chestie care ar creste costurile) , cine credeti ca face rost de o bratara de fix culoarea potrivita in ziua respectiva, din alta sursa? cresc pe toate drumurile?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact despre asa ceva vorbeam si eu. se dau la majoritatea intalnirilor moto care au intrare, la toate concertele si festivalurile pe care le stiu, etc.

Incidenta celor care trebuie sa iasa si sa reintre este foarte mica pt ca majoritatea evita necesitatea de a plati biletul de 2 ori. Mai ales acum la 25 lei

Sincer - desi salonul reprezinta o oportunitate importanta de achizitie si - dece nu - socializare - personal evit sa imi limitez foarte mult chestiile astea din motivele mentionate.

 

1) nu umblu cu mult cash la mine doar in ideea ca gasesc o casca de cumparat sau alte repere. A trebuit sa ies si sa intru de 2 ori cand am luat casca acu ceva ani. hint: e momentul sa o schimb

2) daca iau o casca si sau o geaca nu imi mai arde sa vizitez foarte mult si nici sa stau la un mic in parcare. unde masa sa tin toate ?

 

Bratarile alea se implementeaza foarte usor: se ia un lot de o culoare aleasa pt fiecare zi, cand ia omu biletu i se lipeste bratara de mana. end of story

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici sunt de acord cu ZIDU', sistemul de bratari sau stampile devine o necesitate. Nu stiu in ce masura abonamentul nominal va rezolva problema dar sistemul trebuie pus la punct repede. Faza cu bancomatul: sunt constient ca nu este asa de usor pe cat pare, dar totusi inconvenientul ramane. Poate pe viitor puteti sa solicitati unei banci sa se implice si sa deschida un bancomant, in zona sunt concerte, intalniri, etc. E in interesul bancii (pentru ca ia comision) sa aiba un bancomat in zona. Asta se numeste lobby.

 

Am fost la multe saloane, mie mi se pare ca SMAEB ul din Bucuresti este foarte reusit si e rezultatul unei munci grele, investitii financiare si timp, dar nu putem sa stam asa retrograzi. Suntem in 2017, trimitem sonde pe Marte, nu putem oare sa gasim un sistem de multiple-entry daca exista vointa pentru asta? Nu sunt deloc de acord ca sunt in situatia asta "doar cativa", din contra. Anul trecut ajunsesem sa ne certam cu cei de la paza care si ei ne dadeau dreptate dar nu aveau ce sa faca pentru ca regulamentul asa le impunea.

 

Sunt fan SMAEB, multi motorist de pe Forum si din afara il astept in fiecare an, ii invitam si pe altii dar trebuie sa vina si ceva din partea voastra :)

Sper sa nu am deranjat pe nimeni cu sinceritatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Dupa cum v-am precizat deja, tinem cont de orice opinie.

Trebuie insa sa intelegeti ca nu exista intrare multipla generala la niciun eveniment similar, local sau chiar european. Exceptiile sunt de cele mai multe ori pe baza de bilet nominal, pentru vizitatori profesionisti. Niciun organizator nu se complica, avand in vedere ca cei care vor sa revina, in cursul aceleiasi zile, sunt prea putini pentru a fi necesara implementarea unei solutii generalizate.

 

Costul, in cazul bratarillor, are mai multe componente. Evident, ele fizic nu costa foarte mult, si nu prea conteaza per total. Trebuie insa sa va ganditi ca trebuiesc oricum cumparate cateva mii, spre 4000 cu o marja de eroare de 50%. Costurile reale sunt insa in implementarea lor la locatie, si aici este vorba de multi oameni. Nu uitati ca sunt multe iesiri, si sunt ore (sambata de la 12 la 18) cand ies zeci de persoane in acelasi timp. Daca va ganditi ca trebuie 2-4 persoane minim pentru fiecare iesire (sunt 3 iesiri principale), timp de trei zile... plus un coordonator, o sa vedeti ca lucrurile se schimba. Si, nu uitat, de fapt nu este o practiva obisnuita nicaieri. Nu confundati salonul cu o intrunire moto, unde este nevoie de iesiri intrari prin specificul zonei (mergi spre cazare, spre oras, la plimbare, etc). Cine vine la salon, intra, viziteaza cateva ore, si pleaca. In ceea ce priveste iesirea spre parcarea auto, si reintrarea prin acelasi loc, exista si va exista mereu flexibilitate.

 

In ceea ce priveste bancomatul in Romexpo, a fost, si nu mai este. Trebuie sa ne gandim ca exista un motiv real al retragerii, care tine de fapt de fezabilitate. Interesul bancii, de care vorbeati mai sus, este comercial. Cand costurile de implementare si intretinere sunt mai mari decat veniturile... se retrag. Nu uitati, noi stam acolo trei zile, nu avem suficiente argumente pentru a face o banca sa se implice, iar costurile, credeti-ma, sunt destul de mari, pentru ca sunt multe restrictii si obligatii de securitate.

 

Am sa-i raspund, punctual, lui Bobossus:

...nu putem oare sa gasim un sistem de multiple-entry daca exista vointa pentru asta? Nu sunt deloc de acord ca sunt in situatia asta "doar cativa", din contra. Anul trecut ajunsesem sa ne certam cu cei de la paza care si ei ne dadeau dreptate dar nu aveau ce sa faca pentru ca regulamentul asa le impunea.

Sigur putem gasi, dar nu lipsa vointei este in cauza, ci lipsa oportunitatii si a fezabilitatii, plus rentabiltiate in final. Faptul ca nu sunteti de acord, este irelevant, pentru ca nu aveti datele necesare afirmatiei.

Ceea ce vreau sa va intreb este: de ce ati ajuns a va certati cu cei de la paza? Pe bilet scrie foarte clar: o singura persoana, o singura intrare!

 

Cu stima,

Echipa SMAEB

www.smaeb.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie de atata efort.

1) Cand se vinde biletul la casa se pune si bratara.

2) paza permite intrarea doar pe baza bratarii.

3) la iesire nu e nevoie de nici o verificare

4) revenirea - ca la punctul 2.

 

unde e efortul suplimentar comparat cu bilete?

 

Totusi e bine ca exista alternativa (avand in vedere ca oferte foarte minunate nu prea sunt): venim, probam, scriem la listuta si comandam online din afara sau din alte parti. Trist dar asta e.

 

Cu mainile libere se mananca un mic afara si se pleaca la plimbare. A 2-a zi nu mai revine nimeni, totul e rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, ce pot sa spun despre editia de anul trecut, e ca am reusit sa cumpar ceva (ghete si o geaca) si am platit cu cardul. cred ca a fost noroc. Ca sa platesti cu cardul trebuie sa vrea si comerciantul. Asa cum spunea cineva mai sus interesul e sa se intalneasca cererea cu oferta si toti sa fie multumiti. Nu cred ca organizatorul ar trebui sa aduca bancomat in cadrul expozitiei, ci cei care comercializeaza sa gaseasca posibilitati de se a plati cu cardul. Ei ar trebui sa isi rezolve problemele legate de card si cash flow.

 

Referitor la intrarea de mai multe ori pe baza bratarii este o idee f. buna. Sa speram ca se va rezolva.

 

Pentru organizator un exercitiu de imaginatie: vrei sa iti cumperi un echipament complet, dar de la comerciant/expozanti diferiti.

Geaca o ai intr-o punga, ghetele/cizmele intr-o alta punga, casca intr-o alta punga si vrei sa probezi o pereche de manusi... cum crezi ca se simte cumparatorul? Sta cu ochii pe trei pungi care sunt destul de voluminoase sau probeaza cu pungile in mana? am uitat ca si-a cumparat si pantaloni! X-( :stuck:

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motive sunt destule care sa te faca sa iesi - fie te duci pana la masina sa iti lasi o geaca, sau ce iti mai cumper de acolo sa nu cari dupa tine, fie te duci pana la un bancomat in apropiere, fie dai o tura dimineata si apoi vrei sa mai vii seara iara... E aberant sa stai sa te certi cu aia de la bilete :(

 

Si mie mi se pare ca ideea cu bratarile e cea mai buna si cea mai ok din toate punctele de vedere. Ar mai merge o chestie cu sms-uri trimise la un numar special si primesti inapoi un mesaj care sa iti dovedeasca ca ai facut plata prin sms si ai intrari nelimitate in ziua respectiva. Totusi, la capitolul asta sunt cateva minusuri - SMS-ul se poate forwarda sau telefonul s-ar putea pasa de la unul la altu'.

 

Iar faza cu lipsa pos-urilor e destul de simpla... la ce evaziune fiscala se face la noi in comert, un astfel de salon e o metoda foarte buna de a lua niste marfa fara a fi trecuta in contabilitate, a o vinde repede fara bon si profitul bagat imediat in buzunar. Nici un comerciant care vrea sa faca un astfel de profit nu cred ca are interes sa vanda cu pos, casa de marcat, bon fiscal, tot tacamul.

 

Pe de alta parte, nu stiu in ce masura organizatorul poate impune expozantilor ce fac vanzare sa aibe pos-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost la Budapestea si nu a fost nici o problema in a intra si iesi fara sa cumpar din nou bilet.

In ceea ce priveste bratarile, este cea mai buna idee, aplicarea ei la primirea biletului este o operatiune fezabila, nu sunt cozi de sute de insi. In plus, poti comanda cu usurinta un numar de bratari egal cu al numarului de bilete deja comandate. Pretul este derizoriu - 15 bani pe bratara si poate fi acoperit de costul biletului, mai pui 50 de bani la bilet (sunt darnic).

 

Nu vi se pare fezabila adoptarea unei astfel de solutii benefice pentru toata lumea din toate punctele de vedere dar vi se pare normal sa fie platit biletul de doua ori. Interesanta abordare.

 

In ceea ce priveste bancomatul, daca se implemeteaza intrarea multipla dispare necesarul bancomatului.

Ca idee, in reclama facuta SMAEB-ului ar trebui sa precizati problemele acestea doua - "intrii dar nu mai iesi" si "vino cu teancu' de bani de acasa" :D Sa venim cu lectia invatata de acasa.

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... dar vi se pare normal sa fie platit biletul de doua ori. Interesanta abordare.

:10:

Pai da....e interesul lor sa castige dublu...:D

 

In plus, aici ca si in multe alte cazuri respectul fata de client este zero. Atata timp cat lor le ies calculele ii doare fix in...."3 litere" de cei care dau banu'.

Ia sa facem un mic "exercitiu" si sa nu mergem niciunul la SMAEB sa vedem atunci ce reactii or sa aibe vis-a-vis de respectarea clientilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Dupa cum v-am precizat deja, tinem cont de orice opinie.

Trebuie insa sa intelegeti ca nu exista intrare multipla generala la niciun eveniment similar, local sau chiar european. Exceptiile sunt de cele mai multe ori pe baza de bilet nominal, pentru vizitatori profesionisti. Niciun organizator nu se complica, avand in vedere ca cei care vor sa revina, in cursul aceleiasi zile, sunt prea putini pentru a fi necesara implementarea unei solutii generalizate.

 

Costul, in cazul bratarillor, are mai multe componente. Evident, ele fizic nu costa foarte mult, si nu prea conteaza per total. Trebuie insa sa va ganditi ca trebuiesc oricum cumparate cateva mii, spre 4000 cu o marja de eroare de 50%. Costurile reale sunt insa in implementarea lor la locatie, si aici este vorba de multi oameni. Nu uitati ca sunt multe iesiri, si sunt ore (sambata de la 12 la 18) cand ies zeci de persoane in acelasi timp. Daca va ganditi ca trebuie 2-4 persoane minim pentru fiecare iesire (sunt 3 iesiri principale), timp de trei zile... plus un coordonator, o sa vedeti ca lucrurile se schimba. Si, nu uitat, de fapt nu este o practiva obisnuita nicaieri. Nu confundati salonul cu o intrunire moto, unde este nevoie de iesiri intrari prin specificul zonei (mergi spre cazare, spre oras, la plimbare, etc). Cine vine la salon, intra, viziteaza cateva ore, si pleaca. In ceea ce priveste iesirea spre parcarea auto, si reintrarea prin acelasi loc, exista si va exista mereu flexibilitate.

 

In ceea ce priveste bancomatul in Romexpo, a fost, si nu mai este. Trebuie sa ne gandim ca exista un motiv real al retragerii, care tine de fapt de fezabilitate. Interesul bancii, de care vorbeati mai sus, este comercial. Cand costurile de implementare si intretinere sunt mai mari decat veniturile... se retrag. Nu uitati, noi stam acolo trei zile, nu avem suficiente argumente pentru a face o banca sa se implice, iar costurile, credeti-ma, sunt destul de mari, pentru ca sunt multe restrictii si obligatii de securitate.

 

Am sa-i raspund, punctual, lui Bobossus:

Sigur putem gasi, dar nu lipsa vointei este in cauza, ci lipsa oportunitatii si a fezabilitatii, plus rentabiltiate in final. Faptul ca nu sunteti de acord, este irelevant, pentru ca nu aveti datele necesare afirmatiei.

Ceea ce vreau sa va intreb este: de ce ati ajuns a va certati cu cei de la paza? Pe bilet scrie foarte clar: o singura persoana, o singura intrare!

 

Cu stima,

Echipa SMAEB

www.smaeb.ro

Si cat de rentabil este evenimentul?

 

Uite asa reusiti sa transformati evenimentele de acest gen in sesiuni de probat echipamente in vederea comenzilor ulterioare de pe net (din afara Ro.)

 

De unde oameni care ies cu zecile in intervale orare stranse, cand ziceti ca va asteptati la 4000 de participanti in 3 zile (cu eroare de 50% !?!?!??!)?

 

Apropos, bratarile va intereseaza doar la intrare nu si la iesire...

 

Participantii la expozitie nu contribuie cu nimic la organizare? Zero POS, ATM... bonuri si facturi mai rar...

 

Daca de mai deplasezi si din provincie, experienta este sublima....

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de modalitatea de plata cred ca problema e la comercianti. Stiu, nu traim intr-o tara foarte normala dar in 2017 sa n-ai POS e de toata jena.

Iar despre intrare s-ar putea face dferentiat:bilet pt cine stie ca intra o data si bratara/abonament pt cei care vor sa intre de mai multe ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...