Sari la conținut

Plata cu cardul sau intrari multiple - avem anul asta ?


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jerry... aia intr-o tara normala.

Intr-o tara bananiera si saraca cum e Romania, salonul fix asta e - un talcioc in care fiecare isi expune marfa si vrea sa vanda cat mai mult. Cum s-a mai spus, reflecta fix piata moto romaneasca. Daca vrei sa vezi un salon calumea, avionul dus-intors pana la Milano costa destul de putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci pana la urma nu vor exista intrari multiple. Ma gandeam ca voi plati cu cardul daca voi gasi ceva bun, dar se pare ca pica si varianta asta... e un pic aiurea sa nu fii lasat sa te intorci macar juma de ora pana iti scoti niste bani de la bancomat... macar pot proba produsele :/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai unii au POS...

Putem folosi o tactica și aici: când intri la stand te duci glonț la vânzător sa întrebi dacă are POS. Dacă zice ca nu, ieși ostentativ din magazin. Poate la anul își va lua POS dacă ii fac destui faza asta.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai bine.....te invarti prin stand, probezi diverse, dupa care intrebi de POS, iar daca raspunsul este negativ .... "vai ce pacat, daca ati fi avut as fi luat si geaca si casca...chiar si pe duduia de la vanzari".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai bine.....te invarti prin stand, probezi diverse, dupa care intrebi de POS, iar daca raspunsul este negativ .... "vai ce pacat, daca ati fi avut as fi luat si geaca si casca...chiar si pe duduia de la vanzari".

Si daca are POS? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te scotocesti putin prin buzunare: "Aoleou, am uitat cardu' in masina...."

 

:D

Si evident ca nu ai cum sa te duci sa il iei pentru ca nu te mai lasa sa intri....doar nu platesti doua bilete pentru aceeasi zi.

Uite asa se invarte roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vor avea POS vor avea vanzari mai bune. pe de o parte prin comoditatea platii, pe de alta parte clientii pot folosi sistemele de rate ale cardurilor ceea ce va enabla decizia de a face o achizitie (ei isi iau toti banii odata, clientul trebuie sa ramburseze in rate catre cardul lui ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZIDU': Ai dreptate, dar trebuie sa aibe parteneriat cu banca la care ai un astfel de card si, automat, sa scrie mare la intrare ca poti achita cu un astfel de card. (De exemplu, eu am un astfel de card la BT si pe siteul lor am lista cu magazinele pertenere, dar prefer sa si intreb de fiecare data cand fac tranzactii cu cardul acela)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand cineva vinde repere care se invart pe la 1000 Euro ar fi bine sa aiba astfel de parteneriate

Ideea de baza este ca nu mereu e nevoie de parteneriat. Din ce stiu unele carduri permit astfele de plata - magazinul isi ia toti banii la momentul tranzactiei; banca ia treptat banii de la cumarator. (unele carduri de credit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La BROM ai card de cumparaturi cu un plan de rate automat in functie de suma cheltuita. Spre exemplu,peste 200 ron se posteaza in 3 rate,peste 800 lei in 6 rate,peste 2000 ron in 12/24 rate (la alegerea ta ) indiferent de comerciant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a inceput sa fie funny.

 

pe site ul oficial, s a anuntat o estimare de 40.000 vizitatori, din care, dupa cum rezulta din postarile unora pe forum, unii vor plati de 3x intrarea; :) atat de excitati vor fi de promotii si subiecte de vazut.

 

40.000 vizitatori ar trebuii sa fie un argument solid pentru o banca sa amplaseze un bancomat(totusi, sunt estimate venituri de aprox 200mii euro doar din intrare) dar cred ca n au incredere in eveniment, asa cum nici mie nu mi vine sa dau 25lei pe bilet avand in vedere ultimele editii auto-moto, la care am ramas dezamagit, si nu s singurul; totusi, unii au considerat ca merita sa achiti de 3x biletul/zi :)) si au facut si cumparaturi( daca mai vii si din provincie, cred ca e super rentabila promotia.

 

Exemplu: clientela lunara unui supermarket mediu(generator de trafic) este de aprox cifra estimata de organizatori pt cateva zile ale evenimentului, poate chiar mai mica; iar o banca viseaza sa stea la intrare in supermarket cu un bancomat si sa achite vreo 100 eur/luna :) pe 2mp, pentru ca romanului ii place sa simta banii in mana si n are incredere in banca( de aceea sunt cozi la bancomate pe 10, 15 sau 30 ale lunii); asadar, ar trebuii sa fie posibila amplasarea Atm ului si aici pentru cateva zile.

 

Ideal ar fi ca toti comercianti sa aiba POS, nu mai e o minune in ziua de azi sa ai asa ceva si totul se simplifica; dar s ar putea ca pentru unii sa fie mai bine cu cash-ul in mana, ca poate mai uita de bf.

 

But, it's just business! daca nu da bine la studiul de fezabilitate, nu primesti bratara, n ai bancomat...pleci dezamagit acasa; depinde ce-si doresc organizatorii, dar cred ca mai avem mult pana ajungem la nivelul saloanelor din afara, unde vine toata tara, ba chiar si din afara tarii si unde dai niste banii si la final, afirmi zambind:" A fost super tare, a meritat toti bani." Totusi e un eveniment anual care ar trebuii sa atraga: investitii, turism si da, si socializare.

 

Poate anul acesta va merita vizita, asa speram unii dintre noi de la an la an, dar eu unul o sa astept primele impresii, apoi decid daca vizitez.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am constatat cu tristete lipsa unor expozanti cum ar fi Motorteam sau United Motors. Sunt curios sa vad si sa pipai ceva motoare Kawasaki si la noi e cam lipsa. In plus, unul dintre motivele pentru care o sa vizitez anul asta targul e achizitia de echipament pentru sotie; si participarea unui numar mare de ofertanti ar fi usurat alegerea.

Mi se pare ca lipsa introducerii bratarilor pentru a permite intrarea multipla in aceeasi zi exprima destul de clar accentul pe interesul financiar in dauna oferirii unui eveniment cat mai placut (orientat catre client daca va place :) ) . Dar de.. asta e romania si traiul aici ne ocupa mai tot timpul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am constatat cu tristete lipsa unor expozanti cum ar fi Motorteam sau United Motors. Sunt curios sa vad si sa pipai ceva motoare Kawasaki si la noi e cam lipsa. In plus, unul dintre motivele pentru care o sa vizitez anul asta targul e achizitia de echipament pentru sotie; si participarea unui numar mare de ofertanti ar fi usurat alegerea.

Mi se pare ca lipsa introducerii bratarilor pentru a permite intrarea multipla in aceeasi zi exprima destul de clar accentul pe interesul financiar in dauna oferirii unui eveniment cat mai placut (orientat catre client daca va place :) ) . Dar de.. asta e romania si traiul aici ne ocupa mai tot timpul

 

Partea buna este ca daca dai o fuga pana la ei la magazin/showroom, poti sa intri moka...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in showroom sa vezi ce?

Doua motociclete si cam atat. Macar cand e salonul, vin cu mai multe, ai la ce sa te uiti.

Nici MotoBoom nu-s prezenti...

 

Asadar, marii absenti sunt MotorTeam cu Honda si Suzuki, United cu Kawasaki si Aprilia si MotoBoom cu Triumph.

 

Sincer, as prefera un "salon" de echipamente si accesorii si ceva custom pe langa. Motocicleta daca vrei, stii de unde sa iti iei functie de buget...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, nu se cumpara o motocicleta noua/saptamina in toata romania si voi vreti sa vina toti cu motociclete sa le calariti, pentru ce motiv? Luati echipamente, accesorii si plimbati-va nu mai faceti pe potentialii cumparatori. Merg de 2 luni la serviciu si nu am vazut 10 motociclete pe sosele, asa ca sa lasat tirgul sa aduca ce meritam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor, nu se cumpara o motocicleta noua/saptamina in toata romania si voi vreti sa vina toti cu motociclete sa le calariti, pentru ce motiv? Luati echipamente, accesorii si plimbati-va nu mai faceti pe potentialii cumparatori. Merg de 2 luni la serviciu si nu am vazut 10 motociclete pe sosele, asa ca sa lasat tirgul sa aduca ce meritam.

Prin Ph nu ma mira ca nu vezi multi motociclisti:) dar prin Bucuresti sunt destui.

 

Care i rostul unui salon?! si pan' la urma nu trebuie si noi sa evoluam? nu vezi ca totul e in schimbare si la noi? chiar si piata moto. Da, e drept ca nu avem salariile din vest, dar in timp trebuie sa ne aliniem si noi; doar nu vrem sa ramanem vai mama noastra in veci?! putina ambitie nu strica

 

Si daca nu s ar mai tine astfel de evenimente, cum vrei sa evoluam? mai ales cei care nu si permita sa mearga la Geneva?

 

Targuiala este peste tot, dar in alt mod :) si e normal cand ai salariu mediu de 2000lei sa te dramuiesti cum poti, cand stii cat muncesti pentru ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...