Sari la conținut

Caut chopper, dar nu ma pot decide asupra modelului..


andressa
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut. Dragstar de 650 am avut eu. M a injurat consoarta. M am i jurat si eu, nu e tocmai ok la drum lung, te rupe la spate. Daca vrei cruiser, vezi ceva mai mare. Sau cum zice si Geo, touring. E cu totul alta mancare de peste. Dupa 3 ore pe dragstar eram praf. Dupa 3 ore pe un tdm 900, parca ar mai fi mers macar inca 2 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele cu bascula centrală, după părerea mea sunt mai comode dar mai puțin manevrabile în curbe fata de cele cu telescoape laterale, dar nu cred ca îți iei cruiser ca sa dai cu scaritele de pământ non stop. Am avut Shadow de 600 în cinci trepte și am fost mulțumit de el chiar și cu pasager dar greutatea mea și a soției este mică, deci nu se pune. În funcție de gabaritul tău, îți poți alege și motocicleta -750, 800 sau 1100 de exemplu, unde ai Shadow -ul. Eu am mers pe Black Widow (care este un Shadow de 750 puțin modificat ca poziție -dragbar, șaua mai joasă, etc) 600 de km și nu eram obosit. În principiu, când îți alegi un crusier, ți-l alegi ca îți place și cam atât. Contează și datele tehnice dar intre diferitele modele de același capacități, sunt diferențe mici. Poate doar Dragstar -ul de 650 este cel mai leneș (chiar mai leneș decât Shadow -ul de 600).Vulcanul de 800 este mai puternic, Shadow -ul de 750, o idee mai manevrabil, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut Shadow de 600 și m-a servit impecabil, fără nicio intervenție. Am mers cu ea la serviciu zi de zi pe vreme frumoasă timp de aproape 4 ani. Am mers și la drum lung și nu m-a obosit. Cauta una în 5 trepte,în mințile ei și nu te va dezamăgi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te gandesti la ceva gen Honda Magna 750, nu ai facut mare lucru pentru ca are dimensiuni similare cu Shadow. Daca mergi mult cu pasagera si nu vrei "autobuzul", iti trebuie un touring cum a zis si Geo. Touring ul ca si categorie are sub-categorii, poate gasesti o varianta de compromis gen BMW R850R - naked-tourer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic din proprie experienta... dupa 1 an pe 250cmc, cu pasagera, clar am simtit nevoia de ceva mai mare. Am cautat cruisere, de 600-800cmc, am facut probe... parca nu erau ce trebuie. Plus ca au preturi mari si sunt vechiute (si neintretinute unele). Si pana la urma am decis ca un tourer e ceea ce ne trebuie, chiar daca cu inima mergeam spre cruiser. Depinde ce vrei sa faci cu mobra... la 2-3-400 km, poti sa mergi linistit cu orice, atata timp cat e si pasagera de acord. Daca vrei sa bagi ture mai lungi, cu bagaje dupa tine, e mai greu pe cruiser.

p.s: nevasta, dupa ce a vazut mobra prima data, a zis ca sigur saua aia mare si lata o sa fie comoda. Si este, e f multumita.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un buget de jur la 3000 e . Eu am 85 kg, pasagera 50 . de touring nu stiu ce sa zic ...eventual power cruiser ?

La banii ăia iei VN800 A sau B,din 97-99.o motocicletă bună,comodă,telescop central,are linii frumoase,se poate customiza ușor.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii ăia iei VN800 A sau B,din 97-99.o motocicletă bună,comodă,telescop central,are linii frumoase,se poate customiza ușor.

Succes!

VN 800, Shadow de 750 sau surorile mai mari de 1100 dacă crezi ca sunt prea mici. Am mers pe Honda Magna a unui (motor V4, 750cc, 90 de ce) și nu mi s-a părut ca nu ma pot strecura prin în București iar la drum lung are o poziție destul de comodă. Ai avantajul unei motociclete mult mai ușoare decât suratele mai mari și mult mai puternică.

Cat despre linii, aici este vorba despre ce îți place ție. La mine, la ambele motociclete a fost vorba de dragoste la prima vedere... și am mai văzut și altele înainte dar nu m-au atras sub nicio formă.

Editat de baby_blues
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magna gasesti greu ...ca sa fie si buna...nu vreau sa tot mesteresc la ea..

Am avut ocazia sa ma sui pe vn 1500 care mi se parea locomotiva...tr. sa incerc si un vn 1100 .

Liniile imi plac la cele cu telescop central ca se pot si customiza frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Shadow 750. Daca doresti poti sa faci o proba cu el. O sa te convingi ca nu este un motor de mers drumuri lungi. Am mers drumuri mai lungi, de ex. Bucuresti - Tg.Mures si nu am murit.

Dar in clipa in care am mers cu Honda Transalp s-a schimbat treaba. 500-600 Km/zi nu sunt o problema (pina incepe ploaia :) )

 

Daca te intereseaza mai mult plimbarile cu doamna decat mersul prin oras, si mai ai loc ca la cei 3000 euro sa mai pui un 500 euro ai putea sa incerci un Honda Deauville. Este un fel de Honda Transalp cu cardan in loc de lant, cu ceva protectii la vant, Are dezavantajul ca in oras o sa te incurce la strecuratul printre masini cele doua cutii laterale care nu sunt demontabile (sunt integrate in caroserie). Oricum nici cu un chopper nu este pentru strecurat printre masini.

 

Ai 55 CP la modelul 650 sau 65 CP la modelul 700 care iti sunt suficienti.

 

Si desi stiu ca ma vor linsa BMW-istii, pentru touring , intre BMW R850R si Honda Deauville (sau Transalp) aleg fara regrete Honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magna gasesti greu ...ca sa fie si buna...nu vreau sa tot mesteresc la ea..

Am avut ocazia sa ma sui pe vn 1500 care mi se parea locomotiva...tr. sa incerc si un vn 1100 .

Liniile imi plac la cele cu telescop central ca se pot si customiza

frumos

VN 1100 nu există....

Iar o completare a profilului ar fi de bun simt.

Succes.

 

Ps:este secțiunea choppere,ia mai terminati cu tourere si alte asemenea!

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am avut ocazia sa ma sui pe vn 1500 care mi se parea locomotiva...tr. sa incerc si un vn 1100 .

 

 

VN 1100? :blink:

» Post actualizat in 01 Apr 2017 19:36

 

Ps:este secțiunea choppere,ia mai terminati cu tourere si alte asemenea!

 

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa bagi ture mai lungi, cu bagaje dupa tine, e mai greu pe cruiser.

 

Depinde de cruiser. Da, la bugetul initiatorului topicului, va fi extrem de greu.

» Post actualizat in 01 Apr 2017 19:40

Am un Shadow 750. Daca doresti poti sa faci o proba cu el. O sa te convingi ca nu este un motor de mers drumuri lungi. Am mers drumuri mai lungi, de ex. Bucuresti - Tg.Mures si nu am murit.

Dar in clipa in care am mers cu Honda Transalp s-a schimbat treaba. 500-600 Km/zi nu sunt o problema (pina incepe ploaia :) )

 

Ia apa la bujii ca Niprul? De ce pana incepe ploaia? :)

» Post actualizat in 01 Apr 2017 19:43

Poate o vrut sa zică Dragstar de 1100. Da la 3000 Nush ce o sa ia !

 

Poate cauta un Intruder 1400. Subtire la trup, dar al naibii de sprinten. Si bine facut. Pe mine inca ma fascineaza motoreta asta. Rupe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia apa la bujii ca Niprul? De ce pana incepe ploaia? :)

» Post actualizat in 01 Apr 2017 19:43

 

Poate cauta un Intruder 1400. Subtire la trup, dar al naibii de sprinten. Si bine facut. Pe mine inca ma fascineaza motoreta asta. Rupe!

Nu motorul ia apa, ci motoristul :) . Motorul merge fara probleme. Doar ca te face fleasca. Protectie zero.

 

Recunsoc ca pe BMW R1200RT am mers fara probleme pe ploaie (nu torentiala) vreo 2.200 de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice ai alege, pune-i sissy bar. Pasagerul o sa-ti multumeasca. ;)

 

La banii astia, recomand Vn 800. Am si eu si sunt multumit. Are 59 de caluti si se "infige" bine, desi nu pentru asta o s-o iei. :D

Nu recomand viteze mai mari de 110 km/h daca nu ai parbriz. Te ia pe sus curentul si daca mai e si vant din fata....

 

Pozitia e comoda atat pentru tine car si pentru pasager iar la viteze de 100 km/h iti da voie sa mergi mai mult de 1 h fara intrerupere. Cat despre bagaje... 2 coburi laterale si unul pe rack-ul de la sissy bar cred ca sunt mai mult decat suficiente pentru o iesire de 4-5 zile.

 

Cel mai bine incearca sa vezi pe unde sa faci un test cu diverse modele si apoi decizi ce si cum...

Succes!

Editat de The_Sin_Eater
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Eu iti recomand Virago 535. La fel ca si antevorbitorul meu,pot spune ca am fost extrem de multumit de ea toti cei 5 ani cat am avut-o,doar ca mi-a ramas mica :P In sensul ca am vrut eu ceva mare,in rest numai de bine despre ea.

Are putere decenta,te poti tine lejer la 110-130 cu ea,fara emotii (in cazul in care ai companioni grabiti). Foarte manevrabila,usoara si inaltime seii este destul de mica,asadar daca esti mai micuta de inaltime,e ideala.

Piese se gasesc destul de usor si intretinerea e ieftina si per total este o motocicleta foarte buna si reusita - mentin parerea ca este peste Dragstarul de 650 - dar nu e loc pt polemici aici.

Insa in cazul in care nu te incanta,iti recomand sa arunci un ochi si peste Suzuki Savage LS 650. Este o motocicleta simpatica,simplista si cred ca se potriveste cumva cu idealul tau de combinatie chopper si naked. - Bonusul este ca inca se fabrica.

Si ca o nota personala,indifferent de vei alege,multa bafta si kilometrii si sa ai grija. Restul e can-can. :)

Editat de Pleata-in-vant
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput la un Shadow VT600 din '92 si singurul incovenient pe care i l-am gasit era ca avea doar 4 trepte. Din pacate cand am cumparat-o eram prea "verde" si nu am stiut ce si cum dar daca gasesti una de dupa '98 eu zic sa nu te gandesti de doua ori.

Fiabilitatea este la cel mai bun nivel, alaturi de Intruder VS600.

Este o ideea mai lunga decat 535, numai buna daca ai peste 1,70m.

Motorul este racit pe apa asa ca merge usor si in traficul din oras.

Piese gasesti peste tot si relativ ieftine.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...