Jump to content
Sign in to follow this  
marauder

Soft destept

Recommended Posts

Ma roade o curiozitate...stie cineva daca exista ,accesibil, vreun soft in care bagi un nr rezonabil de coduri (litere si cifre) si respectivul soft sa fie atat de destept incat sa desluseasca algoritmul de generare si eventual sa si genereze coduri din aceeasi "familie".

Pai daca literele si cifrele sunt "bagate" random, nu prea exista algoritm. Daca sunt generate de un algoritm, atunci exista soft-uri de decriptare, dar din cate stiu eu, astea comerciale au doar optiunea sa selectezi algoritmul de decriptare si un passphrase, nu iti pot gasi automat algoritmul in sine.

nu "softurile" sunt destepte, oamenii le fac sa fie! Nu exista: "pai nu face calculatorul?" PLM! Nu face, nu-mi spui ce vrei, nu face!

stati prea mult cu ochii-n filme americane.

nu "softurile" sunt destepte, oamenii le fac sa fie! Nu exista: "pai nu face calculatorul?" PLM! Nu face, nu-mi spui ce vrei, nu face!

You don't say.

» Post actualizat in 24 Mar 2017 10:10

El vrea sa reverse engineer algoritmul al cine stie carei bucata de program, probabil. Cam greu pentru oamenii de rand.

Tu vrei ceva de genu RSA Secure -ID ? :)

Eu am vorbit frumos,nu te.am injurat :) . Habar nu am ce ai zis :).

Eu vreau, daca se poate, in loc sa pun eu pe o tabla 50 de coduri si sa imi strofoc capul sa gasesc o legatura intre cum sunt generate, sa le bag in ceva soft, daca exista, si sa imi spuna el cum sunt generate. 95% cred ca nu exista asa ceva , cel putin nu accesibil oricui...dar na,nu strica daca intreb, poate poate

Bun deci nu asa ceva:)

Tu vrei defapt ceva ce o facut Champollion :)

Deci practic ce vrei tu este un softulet in care sa bagi, spre exemplu, mai multe coduri de dubla autentificare, gen codul pe care il primesti la ing homebank cand te loghezi, etc ... si softuletul ala sa iti spuna cum sunt generate? Cel putin in cazul exemplului dat de mine, nu cred ca exista vreo legatura intre coduri, sunt generate random si sunt valabile pentru o perioada scurta de timp .. zic si eu.

Prin coduri te referi chiar la numere si cifre ?

De tipul : insiruirea a 50 de numere diferite pentru a sti ce urmeaza din sir/algoritm de generare sir - ca la interviuri cu teste logice (cele de inteligenta matematica mai ales) ?

Deci practic ce vrei tu este un softulet in care sa bagi, spre exemplu, mai multe coduri de dubla autentificare, gen codul pe care il primesti la ing homebank cand te loghezi, etc ... si softuletul ala sa iti spuna cum sunt generate? Cel putin in cazul exemplului dat de mine, nu cred ca exista vreo legatura intre coduri, sunt generate random si sunt valabile pentru o perioada scurta de timp .. zic si eu.

Codurile trimise prin SMS, pot fi random, dar cele generate de acele generatoare de parole, nu au cum sa fie, ca nu ar avea cum sa comunice serverului codul generat, sa il faca acceptabil. Deci in cazul lor, intr-adevar este un algoritm de generare, in care intra ca parametri cel putin seria device-ului si data/ora curenta.

Clar la cele prin sms ma refeream ... mai foloseste cineva token ?!?! :P

Nu poti sa iti dai seama de algoritm doar dintr-un set the numere generate. Trebuie sa cunosti cel putin o legatura intre ele. Daca au fost generate unul dupa altul, la ce ora au fost generate, in ce conditii, etc. Daca primesti 50 de numere aleatoare, poti doar sa presupui ca al 51-lea este tot aleator.

Ma roade o curiozitate...stie cineva daca exista ,accesibil, vreun soft in care bagi un nr rezonabil de coduri (litere si cifre) si respectivul soft sa fie atat de destept incat sa desluseasca algoritmul de generare si eventual sa si genereze coduri din aceeasi "familie".

Raspunsul general e clar: daca functia de codare e suficient de puternica, la modul realist nu exista asa ceva. Daca ar exista ar fi cam naspa. Edited by gn77b

Clar la cele prin sms ma refeream ... mai foloseste cineva token ?!?! :P

Yeeep...soft token, zi de zi.