Jump to content
Sign in to follow this  
Hightlink

SV 650 VS Supermoto

Recommended Posts

Salut :scooter:

Doresc ca urmatorul sezon sa imi achizitionez un motor pana in 2000e ca sa imi ramana mai multi bani pt echipamentul de protectie, ca incepator cred ca e cea mai buna investitie :))

Cam de un an ma tot gandesc la o Yahaha MT03 fiind limitat de A2 insa am renunt la aceasta idee, avand 23 mai rezist un an si iau direct A.

Ma atrage SV650 naked, modelul de dupa 2002 ca sa fie pe injectie, pare mai cuminte si mai ieftina decat o Honda Hornet de ex. Ce parere aveti de acest motor pt un incepator si inaltimea mea de 186.

Sau poate un supermoto? Si aceasta categorie de motoare ma atrage destul de mult. Ce recomadati tinand cont de:

- Nu sunt maniac dupa viteza

- Vreau ceva cat de cat confortabil si la un drum de 150km

- Fiabilitate si costuri de intretinere

- Fun factor

- Nu sunt pasionat de off road insa ma incanta ideea sa o pot lua pe aratura la nevoie :))

- Drumurile pe care le avem in scumpa noastra romanie

- Si intr.un final, mai potrivit pentru comunitatile din romania, ar fi ciudat sa fiu singurul tip cu supermoto intr.o parcare plina de vitezane de ex.

SV-ul este mult mai confortabil decat un SM.

Fa o proba si vezi cum stai pe el. Esti oleaca prea inalt pentru SV.

Spui ca nu esti maniac dupa viteza dar vrei direct pe A .....ia mt03 ca la fun factor nu prea ai cum sa o bati ....lasa SV ca e capra veche ....

SI ce daca vei fi singurul cu SM in parcarea de SS ...iti iei motocicleta sa fi in rand cu lumea sau iti iei ce iti place? ......nici tu nu stii ce vrei...eu zic ca te-ai orientat bine cu mt03,nu te duce dupa moto aiurea doar ca are vecinu f4i care "baga" tot bordul

Cum a ajuns MT-ul sa fie considerat SM? E la fel de greu ca SV-ul insa raportul greutate putere mai mic. Preturile sunt similare pentru aceiasi ani.

Cum a ajuns MT-ul sa fie considerat SM? E la fel de greu ca SV-ul insa raportul greutate putere mai mic. Preturile sunt similare pentru aceiasi ani.

Cred ca se vorbeste de 3 moto :

-mt03

-sv

-un supermoto generic ....

MT-03 nu găsești în bugetul tău. Poate XT660, dar nici aia nu cred.

Supermoto clar nu găsești la 2000€, poate doar un LC4 de prin 2000. Comunitatea KTM este foarte mare, găsești documentație, piese, etc. Dar vorbim de motociclete de aproape 20 de ani :) Un compromis bun pentru tine ar fi un 690 SMR/Supermoto: nu e chiar SM, dar este bun pentru dimensiunile tale, relativ ușurel și știe să meargă și-n afara orașului. Însă sub 3000€ nu prea găsești.

SV-ul este alegerea cea mai judicioasă având în vedere bugetul și cerințele. Este o motocicletă onestă și simpatică, ale cărei neajunsuri nu le vei prea simți ca începător. În plus, cu 2000€ îți iei unul bunicel, cu motor pe injecție.

Eu am vandut un SV650 2004 cu multe upgradeuri cu 1650 euro.

Avea: anvelopele vechi montate pe el + un set de anvelope noi noute, crash pads uri R&G, filtru aer sport Pipercross, schimbator pliabil, evacuare completa leo-vince, un schimb de ulei Bel Ray + filtru etc. La cateva luni dupa, a aparut unul cu carenele crapate, din 2008 la 1600 de euro.

Edited by GoodKat

Fun factor vei avea de la orice motor in primul/primii ani. Dupa parerea mea, cele mai improtante aspecte sunt banii de care dispui si ce anume vei face cu motorul/la ce-l vei folosi. La 2000 euro si drumuri de 150km/150km+, SM nu prea e o varianta.

Cel mai indicat este sa te duci sa incaleci cateva tipuri de moto sa vezi cum te simti, sunt unele la care iti dai seama din secunda 2 ca nu-s pentru tine.

PS: De la "nu sunt maniac dupa viteza" + "ar fi ciudat sa fiu singurul tip cu supermoto intr.o parcare plina de vitezane de ex" pana la "mi-am luat miar si acum sunt si maniac cu viteza", nu e cale lunga, so take care si spor!

SV-ul e foarte ok, la fel si XT660. Alege intre ele in functie de necesitati, oricum nu ai avea cum sa gresesti.

Dar daca pleci de la premisa ca ai fi singura motocicleta nu stiu cum dintr-o parcare de vitezane...mai bine alegi altceva...In principiu iei motocicleta ca sa te plimbi cu ea, nu ca sa pozezi in parcari, nu?

Multumesc de raspunsuri, deci sa inteleg ca eposibil sa gasesc un SV650 ok in bugetul meu dar e posibil sa fie putin cam mic pt inaltimea mea, iar un supermoto decent nu se incadreaza in buget.

Ce alte optiuni mai recomandati? Excus cb500 care nu ma atrage deloc ca si aspect.

Stiu ca 2000e nu e mult insa tot masina va fi principalul mijloc de transport asa ca nu imi permit sa investesc mai mult + ca ma gandesc ca se duc multi bani si pe intretinere, echipament de protectie, mods etc. nu vreau sa ma intind.

Spui ca nu esti maniac dupa viteza dar vrei direct pe A .....ia mt03 ca la fun factor nu prea ai cum sa o bati ....lasa SV ca e capra veche ....

SI ce daca vei fi singurul cu SM in parcarea de SS ...iti iei motocicleta sa fi in rand cu lumea sau iti iei ce iti place? ......nici tu nu stii ce vrei...eu zic ca te-ai orientat bine cu mt03,nu te duce dupa moto aiurea doar ca are vecinu f4i care "baga" tot bordul

Fac 24 pe 1 Noiembrie, ce rost are dau banii de doua ori pe aceiasi scoala si acelasi examen? Iar pe A2 sunt limitat la ce motor imi pot lua. Mt-03 nu imi place ca vibreaza din cauza ca e monoclindru + sunt sanse putine sa gasesc unul ok in bugetul meu. Iar sa iau un motor acum si sa il schimb la anu nu imi convine... ma stiu de la masini, bag muti bani in ele si la revanzare pierd enorm. SV-ul pare un motor mai docil, oare e prea mult pt un incepator?

Edited by Hightlink

Daca te intereseaza cum arati pe motocicleta, dupa parerea mea pe orice naked te vei aseza nu vei fi satisfacut. Motivul: inaltimea seii te cam obliga sa stai cu genunchii prea flexati. Din acest punct de vedere un supermoto ar fi mai potrivit intrucat, in general, adauga acei aproximativ 10cm care ar fi necesari.

Daca treci peste aspectul estetic, sansele sa gasesti o motocicleta care sa fie aproape de bugetul tau cresc considerabil, cel putin din ce am vazut pe site-urile din Romania.

Succes!

Daca te intereseaza cum arati pe motocicleta, dupa parerea mea pe orice naked te vei aseza nu vei fi satisfacut. Motivul: inaltimea seii te cam obliga sa stai cu genunchii prea flexati. Din acest punct de vedere un supermoto ar fi mai potrivit intrucat, in general, adauga acei aproximativ 10cm care ar fi necesari.

Daca treci peste aspectul estetic, sansele sa gasesti o motocicleta care sa fie aproape de bugetul tau cresc considerabil, cel putin din ce am vazut pe site-urile din Romania.

Succes!

De ce spui ca pe un naked voi sta cu genunchii mai flexati? SV naked sau carenat nu este acelasi motor => aceiasi pozitie pe el? Sunt putin confuz.

Eu ma ocup cu graphic design, am terminat design industrial in facultate => din nefericire sunt fixat si pe aspectul estetic, insa nu sunt foarte pretentios. e diferenta mare intre SV sau Mt-03 si cb500

Edited by Hightlink

Exista Suzuki SV650 si SV650S. Varianta S este semicarenata si pozitie mai sport, cealalta e naked si pozitie aferenta.

Apropo, cunosc persoane la 1,85+ care merg pe naked.Conteaza foarte mult cum te simti tu pe respectivul motor. Mie spre exemplu nu mi-a placut deloc feelingul de pe FZ6N, hornetul mi-a lasat impresia de "bicicleta" si cum m-am urcat pe un GSR am stiut ca asta e urmatorul motor(asta referitor la naked).

Am facut comparatia strict intre un naked si un supermoto.

Cred ca asta te poate ajuta sa vezi cam cum stai pe o motocicleta.

http://cycle-ergo.com/

Numai bine!

Later edit:

@Ahile spune bine: exista persoane inalte care nu au nici un stress sa mearga pe un naked sau supersport.

Edited by Kagemusha

Exista Suzuki SV650 si SV650S. Varianta S este semicarenata si pozitie mai sport, cealalta e naked si pozitie aferenta.

Apropo, cunosc persoane la 1,85+ care merg pe naked.Conteaza foarte mult cum te simti tu pe respectivul motor. Mie spre exemplu nu mi-a placut deloc feelingul de pe FZ6N, hornetul mi-a lasat impresia de "bicicleta" si cum m-am urcat pe un GSR am stiut ca asta e urmatorul motor(asta referitor la naked).

Sper sa ajung la smaeb in aceasta vara si sa testez cateva motoare sa vad care mi se potriveste ca si stil.

Am facut comparatia strict intre un naked si un supermoto.

Cred ca asta te poate ajuta sa vezi cam cum stai pe o motocicleta.

http://cycle-ergo.com/

Numai bine!

Later edit:

@Ahile spune bine: exista persoane inalte care nu au nici un stress sa mearga pe un naked sau supersport.

Pe acest site pare sa stau destulde ok pe SV, pe mt-03 as arata la fel de aiurea pe cat imi aminteam de ultima data cand am verificat :crack:

Ma rog... Pentru mine problema nu este cum arat, mai degraba cum ma simt. De acea, cel mai bine ar fi sa gasesti o oportunitate sa testezi motoarele astea, macar la rece. Evident, cea mai potrivita ocazie este SMAEB, dar, ai grija, este prin aprilie, nu la vara.

Bafta!

Ma rog... Pentru mine problema nu este cum arat, mai degraba cum ma simt. De acea, cel mai bine ar fi sa gasesti o oportunitate sa testezi motoarele astea, macar la rece. Evident, cea mai potrivita ocazie este SMAEB, dar, ai grija, este prin aprilie, nu la vara.

Bafta!

Pe 1 mai plec in germania din buucresti, asa ca daca este pe la sfarsitul lui Aprilie, ar fi perfect pt mine.

eu in locul tau mi-as lua un SV da nu naked, ala cu carenuta si semighidoane, la inaltimea ta te va "lungi" mai bine decat nakedul, are cam pozitie sport. Oricum e cam clar ca SVul castiga teren.

Pe 1 mai plec in germania din buucresti, asa ca daca este pe la sfarsitul lui Aprilie, ar fi perfect pt mine.

Va avea loc intre 21-23 aprilie la Romexpo. Este si un topic pe forum cu chestia asta...

Oricum, decat o decizie gresita, mai bine un drum pana la Bucuresti si inapoi.