Sari la conținut

Accident


Popica1948
 Share

Postări Recomandate

Sincer și eu am "fugit" o data. M-a dirijat odata cineva și am atins o masina. Mi-a zis sa o tai și am reacționat. Peste 1 ora am decis sa ma intirc di sa imi asum ce am facut. Am atins atat de putin acea masina in spoiler incat nu se vedea nimic (aveam o dacie 1310 cu cauciuc pe bara si l-am atin pe spoiler). Din fericire mașina aia nu a avut niciun semn vizibil...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca la Iasi sunt niste procurori cu cap care au acuzat de omor calificat un (cuvant urat) care dupa ce a trecut pe rosu si a omorat 2 oameni complet nevionavati.

Sper ca judecatorii sa fie si ei cu capul pe umar si sa valideze acuzarea procurorilor. Ar fi un precedent important care poate ar putea schimba model un care se circula in Romania.

 

http://adevarul.ro/locale/iasi/tragedia-schimba-optica-accidentelor-rutiere-mortale-Smecheria-volan-unui-sofer-fost-incadrata-premiera-omor-calificat-procurori-1_58df48585ab6550cb8de4461/index.html

 

Asta seara un smecher cu BMW a trecut fara nici o jena pe rosu la intersectia Kisseleff cu Docentilor. Aviz celor care ii dau in guse de la Arcul de Triumf spre Piata Victoriei,

 

On Topic: Sanatate colegului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in banda de langa, la 2 masini distanta de semafor. Motociclistul ori nu a vazut ori nu a vrut sa vada - a trecut pe ROSU clar, pus de 2-3 secunde pana sa ajunga el in dreptul semaforului. Cand a vazut taxiul a accelerat cand masina deja incepuse miscarea.

 

Din pacate printre motociclisti mai sunt inca multi teribilisti...sau neatenti (nu cunosc omul)

 

Pacat, sper sa fie ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca la Iasi sunt niste procurori cu cap care au acuzat de omor calificat un (cuvant urat) care dupa ce a trecut pe rosu si a omorat 2 oameni complet nevionavati.

Sper ca judecatorii sa fie si ei cu capul pe umar si sa valideze acuzarea procurorilor. Ar fi un precedent important care poate ar putea schimba model un care se circula in Romania.

 

http://adevarul.ro/locale/iasi/tragedia-schimba-optica-accidentelor-rutiere-mortale-Smecheria-volan-unui-sofer-fost-incadrata-premiera-omor-calificat-procurori-1_58df48585ab6550cb8de4461/index.html

 

Asta seara un smecher cu BMW a trecut fara nici o jena pe rosu la intersectia Kisseleff cu Docentilor. Aviz celor care ii dau in guse de la Arcul de Triumf spre Piata Victoriei,

 

On Topic: Sanatate colegului.

Ar fi o schimbare in bn. Am vazut filmarea, si m am ingrozit. Pietonul inca era pe trecere cand a venit ala racheta si s a izbit in logan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La americani daca il achita o data nu mai poate fi judecat din nou pt aceeasi fapta, nu stiu daca functioneaza si la noi. Incadrarea gresita e un motiv bun de achitare. M-am ingrozit si eu de accidentul de la Iasi dar, fara a pretinde ca am cunostinte de drept, nu mi se pare a fi omor calificat...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La americani daca il achita o data nu mai poate fi judecat din nou pt aceeasi fapta, nu stiu daca functioneaza si la noi. Incadrarea gresita e un motiv bun de achitare. M-am ingrozit si eu de accidentul de la Iasi dar, fara a pretinde ca am cunostinte de drept, nu mi se pare a fi omor calificat...

Asa este, la momentul actual dpdv juridic toti criminalii de pe sosele sunt la capitolul din culpa, adica "nu au vrut".

 

Am mai discutat o data pe forum iar parerea mea (de inginer :) ) este ca atunci cand faci ceva cu intenetie - imbecilul asta din Iasi a intrat intentionat pe rosu - urmarile accidentului sunt "cu intentie". Suntem fiinte rationale, si orice (cuvant urat) stie ca daca intri pe rosu intr-o intersectie poti cauza un accident inurma caruia poate muri cineva.

 

Daca juristii doresc nu au decat sa conceapa un alt articol de lege unde chiar daca ai ucis din culpa dar cu masina incalcand in mod flagrant si intentionat legea, din cauza circumstantelor agravante gen baut, semafor pe rosu, depasire pe linia continua - sa fi condamnat la puscarie cu executare.

 

Sincer eu nu vad alta varianta de civilizare a acestui popor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''Daca juristii doresc nu au decat sa conceapa un alt articol de lege unde chiar daca ai ucis din culpa dar cu masina incalcand in mod flagrant si intentionat legea, din cauza circumstantelor agravante gen baut, semafor pe rosu, depasire pe linia continua - sa fi condamnat la puscarie cu executare.

 

Sincer eu nu vad alta varianta de civilizare a acestui popor.''

 

 

Sunt de acord cu tine. Sincer ma cutremur cum cineva ( o vedeta tv de la noi), poate rade si face 'glumitze' legate de accidentul produs din vina lui pe pagina de FB, (depasire pe linia continua). Trei oameni zac in pamant iar apropiatii ii plang si le duc dorul, iar EL, mare vedeta.....rade......glumeste.....este LIBER!

Asta-i tara unde dreptatea o poti cumpara!


» Post actualizat in 02 Apr 2017 09:22

NOUL COD RUTIER …. IN BUCURESTI

Daca ai masina, trebuie sa inveti sa o conduci ca un bucurestean. In momentul in care te urci la volan,trebuie sa uiti tot ce ai invatat la scoala de soferi(daca ai facut-o). Numai fraierii conduc ca la carte.In practica, regulile se modifica dupa cum urmeaza:

I. Oprirea si stationarea Poti sa opresti unde vrei si sa stationezi cat vrei,cu conditia sa:

a) nu fie vreun politist prin apropriere
B) sa pui luminile de avarie, daca ai chef. Daca nu ai chef, se tine cont numai de punctul anterior.

II.Prioritatea

In Bucuresti exista urmatoarele tipuri de prioritate:
a) prioritatea de dreapta (optionala) – se aplica numai in cazul in care tu esti cel care vine din dreapta
B) prioritate de tramvai
c) prioritate de camion
d) prioritate de taxi
e) prioritate de smecher. Prioritatea de smecher se obtine prin unul din procedeele „ia-i fata”, „baga-te cu tupeu”, „taie-i calea” si „ia mai da-l dracului, ca n-o sa stau aici toata ziua”.
f) pietonii NU au prioritate niciodata.

III. Alte sfaturi la fel de utile

Daca vrei sa fii un bucurestean veritabil trebuie sa tii cont de urmatoarele recomandari privind circulatia pe drumurile publice:

* Semnificatia culorilor semaforului:
– verde – treci fara probleme
– galben – repede ca se pune rosu
– rosu – repede, ca e ultima sansa pina sa le dea drumul celorlalti.

* Daca este coada la stop si un sir lung de masini, iti recomandam tehnica „sirului shuntat”. In acest scop, mergi pe contrasens pe toata lungimea cozii de masini, pana ajungi la stop si apoi in virtutea prioritatii de smecher (vezi si punctul anterior) reintri in coloana, in pole-position.

* Daca te afli al doilea la semafor, in secunda in care apare culoarea verde, trebuie sa apesi pe claxon, cat mai lung si mai insistent, pentru a-l zori pe mocaitul din fata. Un claxon viguros este expresia unei personalitati puternice deci, nu ezita!

* Daca esti prima masina de la stop si cineva te claxoneaza imediat cum se pune verde, opreste motorul, ia-ti bata de baseball (obligatorie, se tine sub scaun), da-te jos din masina, du-te la cel care te-a claxonat si sparge-i fata.

* Pe timp de noapte circula obligatoriu cu faza lunga.
Poti folosi faza lunga si ziua, atunci cand mergi cu viteza.

* Daca circuli noaptea si o masina vine din fata cu faza lunga, baga-i si tu faza lunga in fata, de cateva ori, intermitent. Farurile cu xenon dau efecte atat distractive cat si psihedelice.

* Daca inaintea ta se afla cineva cu o masina care merge mai incet claxoneaza-l si baga-i faza lunga in ochi: sa se duca dracului acasa daca are masina si merge ca mortu’.

* Folositi claxonul cat mai mult, mai nervos si in mai multe tonalitati. Injura cu sete. Arata-i degetul mijlociu. Intai mana stanga, apoi ambele – in Bucuresti se poate conduce tinand volanul cu genunchii.

* Daca nu stii sa injuri, nu esti sofer. Daca nu stii sa injuri 20 de minute in sir fara sa te repeti, nu esti sofer bucurestean.

* Cand ploua, va puteti face ziua mai vesela trecand in viteza cu masina prin baltoace in asa fel incat sa improscati cat mai multi pietoni, sau unul dar bine.
Daca improscati pietoni aflati in travesare regulamentara pe zebra, obtineti un bonus de stil............

...............asta e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))) ai uitat de pietoni😄😄😄 Pietonul adevarat in Bucuresti traverseaza cum vrea si unde vrea el,de preferat castile in urechi si moaca.n telefon.

 

Mmm cred ca trebuie specificat "sofer in Bucuresti".Majoritatea covarsitoare a masinilor sunt de PH,IF,AG si in ultimul timp TR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...