Sari la conținut

poate fi o chinezarie buna la ceva?


reverend
 Share

Postări Recomandate

Ca tot nu s-a oprit monsunul pe aici si ploua ca in Forest Gump, ma mai uit si eu ce e pe piata pe aici, ca de iesit din casa nu-ti prea vine.

Stu ca se fabrica si sint pe piata mai de demult, dar eu am dat abia acum de ea:

CF Moto 650 TR. http://www.bikez.com/motorcycles/cf_moto_650tr_2013.php

 

Normal ca baietii cu ochii mici au copiat cit au putut de peste tot si au scos si ei ceva "nou". Design-ul e pur Honda St1300. Pina la ultima dunga. Motorul e kawasaki 650 de pe modelul er-n/er-f/ versys pina la ultimul surub.

 

Asa per total arata bina si are specificatii ok, la un pret f ok.

 

Cine isi da cu parerea?

Cum ziceam, e topic de ploaie ca iarna eu nu am aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe detalii care nu sunt facute asa cum trebuie. Fie din ratiuni tehnice (nu au mana de lucru calificata, roboti industriali si scule speciale) fie din ratiuni economice (cost) Conteaza cadrul cum e facut, franele si asa mai departe. Astea influenteaza manevrabilitatea si implicit siguranta si confortul.

 

Mai conteaza si materialele din care sunt facute motoarele.

kQ9ywUM.png

 

 

Astia de la CFMOTO au lansat un model care are cadrul din teava si au pus peste el o carcasa estetica ce seamana cu un cadru din aluminiu. Asta ar trebui sa iti spuna multe.


» Post actualizat in 02 Apr 2017 17:29

M-am uitat putin si fix asta e chinezaria cu cadru din teava acoperit cu ceva sa semene a cadru din aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stia de la CFMOTO au lansat un model care are cadrul din teava si au pus peste el o carcasa estetica ce seamana cu un cadru din aluminiu. Asta ar trebui sa iti spuna multe.

» Post actualizat in 02 Apr 2017 17:29

M-am uitat putin si fix asta e chinezaria cu cadru din teava acoperit cu ceva sa semene a cadru din aluminiu.

 

Ne dai si noua un link unde ai vazut asta? Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne dai si noua un link unde ai vazut asta? Merci.

Uite aici un link:

http://overlandmag.com/features/cf-moto-wk650tr-review/

Eu vazusem in alta parte (parca pe site-ul motorcycle news) dar si in link-ul de mai sus sunt detaliile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vb de calitatea materialelor, aluminiul este Alxx sau Al xxx, unul sta 1 ora in cuptor, altul sta 10 ore in cuptor pt tratament termic. Se vaita cineva ca a luat First Bike si se rupe toba la gropi, se desface lantul, se rupe furca, sunt motoare de agrement, de plimbari, daca dai in ele si le forjezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ar fi bune n-ai cum sa le compari cu nimic japonez sau european. Pe langa problema fiabilitatii mai este un mare semn de intrebare de unde iti gasesti piese ? Sa nu mai vorbim de devalorizare.... Pe scurt mai bine iti cumperi ceva sh de calitate ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Paulynos is da cu tesla peste oulele ca nu s-a gandit la topicul asta.😉

» Post actualizat in 02 Apr 2017 19:12

Are careva si pretul dihaniei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum o fi la mobre, da la scutere unele firme au inceput sa se descurce binicel. Din pacate ramane valabila faza cu multe lucruri puse aiurea si materiale clar mai slabe... asta din cat observ pe scuterul meu. Carenele de plastic au rezistst la cele 2 cazaturi ale fostului propietar si motorul a mers aproape perfect. Singura problema e ca mi se pare mai greu de desfacut decat kawasaki-ul meu :)))

P.s : am uitat sa va zic ca mi am pierdut cricul central :))).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

  • Location:kuala lumpur malaysia

imi plac oamenii cu ochi pt detaliu...

» Post actualizat in 03 Apr 2017 02:17

Interesante pareri pina acu. Dar Pentetru cistiga.

 

Pretul aici e de 30k RON sau pt cei ce cistiga in Euro vreo 7k. Ce am citit din reviewuri de prin toata lumea.. pare a fi ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 7k euro poti sa iei ceva mult mai bun. Eu sincer as opta pentru orice altceva dar sa fie european sau japonez. Cauta o oferta la suzuki sau kawa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu vreo 7000E iti poti lua Yamaha MT07, Kawasaki ER6, Suzuki GSR750, Suzuki SV650, Honda NC750X... Nu merita sa risti sa iti iei o chinezarie din aia doar de dragul look-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chinezarie e buna sa inveti mecanica pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa per total arata bina si are specificatii ok, la un pret f ok.

Nu am inteles te intereseaza una noua la 7000 euro sau una SH la o suma mult mai mica evident? Second la un pret mic poate as lua dar noua.... nu cred ca merita. Cred ca pierzi mult la revanzare. Eu daca as avea de ales intre CF Moto second si altceva as alege un Burgman 650 care are tot doi cilindri in paralel.

Editat de varg-voshod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7000 de euro iti iei motocicleta, nu chinezarie. Uita de ea. Fac pariu ca fiabilitatea e mai buna la un s-h vechi de 5 ani (ex: un touring mare) decat la ce te uiti tu.

 

Ia uite matale ce poti cumpara cu 7000 de coco:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=240151375&isSearchRequest=true&scopeId=MB&usage=USED&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&minPrice=6000&maxPrice=8000&makeModelVariant1.makeId=11000&makeModelVariant1.modelDescription=vfr&pageNumber=1&fnai=prev&action=eyeCatcher

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=241733752&isSearchRequest=true&scopeId=MB&usage=USED&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&minPrice=6000&maxPrice=8000&makeModelVariant1.makeId=11000&makeModelVariant1.modelDescription=vfr&pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=202038399&isSearchRequest=true&scopeId=MB&usage=USED&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&minPrice=6000&maxPrice=8000&makeModelVariant1.makeId=11000&makeModelVariant1.modelDescription=vfr&pageNumber=1

faine optiunele din Germania. Mai calculez vreo 2500 euro trasportul cu vaporul, vreo 200% taxele... interesant ;-)

» Post actualizat in 04 Apr 2017 13:42

Nu am inteles te intereseaza una noua la 7000 euro sau una SH la o suma mult mai mica evident? Second la un pret mic poate as lua dar noua.... nu cred ca merita. Cred ca pierzi mult la revanzare. Eu daca as avea de ales intre CF Moto second si altceva as alege un Burgman 650 care are tot doi cilindri in paralel.

Dupa cum ziceam, e topic de monsun. Nu ma gindesc ( neaparat) sa imi iau una. Ziceam doar cum s-au dezvoltat chinezii si ca s-au apuc de facut si treburi mai bune decit doar copii proaste.

Cel putin asa reiesa din reviewurile citite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...