Jump to content

Sondaj achizitie imbracaminte moto fabricata in Romania

radu.b
 Share

Recommended Posts

Salut initiativa si subscriu ideii de a cumpara produsul romanesc daca ma satisface design-ul si rapotul calitate / pret. Oricum, de fiecare data cand caut sa cumpar ceva, ca e aragaz, vas de wc sau incaltaminte, caut sa cumpar produse romanesti.

Mult succes!

Am cumparat o pereche de bocanci made in Romania pt export cika Italia, 7 ani de exploatare crunta la servici.Daca ar fi un produs "simpatik" insemnand raport calitate/pret bun, da o sa cumpar.

Ce marca sunt bocancii? Eu am avut bit-uri de cand eram pustan pana pe la vreo 25 de ani si mereu am fost multumit.

Salut initiativa si subscriu ideii de a cumpara produsul romanesc daca ma satisface design-ul si rapotul calitate / pret. Oricum, de fiecare data cand caut sa cumpar ceva, ca e aragaz, vas de wc sau incaltaminte, caut sa cumpar produse romanesti.

Mult succes!

Vezi ca gasesti aragaz romanesc Metalica (cu un singur "L", nu ca trupa ;)

Ce marca sunt bocancii? Eu am avut bit-uri de cand eram pustan pana pe la vreo 25 de ani si mereu am fost multumit.

Daca.ti spun ca nu stiu ce marca au fost ma crezi,?Au fost luate de pe un site "peape.ro cred ca se numea, aveau vibram si goretex si au mers si la 50°si prin zapada si acum o surpriza tare neplacuta Salomon de 900 de lei dupa 1 an(un an),s.au rupt:((

Un user de pe acest forum, dani , mi a donat acum 2 saptamani o geaca touring dainese. Cum momentan sunt in pana cu banii (deh student) , mi a picat foarte bine donatia. Spre suprinderea mea pe eticheta scrie destul de maricel si cu rosu made in romania . Am ramas surprins de geaca iar cand am vazut calitatea ei. Acum strang banuti sa merg la Romexpo. Nu stiu sigur daca o sa am bani sa iau si geaca si casca dar 100% voi proba si voi cauta produse Dainese facute in ro.

O initiativa care merita sustinuta! Daca produsele vor fi de calitate, in mod clar vor avea cautare si se va duce repede vorba in comunitate. Bafta!

Uita-te la baietii astia

http://motofashion.ro/

Iti ies mai ieftine ca ale lor? Daca da, merita :)

cam scumpe

Referitor la intrebarea topicului, DA, as cumpara produse Made in RO. Dar Fiind o firma ¨¨ no name¨´´´ nu ar trebui sa concureze la pret cu brandurile cunoscute..

Edited by Sei

Ne intrebi daca am cumpara un produs la fel de bun (calitativ) dar mai ieftin ?? Zau? :)

Nu vreau sa te supar, insa in opinia mea asta e o intrebare ...

Situatia e simpla, daca faci lucru de calitate, cu un pret sub piata si stii sa-l faci cunoscut ( marketing ) atunci nu ai cum sa dai gres.

Intervine problema cu atingerea calitatii, mentinerea ei si ce presupune acest lucru. (costurile tale)

De exemplu, colegul de inainte a amintit de motofashion.

Eu am luat de la ei acum multi ani o geaca, pretul comparativ cu una consacrata; insa am avut eu nebunia sa mi-o fac personalizata ( culori, mesaje scrise, etc) .

Geaca a iesit bine; pe masurile date.

Despre calitate nu poti sa spui ca e proasta, pentru ca:

-pielea este una groasa, asa cum am comandat

-de atata amar de timp nici macar o cusatura nu s-a desfacut

-fermoarele functioneaza ca in prima zi

Concluzia este ca este o geaca de calitate.

Insa daca o iei comparativ cu gecile marcilor consacrate, care stiu sa mai includa o aerisire undeva, un material mai elastic altundeva, sistem de prindere protectii altfel decat buzunar plasa cu scai; incepe sa dea cu virgula.

Concluzia mea este ca e foarte important sa ai modele (matrite) cu tehnologii de actualitate ( protectie, permeabilitate, etc ) .

Daca reusesti sa obtii asa ceva si pleci la drum avand in vedere alinierea la standarde internationale, e perfect.

O idee de marketing ar fi sa vorbesti cu organizatorii de campionate de viteza ( eg. RoSBK ) si sa devi furnizor de combinezoane pentru grila de start. :)

Obtii deschidere buna, mai un interviu la TVR mai un schimb de pareri.

Iar daca baietii aia accepta sa mearga cu croielile tale, sunt cu atat mai mult un girant al calitatii. :)

Noroc si drumuri bune.

tcx - da sunt facute la noi si sunt produse de top. MA bazez pe cizme de la ei.

Bocaci grisport - port de 15 ani sau mai mult (studentii care luau din outlet de langa imgb stiu). brandul lor e "made in italy " :) dar sunt produs Romanesc 100% tin incredibil de bine la abuz.La mine rezista cam 2 - 3 ani o pereche. Nu se strica dar tocesc talpa vibram in mod excesiv - in special de la mers cu moto. Am luat si trante cu ei de sareau scantei din capse; am avut un accident major cand eram incaltat cu un model de vanatoare - am dat cu laba piciorului in asfalt dar nu a durut nimic acolo si glezna nu a sarit.

Raspuns la intrebare: da, as cumpara fara ezitare daca ceea ce se ofera e in regula. Chiar daca pretul nu e cel mai mic de pe piata.

Invatati de la polonezi (spike, worker, si inca cateva branduri). Au prooduse care arata bine, pretul e bun, executia e ok dar calapodurile folosite - te doare capul. nimic nu vine la locul in care trebuie sa vina.

Singura piesa de echipament de mare brand e casca. Restul sunt alese dupa potrivire si caracteristici, nu dupa brand

Eu consider ca clientii romani in general se impart in 2 categorii: de volum si premium. Eu spre exemplu ori am chestii scumpe, ori ieftinaturi.

Poate am ratat eu dar nu ai mentionat segmentul mai exact: speed, chopper, touring ...

Cred ca s-a cam dus perioada in care "made in" sau "de la mama lui" faceau legea ca totul e cam lohn oricum, eu nu ma mai uit ce scrie pe eticheta ci la produsul in sine: pret/calitate.

Intr-un domeniu in care si chestiile ieftine costa destul de mult clientii sunt pretentiosi si totul conteaza-sponsorizari, design(vanity, my favourite sin), standuri la intruniri moto, pret/calitate ...

As incerca si pe Amazon/eBay.

Tot e ceva dar pe net e ... pe net. As face cateva esantioane si duse in carca la o intrunire moto.

Fara un atu puternic in domeniu, fie ca e pret, design sau altceva, nu stiu daca te poti bate cu onlineul, noi suntem o piata mica oricum si rata de preschimbare a unui produs din piele cred ca este sensibil mai mare fata de alte piete ca nu avem bani.

Iti urez succes!

PS M-as axa pe speed ca e rata de preschimbare a echipamentelor mai mica :)

Edited by paulynos

• Admin

Si eu prefer unele produse romanesti, dar, intre a produce un lucru de la 0 in Romania cu un brand 100% romanesc si unul recunoscut de afara care fabrica echipamente in regim de lohn in Romania nu este nicio legatura! Marii producatori vin cu tot know how-ul, reputatia, materialele lor, si produc aici din cauza taxelor si mainii ieftine de lucru. Exemplele cu TCX si altii pe care sunt puse etichete Fabricat In Romania sunt irelevante. Nu comparati un produs facut de la zero cu unul produs de un brand care are o istorie in spate, un feedback care vine din anii de experienta, un marketing agresiv si milioane de euro sau usd pentru cercetare, publicitate si productie.

Este foarte greu de crezut ca vei gasi aici materie prima mai ieftina decat o iau ei, pentru ca tu iei 500 piei de vita, ei 100.000, cu reducerea de pret aferenta. Daca o iei de afara este acelasi lucru, cei mai mari producatori de pielarie sunt India, Pakistan, Argentina, adica la dracu in praznic.

Mai ramane varianta ieftina a mainii de lucru, dar si aici da cu minus, pe langa tarile recunoscute, China, Vietnam, Filipine etc, se produce foarte ieftin si in India sau Pakistan.

Prin urmare, un producator roman nu are cum sa fabrice aici ceva mai ieftin decat in tarile amintite. Nu mai vorbesc de faptul ca pentru a produce putin, iti trebuiesc minim cateva sute de mii de euro pentru inceput, apoi pentru a vinde vor fi necesari alti bani pentru publicitate, teste, probe, apoi ani in care sa incerci sa penetrezi piata moto. Inteleg ca te referi la piata de la noi, ce traditie avem noi in piata si sportul moto? Cui vinzi?

Acum ti se mai pare asa simplu?

In peregrinarile mele cu insarcinari de serviciu am ajuns si pe la Paris, care dupa parerea mea e raiul motociclistilor pe pamint. Multi frate, la fiecare colt, in fiecare intersectie, peste tot.

Trecind peste socul numarului, am inceput sa ma uit la ei cu un ochi mai "avizat" sa zicem si m-am uitat la echipamentul pe care il purtau baetii: tot felul de firme de care eu personal nu auzisem in vecii vecilor amin. Cautind apoi pe net am gasit respectivele branduri, absolut obscure pentru motociclistul roman; si totusi frantujii aia le purtau fara cea mai mica ezitare.

Concluzia: un echipament "de zi cu zi" pentru frecangeala in oras, o naveta, un mic pe Dealul Negru, o bere NA la Busteni nu trebuie sa fie top de top, ci doar sa serveasca scopului primordial: protectie, confort, durabilitate. Daca la astea se adauga si un pic de design n-ar fi rau de loc, oricit am fi noi de motociclisti duri ne cam place sa aratam cit de cit normal pe capre.

Parerea mea e ca potential de piata exista, daca bagi si un pic de gidilici la coarda nationalista n-ar fi rau de loc (un logo discret cu cap de lup/lupoaica, un urs, zimbru, alte lighioane din bestiarul national).

Orice roman cred ca ar prefera ca banii dati de el sa ajunga tot pe piata romaneasca, destul am ajuns sa cumparam pina si scobitori din strainatate.

Succes!

PS: cred ca cel mai important aspect la o astfel de intreprindere industriala este partea de cercetare si dezvoltare a produsului, urmata de marketing, promovare si vinzari. Pentru cine isi mai aminteste din preistorie, prin anii '90 a existat firma de jeansi Viorex, care facea geci si blugi de foarte buna calitate (material foarte bun, am aflat ca era import Irlanda), croielile erau perfecte, clasice (501) insa au crapat in 2-3 ani (in contextul inflatiei galopante neavind piata de export s-au sufocat).

In domeniul echipamentului moto vecinii bulgari au brandul Worker, oare ei cum au facut?

Dupa cum ti-ai dat seama, francezii sunt foarte nationalisti... comparativ cu romanii. Daca am fi ca ei, ar fi doar Logan pe strazi ;)

Salutare tuturor! Ma numesc Radu, sunt motociclist si realizez un sondaj cu privire la achizitionarea de combinezoane/jachete/pantaloni moto in cadrul pietei de profil din Romania. Mai exact, m-ar interesa sa stiu cati dintre voi ar fi dispusi sa achizitioneze produse de acest gen facute la noi in tara. Avand in vedere ca avem acces prin multi distribuitori la majoritatea marcilor de renume, produsele ar fi concepute sa indeplineasca aceleasi norme de calitate, si nu ma refer doar la niste teste de abraziune spre exemplu. Pe langa o protectie de top, ma refer si la "feeling", atentie la detalii, inovare, etc. Marimile si croiala ar fi cat se poate de apropiate de standardele firmelor italienesti. Luand in considerare si un marketing bun, cu prezentarea spatiului de productie, a efectuarii testelor, sponsorizari s.a.m.d, ati renunta la marcile de renume pentru un produs romanesc? Bineinteles, pretul ar fi cat se poate de mic, pentru a constitui criteriul final de departajare. Multumesc si sper sa citesc cat mai multe opinii.

sper ca ai un proiect la facultate ca daca te-ai gandit tu sa ridici un brand de echip moto de la ZERO !!!... e grav ...

asta cu pretul cat se poate de mic ... e cat se poate de imbecila ... cand faci un biznis vrei sa castigi cat mai mult, altfel poti face o asociatie caritabila ...

O piele de vaca cusuta fara dude. made in Ro? Oricind. Cita vreme e un pret decent pt calitatea oferita..No CONTEST. Eu am cizme oxtar tcs made in Ro, luate de prin tari la 12h de fus orar. N-or fi cele mai bune, da' stii ce? De pe vremea ij-ului, am o lada de Bosch-uri si 2 sinteroame. Cu lada de Boschuri plecai la drum si cu Sinteromul mai pleca No 1 dupa frecus. Deci dupa mine, vin-o cu vaca cusuta fara glume de chinezi si ti-o cumpar. Daca ai si niste teste care sa arate ca esti un dainese, bine, daca nu, coase-o tu cum trebe ( fara multe rahaturi pe afara, cu multe din ele in afara zonei de frictiune, si vino cu o piele decenta si o croiala satisfacatoare, si sa mor daca faptul ca scrie Made in Ro e o pb. E o mindire de fapt).

» Post actualizat in 12 Apr 2017 02:42

PS: Aici vorbim de combinezoane, nu de scaune catapultabile 0-0. Tre sa nu crape cit esti pe jos. Daca a crapat, tre sa iesi fara arsuri si bube majore din el. Daca ai iesit nevamuit ( a-va mai mult sex oral e un verb), tre sa fie reparabil. 3-4 trinte pe un combinezon mie mi se pare rezon. E un combinezon, nu e vreun scut extraterestru. Eu de abia astept un pielar (din aia, de fac hamuri de cai, sa intre in afacere. Si sa-mi zica pe fata ca nu crede in hard-protectors. Bai, stii ce, nici Helimot nu crede. Si eu am un prieten cu un combinezon de la el, si am vazut multi meseriasi ca au. Sau poate ca e un dubios, si crede in ele. Da stie sa faca combinezoane. Adica hamuri de cai, da' mai mari. Daca-l da la un ban bun ( nu tre sa fie 1/2 Alpinestars, ca daca-l vad eu ca nu si-a bagat pipota in munca, si pielea e piele, si vrea poate 0.8 din pret..Sau poate vea 1.3 din pret, dar domnul are burta, sau poate vrea unele chestii altfel..), de ce nu..

» Post actualizat in 12 Apr 2017 02:44

PS; Deci era a v.a m.u.i, nu mai mult sex oral

• 1 month later...

Bai, sper sa nu fie doar sondaj sau ceva de genul pentru un proiect de liceu/facultate, ca mie chiar mi-ar placea sa pot cumpara produse de calitate, facute in Romania de firme romanesti. Numai ca stiu ca cel mai probabil nu o sa fie ieftine.

Ti-au fost dati ca exemplu tipii aia de la motofashion.ro. Ei nu fac nimic in Romania si sunt absolut sigur ca nu exista nicio manufactura in UK sau in alta parte din Europa. Cel mai probabil compania aia "din UK" cu care lucreaza e de fapt un punct de desfacere al unui sweatshop de prin India sau Pakistan. Nu are absolut niciun sens sa faci haine in UK, unde forta de munca e super scumpa, pentru a le vinde in Europa de Est. Poate doar daca vrei sa profiti de numele unei tari dezvoltate si sa umfli un pic preturile. Gasesti aceleasi chestii cu vreo 80, poate 100 de euro mai putin pe alte site-uri, "specializate", trebuie doar sa cauti un pic - si e fix aceeasi branza. Apoi, la preturile astea, m-as mira teribil sa aflu ca e folosita piele full-grain (oricum e subtirica, ei folosesc 3oz maxim, cand ar cam trebui minim un 4oz pentru echipament de protectie moto). Cel mult, ceeeel mult, au corrected grain daca nu chiar genuine leather, care e cam cea mai proasta piele pe care o poti folosi.

Iti arat, daca vrei, un producator de echipament moto care face manufactura in UK si care livreaza si catre politia de acolo. La ei, o pereche de pantaloni facuti pe comanda costa vreo 700 de lire.

In Romania, mi s-ar parea decent sa dau 250-300 de euro pe o pereche de pantaloni din piele full grain, facuti la noi (eventual pielea sa fie si aia romaneasca - depinde daca e sau nu semnificativ mai scumpa decat aia din India/Pakistan dupa transport si taxe, dar nu cred ca e asa de mare diferenta). Asta, in conditiile in care firma ar trebui sa fie profitabila, ca altfel cred ca e posibil sa mergi pe 0 si sa scazi pretul un pic mai mult.

Edited by xtx