Sari la conținut

Cupluri de strangere generice


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Am atasat un document care mentioneaza cuplurile maxime de strangere pentru suruburi de diferite clase, in varianta de strangere uscata si strangere umeda (adica uns cu diverse chestii).

Singura chestie cu care nu sunt de acord este recomandarea de a strange la cuplu mai mic piulitele cu blocaj (strangerea unui urub la un anumit cuplu are legatura si cu efectul surubului asupra pieselor, nu doar cu rezistenta surubului sau cu faptul ca nu trebuie sa se desfaca)

Ar trebui sa clarifice diverse intrebari gen folosirea vaselinei cuprate.

In acelasi timp poate fi folosit ca referinta pentru cazurile in caare nu stiti cuplurile recomandate.

metric torque values.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna treaba.

Chiar daca nici dracu nu strange la cuplu, macar se vede clar diferenta si ramane intiparit in creiere ca trebuie strans mai cu finete.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant tabelul

am si eu o intrebare/nelamurire...

la autoturisme, prezoanele sunt de obicei M14, grupa 10.9

si ele se strang undeva la 110-140Nm din cate stiu eu

aici in tabel da o valoare de 225Nm

amu cum o fi bine????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine să citească măcar primele rânduri de după tabel? Postacii sigur nu.

DO NOT use these values if a different torque value or tightening procedure is given for specific application. Torque values listed are for general use only. Check tightness of fasteners periodically.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt foarte multe cazuri in care un surub sau un prezon nu se strange la valoarea maxima pe care o suporta.

In cazul rotilor auto solicitarea principala a prezoanelor este cea de forfecare, nu cea rezultata in urma strangerii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

In manual la Husqvarna am gasit tabelul asta, are cupluri de strangere generice in fel de fel de materiale; evident ca se poate extrapola si aplica la orice tip de mobra...

In mod normal, cuplul de strangere depinde de lungimea surubului/partii filetate, dar eu zic ca se cam aseamana intre ele suruburile, intre mobre.

 

In cel mai rau caz, in lipsa de o valoare fixa, le puteti considera macar orientative ;)

 

post-22404-0-39137600-1491309547_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...