Sari la conținut

Tratament piele (haina, combinezon )


DArtagnan
 Share

Postări Recomandate

Va salut.

Recent am achiziționat o haină de piele Alpinestars.

Are cineva cunoștințe cum ar trebui tratata pielea preventiv pentru a evita crăpături și uscare?

Merci frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

Recent am achiziționat o haină de piele Alpinestars.

Are cineva cunoștințe cum ar trebui tratata pielea preventiv pentru a evita crăpături și uscare?

Merci frumos

 

Vezi ca is solutii de intretinere piele la toate magazinele moto . Unii folosesc '' Doina '' , ulei de masline ...

Eu am folosit de la Effax si am fost multumit https://www.louis.eu/produkte/care-products-for-leather-textile-clothing/428 . Mai am si de la alta firma , am avut ceva si de la Motul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, apreciez.

Tocmai am cumpărat o sticluță de Doina.

Până când cumpăr ceva "profi", mă risc pe ea?

E noua, are 2 săptămâni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de curățare...M-a prins ploaia și aveam noroi până la guler deci am curățat-o cu apă călduță și nițel săpun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apa + sapun neutru amestecate intr-un recipient si spalat cu un burete moale, clatit tot cu burete, lasat sa se usuce si dat cu hemel plus. http://www.hemel.ro/crema-ingrijirea-obiectelor-piele-hemel-plus-exclusive.html

 

am luat-o de la o marochinarie. am ceruit cu un burete (sau microfibra, alegerea ta). si iese super. se simte pielea moale si catifelata. + gecile de piele de iarna si toamna cam dupa fiecare ploaie si de 1 an nu au crapaturi, nu e pielea uscata, nu nimic. piele moale, elastica, hidratata, luceste, ajunge tubul mare lejer la 2-3 ani de frecat combinezonul lunar si hidrofobizeaza relativ ok (cel putin o ploaie nu o simti prin piele, mai multe ploi nu am incercat fara sa repet hidratarea materialului). + merge parfum si la cizme de piele, bocanci/ghete de piele si culmea, si la mocasini de piele intoarsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare, merci.

Tocmai am aplicat un strat Doina :-)

Dar e munca de negru...Era bun un spray, aș fi terminat muuult mai repede.

Dece oare nu ar fi bun un spray siliconic?

Așa cum ar da și pe bordul mașinilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Dedeman gasesti solutie de intretinere piele, facuta de Sano. E ceva mai ok decat Doina.

 

Meguiar's e cam la fel.

 

Impotriva apei, poti incerca untură de foca, o gasesti la magazinele cu produse de vânătoare, pe ghete si produse de piele vopsită, asigura impermeabilizare 100%.

Editat de clujraider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Waw, merci. Deci există soluții.

Acum am dat cu Doina, pielea se simte moale, catifelata.

Mai experimentez.

Neapărat să văd ce înseamnă *untura de foca* și unde găsesc, suna bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meguiarul e extraordinar. Doina e ok, la spalare si la curatare, ca sa nu se usuce prea tare. Lidl are (avea) ceva decent la capitolul asta, insa parca nu mai e atat de bun. Pe forumul de detailing auto gaseai niste teste f bune pe acelasi material, inclusiv test de rezistenta in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci nu contează că e piele haina sau piele scaun mașină.

Pielea e piele.

 

Gresit.

 

Pielea e piele dar: echipamentul se vopseste cu alt tip de vopsea, e piele mai groasa, e prelucrata altfel, e cusuta altfel si cu ata altfel. Se tabaceste altfel. Se intretine altfel, indiferent ce macane producatorii de zemuri. Ca exemplu, apuca te de sters saua din vinilin cu produse de cleaning de la Sano, acelasi produs cu care iti faci clean si la pantaloni. Sau Doina. Sau ce vrei tu. Pun pariu pe ce vrei tu ca o sa iti simti arrier trenul alunecand la fiecare curba. I

n masina, pe scaunele de piele facute ergonomic, n o sa mai simti efectul de alunecare...dar o sa sune de parca ai fi mancat fasole cu lopata (cred ca nu s singurul care a avut masina cu scaune de piele si se amuza copios cand avea pasageri ce nu se miscau din cauza ca le era jena de sunet). In afara de asta, pielea in masina are perforatii in care produsul intra si le obtureaza dupa ce se usuca. Sunt cu particule mai fine, solventi care asigura topirea detergentului, nu au abrazive...etc. Chestie de chimie, nu toate se potrivesc intre ele, indiferent ce zice producatorul. La echipamente, in caz ca ai dubii, foloseste Doina. Din considerentul ca inmoaie pielea in zonele care te jeneaza si nu ataca cusaturile + vopseaua.

Am zis anterior de untura de foca. Aia e, un tub cu untura de foca (se numeste Eskimo) pe care o dai pe ghete de regula si pe care o folosesc vanatorii ca sa isi impermeabilizeze incaltamintea (bocancul de vanatoare e piele de bovina sau alt rumegator de asta cu piele teapana). Incaltamintea asta de vanatoare e piele lucioasa, vopsita, foarte asemanatoare cu materialul de gheata moto sau echipamentul fitos. Avantajul imens la ea e ca blocheaza porii si protejeaza vopseaua pe langa faptul ca tine pielea in starea ei originala. Neajunsul la ea e ca trebuie frecata bine ca sa intre in pori. Luciul e ok, nu difera de finisajul costumului. Dupa ce tratezi costumul cu ea, un sezon n ai treaba. Nu pute, nu crapa, nu moare. E vreo 40 de lei un tub.

 

P.S. daca freci bine, nu aluneci pe sa.

 

Am stat 2 ore la panda mistret cu labele intr-un parau nenorocit, acum vreo cateva ierni, cu bocanci de Decathlon, dati cu untura de foca. N am putut misca/fuma/topai sau macani fiindca a zis nenea vanatorul ca ma trimite acasa daca misc. Aveam apa pana la glezna. In exteriorul bocancilor. Am ajuns acasa cu picioarele perfect uscate. De atunci...

Editat de clujraider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci. Pe net citeam că grăsimea de foca este doar nume comercial și că defapt nu conține grăsime de foca.

Asta chiar pe pagina unde se vindea n asemenea tub.

O să caut link ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci. Pe net citeam că grăsimea de foca este doar nume comercial și că defapt nu conține grăsime de foca.

Asta chiar pe pagina unde se vindea n asemenea tub.

O să caut link ul

Eu mi am consumat tot tubul saptamana trecuta si l am aruncat. Uitandu ma pe net, nici eu nu l gasesc...trebuie sa ma duc la magazinul de aici din zona...

Oricum, Reflex Grasso Foca pare acelasi lucru. Pe ala l am gasit usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.kampus.ro/intretinere-incaltaminte/spray-impermeabilizare-incaltaminte-grasso-foca_127_507.html

mai jos scrie:

Considerente ecologice: denumirea "Grasso Foca" nu implica faptul ca produsul contine grasime de foca, fiind doar marca de comert.


» Post actualizat in 10 Apr 2017 06:59

https://www.nencinisport.it/it/reflex-grasso-di-foca-in-tubetto.html?RwDet=true&articoli_ID=9460

 

4 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.kampus.ro/intretinere-incaltaminte/spray-impermeabilizare-incaltaminte-grasso-foca_127_507.html

 

mai jos scrie:

Considerente ecologice: denumirea "Grasso Foca" nu implica faptul ca produsul contine grasime de foca, fiind doar marca de comert.

» Post actualizat in 10 Apr 2017 06:59

https://www.nencinisport.it/it/reflex-grasso-di-foca-in-tubetto.html?RwDet=true&articoli_ID=9460

 

4 euro

vezi asta :))

 

http://www.sport-weekend.ro/magazin/reflex-crema-intretinere-incaltaminte-grasso-foca-100-ml.html

» Post actualizat in 10 Apr 2017 07:21

Dupa 5 ani, 4 ture de untura de foca si Sano pentru intretinere piele.

 

I rest my case.post-81300-0-65213200-1491808869_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...