Sari la conținut

Revizie furca


Postări Recomandate

Intampin o mica problema, m-am apucat de servisat furca motociclete yamaha r6 2001 exact ca in manual am facut si ca multe alte video-uri, desfacut curatat, asamblat la loc, cantitatea de ulei este exact cat are nevoie.

 

Dupa asamblarea furcii, am incercat sa o verificat la mana si scoate un sunet ca de scartait (guitat de porc) parca ar avea aer pistonul (dar procedura am facut'o exact cum se cere) si cu scos de aer si tot ce trebuie.

 

Aveti idee ce este? nu stiu nici daca e normal sa se auda asa dar nu imi suna mie cum trebuie.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ce vrei sa imi spui doar ca la mn nu se aude din cauza cuzinetilor, ci pistonul (pompa) cand se apasa pe tija (cea subtire pe care este polița ca sa ma înțelegi ce spun) atunci se aude ....nu din cilindrul mare.

Editat de GuLL1v3R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da....de asta ti-am zis sa te uiti un pic pe manual ce se mai verifica cand faci o revizie la furca

Am inteles ce vrei sa imi spui doar ca la mn nu se aude din cauza cuzinetilor, ci pistonul (pompa) cand se apasa pe tija (cea subtire pe care este polița ca sa ma înțelegi ce spun) atunci se aude ....nu din cilindrul mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cuzinetii i-ai schimbat?

termina frend cu aberatiile , nu scartaie furca de la cuzineti.

 

Am inteles ce vrei sa imi spui doar ca la mn nu se aude din cauza cuzinetilor, ci pistonul (pompa) cand se apasa pe tija (cea subtire pe care este polița ca sa ma înțelegi ce spun) atunci se aude ....nu din cilindrul mare.

invarte mah de tubu cromat, nu intelegi romaneste? ti se freaca arcu de peretele tubului !!!!

 

 

gizas, nu va mai suport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor de sfaturi si păreri, nu erau nici cuzinetii si nici arcul ....cand am dezmembrat furca am desfăcut surubelul mic de reglaj iar cand am asamblat nu l-am mai strâns si de aici sunetul de porc la taiere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor de sfaturi si păreri, nu erau nici cuzinetii si nici arcul ....cand am dezmembrat furca am desfăcut surubelul mic de reglaj iar cand am asamblat nu l-am mai strâns si de aici sunetul de porc la taiere...

nu friend, surubelu mic regleaza dampingul, nu are nici o legatura cu zgomotul, cat le-ai frecat tu pe acolo s-a asezat arcul , puteai face asta invartind 90-180 grade de tub.

 

 

sau extraterestrii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti multumesc inca odata pentru implicare dar nu este ce spui tu, (Imi cer scuze nu le stiu exact denumirile dar voi incerca sa ma exprim pt a se intelege) in furca se afla saiba, tub, saiba, arc, si acea "pompa" prin pompa respectiva trece o țeavă subtire (etc)... eu am scos pompa asta si a verficat'o într-o găleată cu ulei sa verific cum functioneaza ea pentru ca zgomotul provenea de la ea....arunci cand se trăgea de piston era ok, cand se apasa scotea acel zgomot, cand sa astupat gaura de sus de la tija nu se mai auzea, asa ca sa asamblat, surubelul micuț de reglare suspensie sa strâns, zgomotul a disparut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai exact ?poate din ce spun eu nu se intelege chiar ce trebuie, in momentul asta am mers cam 100 km cu ea si se comporta normal, fara nici o problema sa curga sau ceva , suspensia e ok.

 

Unde crezi ca am gresit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...