Sari la conținut

buson baie ulei blocat


Postări Recomandate

A venit caldura...toate bune si frumoase..

cumparat consumabile pentru moto..inceput surubareala si din pacate surubul de la baia de ulei nu vrea sa iasa ca sa ii pot schiba uleiul.

Surubul de cu cap de 17 este stricat ( se invarte cheia pe el)

Am incercat varianta cu daltita si batut in el in sens invers acelor de ceasornic...

Nu vrea sa se miste deloc...

ce variante imi raman pentru a il putea desuruba de acolo?!

 

sa incerc partea cu sudat peste surub ?! ( dar imi este frica sa nu se aprinda uleiul din baie! )

 

Motocicleta este un suzuki freewind .

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sudează omule o piuliță peste,cel mai ușor mod de a il desface.Asta dacă nu cumva vreun mecanicos nu a pus pasta blocatoare sau poxipol pe filet ,caz în care deja e compromis filetul.Deci sudează piuliță că nu sudezi 5 minute continuu.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit caldura...toate bune si frumoase..

cumparat consumabile pentru moto..inceput surubareala si din pacate surubul de la baia de ulei nu vrea sa iasa ca sa ii pot schiba uleiul.

Surubul de cu cap de 17 este stricat ( se invarte cheia pe el)

Am incercat varianta cu daltita si batut in el in sens invers acelor de ceasornic...

Nu vrea sa se miste deloc...

ce variante imi raman pentru a il putea desuruba de acolo?!

 

sa incerc partea cu sudat peste surub ?! ( dar imi este frica sa nu se aprinda uleiul din baie! )

 

Motocicleta este un suzuki freewind .

Multumesc anticipat!

 

1. iei la pila pana faci un hexagon de 16 ... rabdare si scule de calitate (aka chei greu decalibrabile)

2. sudura (electric) ... dai cateva afte

3. dai jos capacul ambreiajului sa golesti uleiul.

» Post actualizat in 11 Apr 2017 12:36

PS: baga si tu o poza cu locul faptei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saiba de etansare a busonului, teoretic ar trebui sa fie de unica folosinta dar, din pacate unii n-o schimba nicio data. Se strange mai tare avand de suferit busonul sau filetul baii. Capul busonului n-are voie sa se rotunjeasca daca se foloseste NUMAI tubulara, in nici un caz cheie fixa.

Ar trebui sa rezolvi cu piulita sudata. Nu-ti fa probleme, uleiul nu ia foc asa usor, cel mult fierbe local in interior in zona busonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica il strangi?

este in sesnsul ceasului, nu invers m-am zapacit ca sunt in fata tastelor acum la munca :))

senzul e bun in care incerc ... doar ca e intepenit rau

» Post actualizat in 11 Apr 2017 13:31

Multumesc mult de sfaturi...o sa sudez pe el alta pilita sau direct o cheie ceva...ca am aparat de sudura.

legat de saiba de cupru intradevar eu cred ca nu s-a schimbat la schimbul de ulei trecut ...ori a fost strans de o mana prea puternica !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru scos busonul vechi ti-au recomandat colegii de forum, pentru buson nou incearca buson de tico sau matiz + saiba. capul busonului e de 17 filetul m14 parca. aveam o problema asemanatoare acum o saptamana cand am facut revizia la al meu transalp si muream ca nu puteam sa pun uleiul nou asa ca am luat la pas magazinele piese auto si am nimerit in unul cu piese daewoo, am pus langa busoul meu si ...s-a potrivit. buson 5 ron saiba 2 ron. du-te cu busonul vechi la tine si vezi ce se potriveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea nu sunt extractoare, dar sunt chei numa' bune pentru desfacut acel buson daca nu este foarte "rotunjit". Extractor este altceva.

"Moxul" acela este numa' bun de rotunjit busonul si ... degeaba

Editat de PoliBuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea nu sunt extractoare, dar sunt chei numa' bune pentru desfacut acel buson daca nu este foarte "rotunjit". Extractor este altceva.

"Moxul" acela este numa' bun de rotunjit busonul si ... degeaba

cred ca habar n-ai despre ce vorbesti ... se numeste knipex aligator si desface tot ce doreste dansul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. se numeste knipex aligator si desface tot ce doreste dansul.

 

CORECT.Pui clestele pe surub, dai 2 afturi (unul pe cnipex si unul pe crocodil) si ai sanse sa l desfaci

fugi mah cu afturile tale de aici ... numai habarnisti praf.... gizas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...