Jump to content

Accident fara echipament de protectie !

berbec
 Share

Recommended Posts

colegu' daca mergi pe topicul de unde ai luat gifu o sa vezi ca este tocmai un raspuns al unui atac la persoana asupra mea, adica ce faci tu acum. daca tu ai impresia ca eu o sa stau drepti sa imi dai tu suturi in fund o sa ai o surpriza. actiune si reactiune colegu', asa merge treaba.

• Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cauciucuri reci sau proaste...era s-o pun si eu jos tot asa :)) , am iesit cu ea din curte si imediat cum am dat sa fac dreapta am zis sa ma aplec un pic cu ea...cauciucului fata nu i-a placut aceasta ecuatie :)))

De mobra te bucuri cand mergi. De echipament te bucuri cand cazi. ;)

Perfect de acord...dar noi suntem mai modesti asa ...si-i lasam pe altii sa se bucure de echipament.

Noi ne multumim doar cu mobra :P

Vis-a-vis de echipament vara...anul trecut am zis sa facem o baita la complexul ala de langa polivalenta...si evident ca am plecat cu mobrele doar in short + tricou+casca.

La 1 minut dupa noi a ajuns si unu echipat full. Dupa ce a coborat de pe mobra aproape a cazut din picioare. I-am dat o juma de apa si-i tremurau mainile ..... murea boul deshidratat ....dar echipat full :lol:

Edited by taong mapagbiro

Dupa ce a coborat de pe mobra aproape a cazut din picioare. I-am dat o juma de apa si-i tremurau mainile ..... murea boul deshidratat ....dar echipat full :lol:

Da, ba. Da.

Sunt convins ca nu te inseli dar cu ce te afecteaza? :what:

Daca te duci la un choperist suparat cu burta mare si il iei peste picior ca are braincap si manusi fara degete ala te face covrig si va avea si dreptate dar asa e pe net, toti au patratele pe burta ...

pt vara eu am un body armor de mesh cu protectii hard si niste genunchiere. mi se pare un compromis multumitor.

Da, asa am si eu si asa am mers si anul trecut. Si mie mi se pare un compromis bun. Dimineata sau la drum lung, pun armura de mesh iar pe deasupra am o geaca de piele groasa dar fara protectii. Cand mi se face cald, dau geaca jos si raman in armura. Asa, nici nu mai ma fierb dar raman si protejat.

:peace:

» Post actualizat in 12 Apr 2017 12:27

aca te duci la un choperist suparat cu burta mare si il iei peste picior ca are braincap si manusi fara degete ala te face covrig si va avea si dreptate dar asa e pe net, toti au patratele pe burta ...

Daca te mananca in ..... 3 litere sa te duci la un chopperist, atunci asta e...

In orice caz, fiecare se joaca cum vrea cu viata/sanatatea lui.

off-topic: Eu sunt chopperist, dar am casca full, amura si geaca. Iar la drum lung pun si genunchere. Asta e...cui nu-i place, sa nu se uite la mine. ;)

Salut. Eu nu ma bag in polemica, fara sau cu echipament. Aia, fiecare pe barva lui. Eu intreb, incepator fiind, de ce l a furat? Vad urmatoarele scenarii: inclinatie vs acceleratie/viteza insuficienta. Sau aderenta slaba. Sau mizerii pe jos. Eu cred ca prima varianta ar fi cauza,s a inclinat prea mult, raportat la viteza, si poc. Pareri?

Salut. Eu nu ma bag in polemica, fara sau cu echipament. Aia, fiecare pe barva lui. Eu intreb, incepator fiind, de ce l a furat? Vad urmatoarele scenarii: inclinatie vs acceleratie/viteza insuficienta. Sau aderenta slaba. Sau mizerii pe jos. Eu cred ca prima varianta ar fi cauza,s a inclinat prea mult, raportat la viteza, si poc. Pareri?

Incerc eu un raspuns: nenea asta a facut un lowside clasic combinat cu ceva praf de pe marginea drumului, eventual si cu vopseaua marcajului ca nu se vede prea bine.

Practic a dat in frana fata ca berbecu ca sa nu o ia pe contrasens. Poate fi si un derapaj al roatei spate(tot lowside ii zice dar pe accelerare si nu pe franare) dupa cum se rasuceste motoreta, numai el ne poate lamuri ca pe filmare nu se vede f bine.

Eu as paria pe lowside pe franare dupa picatura de fum care iese din cauciucul fata chiar in momentul impactului, undeva la sec 0.31.

Am cazut si cu echipament, si fara.

Evident ca doare mai rau fara, dar cred ca am avut stramosi reptilieni, ca mi se regenereaza tesuturile, ceva de speriat.

Treaba e ca, vorba cuiva, fiecare merge pe barba lui, tocmai de aia nu inteleg vehementa unora care se declara oripilati ca unu'-altu' face ture pe motor doar cu ceaunu' pe sfecla.

Banuiesc ca respectivii au semnat pentru tampenia aia despre familia formata dintr-un om... adica barbat (ma scuzati, sunt moldovean) si o femeie.

Daca m-ati vedea cum merg la munca pe motor, m-ati excomunica. Casca open-face cu vizor fumuriu, chit ca-i soare sau noapte, in loc de cagula-barba, mai coboram un pic, tricou cu maneca scurta cu protectii la mine acasa, intr-un dulap, peste care arunc o geaca gen Top Gun, made in China, blugi si pantofi.

Stiti ce? E super!

Mai vad cate unu' in Dainese din doua piese, sudate la nivelul bracinarilor, cum iese el in oras. Zici ca Rossi a iesit de pe circuit si a tras o tura pana la Radauti, sa bea un suc.

Recunosc ca-mi vine sa rad. Chiar rad, interior, ca ursu'. Ca doar ursu', cand gaseste miere, nu rade ca prostu', figura lui exprima acelasi sictir animalic, da' sunt sigur ca in sinea lui se pisha pe el de ras.

Iar la vara o sa fac ture pe motor in pantaloni scurti. Imi asum, mai ales ca, fiind posesor de BMW, e de doua ori mai grav.

Asta e, dusmaniti-ma toti.

https://www.youtube.com/watch?v=RcygB1NGkfY

Si mai relaxati-va, fratilor, ca vine vara.

E bun clipul, sa il vada si cei care vara merg pe SS in bermude tricou si SLAPI acolo pe la Romana ;)

Da draga ca aia traiesc in pestera ,inca nu au auzit de youtube.

In Ro, ca peste tot, se merge cu echipament sau fără. Alegerea fiecăruia. Eu prefer să merg echipat, chiar şi la 37 de grade, că ţin la blana mea.

Şi vorba colegului, avem şi noi net, ştim şi de youtube.

Avea viteza prea mare in curba pentru skillul lui.

Viteza prea mare -> o intrat pe franare in curba, cand cade a franat un pic mai tare.

trail braking eu stiam ca e cu spatele, sa strangi trasa (e de finete, de moto gp).

poti frana si cu fata in orice curba numai NU ca taranul.

si daca chiar TREBUIE sa franezi mai tare atunci in limita posibilitatilor(distanta= viteza x timp) o ridici + franezi mai serios apoi o culci iar pe viraj.

da pt un incepator astea sunt vorbe goale. cand intervine fixarea si implicit panica nu mai te scapa nimic.

tot ce conteaza e sa mergi incet pt ca asa nu ai cum sa ratezi nicio curba.

doar experienta te invata, nu vorbe goale scrise de useri anonimi in spatele unui avatar cu un frigider.

asfalt cu faru.

Anu trecut l-am inceput primavara cu geaca de piele cam pana prin vara. Cum am dat de 30+ grade de-mi curgea apa in chiloti am gasit compromis intr-o armura cat sa nu-mi sparg cotul direct de asfalt.

O armura ieftina pentru trafic daily de vara in Bucuresti cel putin pentru mine a fost ce trebuie.

Am mers si doar cu manusi si casca insa n-o mai fac de cand am cazut intr-o curba cu geaca de piele pe mine si am vazust ce urme poate lasa pe geaca o alunecare pe asfalt de 3-4m.

Clar fiecare alege cum pofteste insa parerea mea strict personala este ca mai bine alegi inainte sa experimentezi. Nu de alta insa uneori poti avea parte doar de o singura experienta.

Edited by Santon