Sari la conținut

Accident Brasov


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aaa, e "cunostinta veche", baiatul cu GS care facuse un videoclip emotionant cu motivele pentru care merge pe motor. Topic care a starnit un val de controverse. El e, nu? Sper ca e ok...

 

LE: Am vazut si filmuletul, nu stiam ca e cu analiza si comentarii.

 

 

Vezi botul masinii si incepi sa te intrebi daca iti taie calea sau merge inainte (apropos, daca mergea inainte nu ii taia calea)?

Ce fac eu:

- ma indepartez de axul drumului si ma dau spre dreapta - in cazul asta imi cresc si sansele sa fiu observata si pot sa vad mai clar ce intentii are nenea

- franez si/sau schimb treapta de ziteza si ma pregatesc sa reactionez

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, e "cunostinta veche", baiatul cu GS care facuse un videoclip emotionant cu motivele pentru care merge pe motor. Topic care a starnit un val de controverse. El e, nu?

 

Sper ca e ok...

El este , are mai multe clipuri pe YT .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu imi place mie ca face el:

- ultra-demo de "prezentare" a bikerului in deschidere... deschidereaunui clip cu un accident :D

- cautare de justificari la fiecare pas pentru faptul ca el a mers corect => OK, chiar daca e asa, te gandesti cum ai putea TU sa eviti sa fie rau pentru tine, nu sa te bazezi pe prioritate.

 

Just my 2 cents. Astept caramizile. :D

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, pai, cam ai dreptate. Asta e un exemplu clasic de tranta luata pe 'prioritatea ta'. Chestiile astea (chiken run - cum zicea paulynos parca; inclusiv faza cu tipatul la el 'ba') le faceam cu o raie de masina de care nu ma durea la basca, am mai atins lejer cativa. Eu as adauga si viteza mai mare decat a masinilor (aviz celor care recomanda asta - citisem zilele astea pe aici pe udneva) si clar mai mare decat ii permite miscarile in siguranta (adica o fandare spre dreapta o facea relativ usor si la viteza asta insa cred ca a ramas si un pic fixat pe ala cu masina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca in caz de accident cu vatamare pozitia vehiculelor implicate nu trebuie modificata. Parerea mea e ca, in general, o cam cauta. Iar de data asta eu zic ca ar fi putut evita, nu e drum prin oras in care sa nu feresc minim 2-3 #@$%@ care ar fi vinovati in cazul unui impact, insa eu unul caut sa-l evit pe cat posibil (impactul). Iar franarea cand vehiculul care merge paralel reduce viteza e cam elementara, cu atat mai mult cu cat aici e vorba de o duba care blocheaza vizibilitatea. dar sunt lucruri care se invata in timp...

Sanatate maxima moto-vlogerului (sau cum i-o spune)!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Daca n-are banda pe vitezometru... :P

Daca avea acum putea sa pretinda pana la capat ca nu a gresit cu minic.😉

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La trei posibile pericole evidentiate, la care adaugam si mersul cu viteza pe prima banda (as zice ca depasea tot ce misca pe banda a doua), in loc sa franeze preventiv el schimba in treapta 1... De ce? Ca sa urle esapamentul mai tare si sa faca senzatie in intersectie??? Nu era mai bine ca intai sa franeze si abia apoi sa schimbe treapta?

Eu cred ca a cam fortat intersectia si s-a bazat mai mult pe zgomotul mobrei decat a condus preventiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ii iau apararea sau altceva,dar sunt curios cati dintre cei care sunt pe 2 roti,chiar circula permanent in localitati cu viteza legala?

Nu poti stii daca putea sa evite sau nu,reactionam diferit de la individ la individ,poate daca tragea brusc dreapta se lovea de bordura sau mai rau,de un stalp.

Editat de Mihai Catalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezistat fix pana striga spre sofer cu vocea tremuranda ca ar fi putut sa il omoare. Mi s-a parut patetic, cam in genul rugamintii din clipul care a starnit controverse - "am si eu suflet, nu ma omorî!". Poate si pentru ca m-am prins din intro ca e acelasi om si sunt eu biased..

Din punctul meu de vedere, daca asta e feeling-ul cu care iese pe strada, ca il paste moartea la orice colt din cauza conservarilor nemernici, atunci chiar nu e o idee buna sa se mai urce pe moto. Sau sa se duca in padure / pe circuit.

Bonus, daca tot e atat de preocupat de posibilitatea de a fi omorât, ar putea conduce mai preventiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...