Sari la conținut

Bmw K1200 LT vs Bmw R1150 RT


bogdan_johnny
 Share

Postări Recomandate

Salutari.Am o dilema....Voi ce ati alege intre K1200 LT si R1150RT. Tin sa precizez ca am mai avut K1200LT .Am fost foarte incantat de motocicleta dar din motive financiare a trebuit sa o vand.Acum as vrea sa imi cumpar iar ceva tourer.Am vazut ca R1150 Rt e mai accesibila la pret.As vrea niste pareri din partea voastra.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daca ai avut LT si vrei sa treci pe RT va fi clar un pas inapoi. Este o diferenta mare intre ele la tinuta de drum, confort, la finetea motorului, unul este 4 in linie, celalalt boxer, nu mai vorbesc de optiuni.

De obicei trecerea este invers, de la cel mic la cel mare. Eu am avut intai RT si apoi LT si nu vad niciun motiv pentru care m-as intoarce la cel mic.

Fiabilitatea este la fel, ambele sunt robuste.

Paradoxal, in oras cel putin, consumul este mai mare la RT, desi este cu 90 kilograme mai usor, probabil ca cei doi cilindri boxer sunt mai gafaiti decat motorul in linie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai rabdare am vazut ca poti gasi LT-uri la preturi comparabile cu RT-ul. Eu am luat-o de la 2 cilindrii in sus. Nu poti compara cum se aude si se simte un 4 cilindrii (nu mai zic de cel in 6 cilindrii de la Goldwing sau K1600) cu cel in 2. Iar confortul la RT este un etaj mai jos, mai ales pentru pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, intradevar, nimic spectaculos, sunetul se simte ca si cum al fi al unei masini, nu al unei motociclete, dar confortul nu are decat de castigat. De pilda GL 1800 este mult mai zgomotoasa decat vechiul LT la partea de evacuare stock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...