Jump to content
Sign in to follow this  
Edd

Video de prin trafic

Recommended Posts

Poti sa spui ca ai invatat atungi cand si intelegi.

Din pacate nu ai inteles.

Edited by goe 75

iarasi ajungem la teoria oul vs gaina..... sunt zeci de topicuri pe tema asta pe aici :)

dar mergi un pic catre vest in UE, si o sa vezi ca e interzisa depasirea pe dreapta!! (sau ''devansarea'' prin dreapta) .....risti o amenda consistenta daca faci asa ceva!!

Sensei, să-nțeleg că game/set/match pentru cei de pe banda I dacă cei de pe banda II încetinesc/opresc?

Doamne, sunt un contravenient feroce!

ala cu masina nu s-a asigurat calumea, a aruncat un sfert de ochi sa vada daca nu e tir sau autobuz, daca nu... da-i inainte ca inseamna ca o fi, daca o fi, ceva mai mic decat el.

observa ca a gafat si... isi continua manevra. linistit. fara macar o ezitare sau o clipire din avarii... scuze... am gresit.

merita sa caute o oglinda de schimb, zic si eu.

mamicaaaa, cata prostieee :))) cand schimbi directia de mers trebuie sa te asiguri si sa cedezi trecerea indiferent de banda. deci valabil si la devansare(vad ca cei de la Pitesti invata tehnici noi) si la depasire. e cam loterie in trafic, eu de obicei ma uit in oglinda masinii sa fiu sigur ca am fost reperat de colegul de trafic, abia apoi execut manevra. nu strica un clacson scurt daca il vezi ca e in lumea lui pe FB ;)

Utilizati mai des levierele de frana si veti putea evita pericolele din trafic. nu degeaba ii zice "adaptarea vitezei la conditiile de trafic" . daca va mananca pielea... MARSH LA CIRCUIT!

» Post actualizat in 18 Apr 2017 08:42

Jerry, eu cred ca daca frana se imputea treaba, mobra nu mai avea loc de franare ;)

(vad ca cei de la Pitesti invata tehnici noi)

ahhahahah.... :crack:

Jerry, eu cred ca daca frana se imputea treaba, mobra nu mai avea loc de franare ;)

de ce?incetinea cand observa prima data ca a zbarcit-o...

da nu... inainte, ce o fi o fi!

oricum evitarea a facut-o colegul nostru. a incetinit si a "incaput" cumva.

ala nu l-a ajutat practic continuandu-si drumul...

parerea mea.

oricum e aiurea.

se cred miezul pwlii si cand ii iei la intrebari se taie ca maioneza.

iar fazele de genul netaxate le da apa la moara si incredere in fortele lor inexistente.

@Edd

Deseori norocul ni-l facem singuri.

Din punctul meu de vedere:

1 - te-ai bagat repede prin dreapta sa-i iei fata Skodistului. Daca ne-ai arata inregistrarea si de mai inainte de incident sunt convins ca acesta se tot baga la fel ca si tine prin dreapta. Probabil ca din acest motiv el pleaca la inceputul filmuletului dintre benzile 1 si 2 pe unde ''s-a strecurat'' si el.

Asadar trebuia sa anticipezi ca asa va circula si mai departe si sa stai cuminte in spatele lui.

2 - nu te apuci sa accelerezi pe banda 1 cand ai masini parcate pe dreapta in spic. Orice bizon care va dori sa iasa din parcare o va face direct in fata ta.

3 - daca din 3 benzi ai la dispozitie benzile 2 si 3 uscate de ce ai ales sa circuli pe banda 1 care este uda si cu balti din loc in loc? Frinarea sau evitarea cascatului de la punctul 2 nu este cu Happy End.

4 - legat direct de punctul 3: ai circulat fix pe vopseaua uda de la trecera de pietoni. O piscatura pe frina si erai pe jos. Cand este ud pe jos se evita capacele de canal, sinele de tramvai si vopseaua de la marcaje

Ehh... Am scapat cu bine

https://www.trafictube.ro/moto-tavalit/

Felicitari pt reactia rapida si ca ai reusit sa scapi nevatamat,

si salut faptul ca nu ai claxonat, turat, facut semne obscene si injurat dupa el cum am mai vazut "motociclisti" prin filmulete pe youtube cand considera ca li se incalca drepturile.

Asta se intampla in Bucuresti? Esti mult prea civilizat pt orasul in care stai.

Ce a facut el nu e depasire! Se numeste devansare si este perfect legal.

mai greu e cu semnalizarea!

mai bine nu postai, ca ai o groaza de greseli si tot tu te plangi: nu semnalizezi intentia (doar ca fapt divers, nu ca ar fi influentat cu ceva in situatia data), soferul nu avea cum sa te vada in spate in pozitia in care te aflai cand ai inceput schimbarea benzii si cu atat mai mult nu te putea vedea cand faceai manevra + cele enuntate putin mai sus

la modul cum mergi, sa zici mersi!

Edited by warlock

mamicaaaa, cata prostieee :))) cand schimbi directia de mers trebuie sa te asiguri si sa cedezi trecerea indiferent de banda. deci valabil si la devansare(vad ca cei de la Pitesti invata tehnici noi) si la depasire.

ahhahahah.... :crack:

Pentru ca multi citesc si mult prea putini pricep, aveti aici detalierea + raspunsul oficial al Politiei Romane in privinta depasirii si a devansarii: https://razvanbb.ro/lamurire-oficiala-depasire-versus-devansare/

Da, eu mi-am luat permisul de conducere la Pitesti, si inca il mai am. :)

Am atasat si imaginea cu raspunsul oficial.

Eu personal am incheiat polemica pe acest subiect. Am vazut, am invatat, merg mai departe.

Drumuri bune sa avem cu totii.

post-90830-0-61499800-1492506836_thumb.jpg

depasirea pe dreapta nu e legala e doar acceptata in orase...

devansarea" vietii se face fara schimbarea benzii ... adica daca intamplator banda 2 se misca mai incet decat banda 1 pe care te afli , atunci nu se considera depasire (dar fara schimbarea benzii in prealabil)

"devansarea" asta pe afara pe autostrada costa mult , in orase se tolereaza daca nu accelerezi ca tartanul... unde ai linie discontinua NU AI VOIE SA mergi mai repede decat banda din stanga decat pe franare ! unde sunt marcaje patrate despartitoare ai voie sa depasesti viteza benzii din stanga .(de regula la bretele pentru care fac dreapta sau unde se unesc autostrazile )

Pentru ca multi citesc si mult prea putini pricep, aveti aici detalierea + raspunsul oficial al Politiei Romane in privinta depasirii si a devansarii: https://razvanbb.ro/lamurire-oficiala-depasire-versus-devansare/

Da, eu mi-am luat permisul de conducere la Pitesti, si inca il mai am. :)

Am atasat si imaginea cu raspunsul oficial.

Eu personal am incheiat polemica pe acest subiect. Am vazut, am invatat, merg mai departe.

Drumuri bune sa avem cu totii.

attachicon.gif11180176_763021347152690_146186833_n.jpg

CORECT ! Multi nu stiu, da' zmei e toti".

in orase se tolereaza daca nu accelerezi ca tartanul... unde ai linie discontinua NU AI VOIE SA mergi mai repede decat banda din stanga decat pe franare ! unde sunt marcaje patrate despartitoare ai voie sa depasesti viteza benzii din stanga .(de regula la bretele pentru care fac dreapta sau unde se unesc autostrazile )

legislatia rutiera e la mica intelegere: in oras pot trece pe rosu daca nu vine nimeni, la tzara nu mai opresc la semnul stop, ca tot nu vine nimeni 30minute

devansarea" vietii se face fara schimbarea benzii ... adica daca intamplator banda 2 se misca mai incet decat banda 1 pe care te afli , atunci nu se considera depasire (dar fara schimbarea benzii in prealabil)

"devansarea" asta pe afara pe autostrada costa mult , in orase se tolereaza daca nu accelerezi ca tartanul... unde ai linie discontinua NU AI VOIE SA mergi mai repede decat banda din stanga decat pe franare ! unde sunt marcaje patrate despartitoare ai voie sa depasesti viteza benzii din stanga .(de regula la bretele pentru care fac dreapta sau unde se unesc autostrazile )

Cum adica depasirea pe partea dreapta ? "depasirea pe dreapta nu e legala e doar acceptata in orase."...wtf ? Te referi la moto ?

Offtopic:

se semnalizeaza intrarea in sensul giratoriu sau iesirea din sensul giratoriu?? (intrebarea e pt circulatia in tarile civilizate din UE)

:crack: :crack: :crack:

Astia nu se uita nici macar in oglinda din stanga si tu te gandesti ca se va uita la ce din dreapta?!

Dupa cum statea ca hemoroidu' ma asteptam sa il vad facand o prostie.

Baieti, ochi cat cepele ca permis de conducere au toti dobitocii in ziua de azi.

Edited by Adixgl

Cum adica depasirea pe partea dreapta ? "depasirea pe dreapta nu e legala e doar acceptata in orase."...wtf ? Te referi la moto ?

adica n-o sa iti iei amenda pentru ce au facut astia amandoi in filmulet , pentru ca nu se poate merge in oras fara sa incalci regula asta..

altfel spus, pentru aia care au luat la pitesti carnetu :) (mai putin Pitesti2010 ) depasirea se face pe stanga ... stanga e aia pe care porti ceasu

daca este banda, nu este considerata DEPASIRE. Daca depasesti o masina ( care se afla pe banda) prin dreapta-ai voie-LEGAL- ca si motociclist

Nu inteleg ce vrei sa spui. Astia amandoi in filmulet, nu au depasit prin dreapta-era banda, doar motociclistul a depasit prin dreapta-perfect legal- la sfarsitu' filmuletului.

» Post actualizat in 18 Apr 2017 10:01

Vezi ca s-a schimbat regulamentul.

Edited by ktor

daca este banda, nu este considerata DEPASIRE. Daca depasesti o masina ( care se afla pe banda) prin dreapta-ai voie-LEGAL.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Astia amandoi in filmulet, nu au depasit prin dreapta-era banda, doar motociclistul a depasit prin dreapta-perfect legal- la sfarsitu' filmuletului.

» Post actualizat in 18 Apr 2017 10:01

Vezi ca s-a schimbat regulamentul.

vezi ca a pus Pitesti o poza , ia si citeste.

tocmai de aia zic, era si clarificare politiei. Ce nu am vazut in filmulet este daca era linie continua intre benzi. Atunci e ilegal. Daca era discontinua, totul a fost legal (in afara de neasigurarea conservei)

M-au uitat, discontinua- perfect legal. Banda de inainte si la dreapta.

Edited by ktor

Daca depasesti o masina (care se afla pe banda) prin dreapta-ai voie-LEGAL- ca si motociclist

Poti sa detaliezi putin? Ca pe mine m-ai pierdut :)

tocmai de aia zic, era si clarificare politiei. Ce nu am vazut in filmulet este daca era linie continua intre benzi. Atunci e ilegal. Daca era discontinua, totul a fost legal (in afara de neasigurarea conservei)

M-au uitat, discontinua- perfect legal. Banda de inainte si la dreapta.

ce pot sa-ti spun ... citeste pana intelegi ... sunt mici detalii ... subtile ...

ktor maneva motocicletei nu a fost legala, daca schimbi banda ca ai o masina/obstacol in fata si vrei sa treci de ea/de el atunci se cheama depasire si respecti regulile de la depasire (prin stanga, cu semnal, cu asigurare, eventual sa te asiguri ca te-a vazut si depasitul). Motociclistul a schimbat banda sa treaca de skoda numai ca a schimbat prost - depasirea pe dreapta e interzisa cu cateva exceptii si aici nu era o exceptie. Devansare era daca motocicleta venea pe banda 1 mai din spate si mergea mai repede decat banda 2. Diferenta este ca atunci cand schimbi banda tocmai ca sa treci de un obstacol se cheama depasire iar daca mergi pur si simplu pe o banda si ai noroc ca aia sa mearga mai repede decat celelalte, se cheama devansare.

Edited by Officer

offf, cat esti pe banda ta... ala care intra in tine schimband banda ESTE VINOVAT.

ca e continua ca e discontinua...

wtf?

daca eu merg cu 50 la ora pe banda de langa bordura si un mototol merge cu 40 pe banda de laga axul drumului iau amenda?

pe ce planeta, in ce galaxie? ca aici nu...

frate am depasit pe autostrada pe dreapta! ce sa fac? sa rup franele ca mototolu merge cu 100 pe banda stanga? il fac ai aia e.

ar trebui insa amendat mototolu care nu se repliaza, da!

sau bou' care-mi iese in fata cu 30-40 la ora mai putin decat am eu! ca nu se uita....

Asa ar arata desenul cu raspunsul Politiei.

DEPASIRE DEVANSARE.pdf

In plus mai apare o clarificare interesanta despre care s-a mai tot discutat pe aici: daca trecand pe linga masina din fata fara sa depasesti linia de demarcarea dintre sensurile sau benzile de mers este depasire sau nu.

Conform raspunsului Militiei este depasire pentru ca citez: '' Depasirea este manevra.... iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial''

Eu inteleg ca in acest caz daca circuli cu moto, ai linie continua si treci de masina din fata fara sa treci peste linia continua, tot depasire ilegala se numeste pentru ca ai iesit din sirul in care te-ai aflat deci ai facut o depasire iar depasirea este interzisa unde ai linie continua.

A fost un flacau de a ramas fara permis intrucat a trecut de o masina la semafor, prin stanga ei, fara sa treaca de linia continua (pe undeva pe la pasajul Basarab). Conform celor din scrisoarea Politiei a gresit.

Asta am priceput eu din raspunsul Politiei.

Edited by Silver Arrow

Definitia depasirii, "este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul ori pe lângă un obstacol, aflat pe acelaşi sens de circulaţie, prin schimbarea direcţiei de mers şi ieşirea de pe banda de circulaţie sau din şirul de vehicule în care s-a aflat iniţial." Asadar, poti sa depasesti vehiculul din fata, si fara sa iesi de pe banda de circulatie.

Daca esti in sir, poti trece in fata altui autovehicul---

Oricum, e fututa rau legea..nu e cristal clear.

» Post actualizat in 18 Apr 2017 10:39

ktor maneva motocicletei nu a fost legala, daca schimbi banda ca ai o masina/obstacol in fata si vrei sa treci de ea/de el atunci se cheama depasire si respecti regulile de la depasire (prin stanga, cu semnal, cu asigurare, eventual sa te asiguri ca te-a vazut si depasitul). Motociclistul a schimbat banda sa treaca de skoda numai ca a schimbat prost - depasirea pe dreapta e interzisa cu cateva exceptii si aici nu era o exceptie. Devansare era daca motocicleta venea pe banda 1 mai din spate si mergea mai repede decat banda 2. Diferenta este ca atunci cand schimbi banda tocmai ca sa treci de un obstacol se cheama depasire iar daca mergi pur si simplu pe o banda si ai noroc ca aia sa mearga mai repede decat celelalte, se cheama devansare.

Corect, cred ca vorbeam de momente diferite din clip.

Edited by ktor