Sari la conținut

Slab ! Cel mai slab !


vfr750
 Share

Postări Recomandate

trist SMAEB !!!! minusuri : Jumatate din standuri golute , multe marci importante lipsa ......(honda, suzuki, kawasaki, ktm,) , mai multe ca anii trecuti , vesnica poveste cu o singura intrare.....

plusuri : au aparut ATM-urile functionale , am putut sa-mi cumpar genunchiere cu cardul (yeeeeee)

 

concluzia mea : motociclete mai frumoase in parcare decat in salon si salon care trebuie total reorganizat pentru a motiva firmele sa vina ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai duminica...

Plus ca io nu inteleg o chestie: e cel mai slab, standuri goale, multe marci lipsa...la ce dreaqu vrei intrari multiple?! Te plictisesti acasa vineri, sambata si duminica si te-ai saturat de mol?!

Si daca SMAEB e asa nasol, la anu' duceti-va la SAM. Ca acolo umbla toti producatorii cu covrigi in coada! Anu' trecut a fost moca pentru motociclisti, ba au dat si o bere si-un mic! Duceti-va frate acolo sa intrati gratis sa vedeti doua motociclete si doua bidoane de ulei moto (bine, stiu, la mobrele voastre merge si ala de tractor, ca tot oloi e...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma nu e necesar sa vina toti. E suficient sa vina cativa care si fac bine treaba, cum ar fi cei de la yamaha si asta e. Eu nu aveam asteptari asa mari asa ca am fost relativ multumit de ce am vazut. Personalul nepregatit a fost problema cea mai mare pt mine(si in unele cazuri nesimtit, cum a fost un prostanac care mi a zic ca nu-mi iau casca cu 750 de lei fara sa incerce sa mi arate ceva optiuni). Eu ma bucur ca am reusit sa ma urc pe niste mobre de la yamaha si indian ca sa vad ce mi s-ar potrivi. La final pot zice ca m-am cam indragostit de mt-09 :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu nu inteleg cum ajung toti care nu au nici o treaba cu fenomenul si cu vanzarile, sa lucreze in acest domeniu si in vanzari. Mi se pare incredibil. Probabil sunt bagati pe prietenii, una, alta. Altfel nu imi explic. Si in anii trecut cei de la Yamaha mi s-au parut cei mai profi.

Pai angajeaza si ei pe cine pot... pana la urma e destul de greu sa gasesti personal care sa fie si multumit cu salariul pe care il oferi si sa fie si pregatit. Dar cei cu care am avut experiente nasoale nu aveau nicio vointa pt ca nu e firma lor si nu le pasa cum merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am mers pentru un singur motiv: Ducati Supersport. m-a cucerit de cand a fost lansata, dar am vrut sa o vad si cu ochii mei. si da, mi-a placut...ma bate un gand sa-mi fac o ''aroganta'' ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oferta cea mai buna a fost la BMW cu acele posibilitati de rate cu casco si ce mai au ei pe acolo , pentru cei care nu au puterea financiara sa cumpere cu banu jos un motor, oferta super buna mi s-a parut la standul Ducati , modelul 950 Multistrada, la aprox 13 mii cu tva - pachetul oferit cu genti laterale, topcase si tankbag si ce mai ofereau eu, accesorii cam de aproape 2000 de euro.

M-am uitat in tot salonul printre expozanti de leviere pentru pana , am cumparat un tankbag Givi XS320 pt AfricaTwin , doua tricouri cu Honda, o pereche de cizme Forma Adventure si cam aia a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost anul acesta ,deoarece nu sunt in tara .Eu unul m-am convins de anii trecuti. Treaba sta cam asa: costurile unui expozant..nu sunt amortizate la acest tirg...nu se cumpara (cauza la tirg: preturile mari-discount mai nimic, privitori multi .-cumparatori NU ). In mare parte ,singuri pe un plus sunt cei cu echipamente , care de bine de rau vind cite ceva. Expozantii mari.,.importatorii si reprezntantele din Romania...sunt pe minus.. expun ..modelele...drive/ride test pe benzina si uzura vehiculelor in cauza..etc..cine cumpara..mai nimeni...

Hai sa nu fim circotasi si sa spunem lucrurilor pe nume. Service moto la noi..citi merg la un service moto sa isi faca reviziile ..sa schimbe placute de frina , ulei ,filtre etc? 30 la suta, dintre noi?

Citi mai mergem la o un service reprezentanta ,dupa ce moto a iesit din garantie (in cazul achizitiei de new) ? 20 la suta?

Citi se pling pe forumuri si pe Facebook ca :
mi-a sarit filtrul de ulei.,.mi-au cazut lacutele etc.dupa ce resectivul a facut singur lucrarea respectiva..chiar daca de meserie el este zugrav (exemplu) si nu are nici o treaba cu mecanica,,, ... Nu vreau sa fiu circotas si nici nu tin parte nimanui - service -reprezentante etc..dar ne meritam soarta .

 

Si eu daca eram in cazul celor care nu au expus la acest salon ,probabil asi fi pus in balanta : costuri de prezentare (chirie pe spatiu la metru patrat, taxa de participare, logistica oameni platiti etc ) si costuri de dupa :moto noi vindute;;1 -3 pe an....Se justifica? Eu zic ca NU.

Dar fiecare cu felul lui e a privi problema.

 

Aici vorbesc stric din punct de vedere financiar.

 

PS

Acesta este strict parerea mea. E greu sa judecam de ce si cum unii -nume celebre in piata moto nu au expus anul acesta .Dar cred ca ei stiu mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt astia care suntem din Bucuresti nu-i chiar asa mare tragedie ca au fost putine marci. Teoretic, putem sa facem o vizita la dealerii moto in orice zi, in plus peste 2 saptamani vine SAM_ul la care, din ce am vazut pe site, vor fi prezente toate marcile, mai putin Yamaha, Harley si Indian (practic sam-ul devine ceea ce ar trebuit sa fie smaeb-ul ca si prezenta de motoare).

Dar ma gandesc ce-or zice oamenii care bat drumul din Timisoara, Cluj...sa vada ce...cateva standuri cu echipamente/accesorii..si in rest gol. Mi s-a parut anul asta un salon mai mult de echipamente (in mare parte vechi), accesorii, servicii (multe scoli moto), iar motocicletele au fost un bonus, un "side dish". Ca atunci cand te duci la un salon de masini (si chiar vezi masini acolo), dar mai sunt si vreo 2 standuri cu chei tubulare sau aparate de spalat cu presiune :)))

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trist SMAEB !!!! minusuri : Jumatate din standuri golute , multe marci importante lipsa ......(honda, suzuki, kawasaki, ktm,)

 

Eh, cica sa zicem merci ca exista ... ce, pa vremea lu ceusescu ne permiteam asa arogante ? :D

» Post actualizat in 23 Apr 2017 17:37

E adevarat, yamaha si bmw chiar stiu sa isi vanda marfa.

 

Absolut, la BMW mai mult de jumate din echipamente nu aveau pret. WOW, exact ca in showroom :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara in care nu exista cultura moto si automay nici piata moto nu poti avea pretentii. Sa ziceti merci ca aveti si aceasta expozitie...

 

Cand o sa vad ca in Vietnam 50 de scutere la semafor atunci sa veniti cu pretentii de expozitii cu sute de standuri:

 

https://www.google.ro/search?q=vietnam+scooters&client=opera&hs=4vi&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjA8oGZk7vTAhXDEiwKHTImArYQ_AUIBigB&biw=1280&bih=913

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara in care nu exista cultura moto si automay nici piata moto nu poti avea pretentii. Sa ziceti merci ca aveti si aceasta expozitie...

 

Cand o sa vad ca in Vietnam 50 de scutere la semafor atunci sa veniti cu pretentii de expozitii cu sute de standuri:

 

https://www.google.ro/search?q=vietnam+scooters&client=opera&hs=4vi&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjA8oGZk7vTAhXDEiwKHTImArYQ_AUIBigB&biw=1280&bih=913

decat 50 de scutere la semafor mai bine vad un harley pe an

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , ca sa zic trebuie sa avem 50 scutere la stop sa avem un salon moto bun.Vietnam e "miezul" motociclismului din lumea asta .

 

da, lasa ca e mai bine asa, trec prin bucuresti si vad trei motoare de 600 in tot bucurestiul.

 

amice, motociclismul in lume nu a aparut ca o fitza ci ca o necesitate, o alternativa la faptul ca masinile erau foarte scumpe in acele vremuri. pana cand transportul pe doua roti nu va fi in primul rand o necesitate nu va exista motociclism in Romania.

 

necesitatea este cea care face lucrurile sa se miste, ai nu ai bani daca e necesar bagi mana in poznar si-ti iei un ceva pe doua roti, orice, numai doua roti sa fie. cata vreme mentalitatea este ca trebuie sa fie musai de 600 (scump din start) si loud pipes save lives nu o sa avem niciodata motociclism.

 

si nici saloane moto.

» Post actualizat in 23 Apr 2017 18:39

decat 50 de scutere la semafor mai bine vad un harley pe an

 

Aici gresesti, in Italia o sa vezi mai multe scutere decat Harley-uri la semafor. Omul daca merge zilnic pe 2 roti din necesitate la un moment va visa si la un Harley, daca doar viseaza e putin probabil sa dea o caruta de bani pe o mobra cu care de fapt nu stie sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amice, motociclismul in lume nu a aparut ca o fitza ci ca o necesitate, o alternativa la faptul ca masinile erau foarte scumpe in acele vremuri. pana cand transportul pe doua roti nu va fi in primul rand o necesitate nu va exista motociclism in Romania.

 

necesitatea este cea care face lucrurile sa se miste, ai nu ai bani daca e necesar bagi mana in poznar si-ti iei un ceva pe doua roti, orice, numai doua roti sa fie. cata vreme mentalitatea este ca trebuie sa fie musai de 600 (scump din start) si loud pipes save lives nu o sa avem niciodata motociclism.

 

si nici saloane moto.

Daca tot santem amici , poate nu te-ai uitat in calendar dar santem in 2017 . Aici e vorba de un salon in Romania , nu de cum a aparut roata si motociclismul in lume .Necesitatea e una , dar foarte multi isi iau motociclete din pasiune , nu e nici o fitza . Saracii astia din Germania , Austria au zeci de mii de motociclete , si nu din necesitate , nu au clima mediteraneana sau tropicala cum au alte tari si de aia tot se dau cu mobrele 9 luni pe an . Asa ca lasa comparatiile Vietnam/Romania ca nu isi au locul aici .

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dati.mi voie sa cred ca SAM va fi un mare bullshit dpdv al motoclicletelor. La ei pe homepage, toate brandurile alea sunt sub titlul de "marci care ne.au fost alaturi".Gen. Kawasaki nu o sa fie sigur. Deci ce dealeri vor fi? Si cei care mergei, chair credeti ca va veti putea urca pe o motocicleta, veti putea sta de vorba cu dealerul in tot balamucul ala si intre toti cocalarii care or sa isi dea cu parerea pe acolo?!?

 

Pana la urma e bine ca exista si astfel de saloane, precum Smaeb.ul. Faptul ca nume mari ca BMW, Motul, Yamaha, Harley sunt prezenti inseamna ca se fac eforturi sa se sustina piata. Asta e piata, eu zic ca oferta a fost foarte buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara in care nu exista cultura moto

Eu sunt mai incult, asa, ce-i aia cultura moto? Daca ma dau pe o mobreta amarata vai de steluta ei se numeste ca fac parte din cultura moto sau sunt un cocalar incult?

» Post actualizat in 23 Apr 2017 22:57

Dati.mi voie sa cred ca SAM va fi un mare bullshit dpdv al motoclicletelor.

Pai asa a fost intotdeauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivul pentru care m-am dus si am batut 450 de km si am mai platit si cei 2x25lei (eu cu sotia) este ca am reusit sa vad toate echipamentele la gramada, fara sa mai stau sa caut fiecare magazin in coltisorul lui de tara si nici tabelul cu marimi online. Nu am venit neaparat pentru reduceri, daca preturile erau ca in magazin, era suficient. Faptul ca erau toate sub acelasi acoperis a contat cel mai mult.

 

Pentru mine si doamna a meritat, am luat toate articolele majore de echipament pe care le-am dorit. Mai trebuiau doar niste manusi dar nu am mai avut timp. Plata cu cardul la toti comerciantii a fost un plus. Am apreciat ca dupa plata nu a trebuit sa plimb sacosile dupa mine. Le-am lasat la vanzator si le-am recuperat la sfarsitul zilei.

 

Standurile yamaha, bmw (si vespa) erau bine reprezentate, toate modelele erau acolo.

 

Ce mi-a displacut: fumul de mici in doze exagerate (poate si vantul era de vina), unele standuri aratau a talcioc, la unele standuri astepati prea mult pt o proba, parcarea auto de la romexpo e plina de praf! Chiar nu isi permit sa o asfalteze?

 

Nu reusesc sa ii inteleg pe nemultumitii care vin sa ia o pereche de manusi redusa cu 30 de lei, cand biletul de intrare e 25 si cel de autobuz este 5lei. Ba chiar se mai si plang! Stim ca motociclismul nu este cea mai ieftina pasiune. Toti facem sacrificii dar nu toti ne plangem. Eu prefer sa vad partea buna a lucrurilor, nu sa ma lamentez.

 

Apreciez efortul tuturor expozantilor care au oferit mai mult decat genunchiere, manusi si stickere cu rossi la pret redus! Bravo lor, cu logistica, chirie, oameni si timp toate la ei!

 

P.S. pentru cei ce se intreaba ce cauta un biker la salon cu masina: eu am venit cu motorul, sotia cu copiii cu masina. Am lasat mobra si echipamentul in bucuresti si am folosit conserva. Am preferat sa fiu lejer si in acelasi timp sa nu particip la standul honda din parcare. Preferam unul oficial inauntru. :(

 

Si acu' imi dau seama ca am platit bani si pentru parcare! Sa ma plang? Sa fac o cerere la guvern sa mi-i recuperez? Sa le solicit sa ii includa la deduceri? Sa scriu despre ei pe motociclism? Sa imi fi cumparat o shaworma in loc?

:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SMAEB ul anul asta a plusat mult pe echipament si bine a facut, s-a dovedit ca lumea vine in special ca sa gaseasca echipament intr-un singur loc, poate ceva discount si sa nu alerge dupa el. Mi-a placut super mult prezenta pe segmentul asta fata de anii trecuti, chiar au facut o treaba buna. Ceea ce nu mi-a placut e ca multi au venit oarecum nepregatiti, gen sambata la ora 14 deja cateva standuri nu mai aveam casti sau marimi des intalnite (M, L). Au zis ca nu se asteptau sa le dea atat de repede si au venit cu un stoc mic. Poate sa invete ceva pentru anul viitor.

A fost super ca am inceput sa vad marcil, de exemplu Richa, care au o reputatie buna in cateva tari din vest (Belgia, Franta, Olanda, Danemarca, Germania) si pana acum la noi mai putin, lafel echipamente de calitate facute in Europa si care abia au inceput sa apara pe piata noastra.

 

All in one am plecat cu un sac de echipament de acolo :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca proportia de stand-uri cu echipamente a fost mai mare decat cea cu motociclete nu inseamna ca prezenta a fost mai mare ca anii trecuti. Spre exemplu fata de anul trecut am remarcat lipsa scorpio-az sau shop4moto cum le spune acum (care au avut stand-uri foarte frumoase si aglomerate in anii trecuti), a lipsit si kronau si binenteles MotorTeam. Daca spuneai asta anul trecut da ...atunci a fost o prezenta foarte buna pe segmentul asta. Anul asta mai putin.

 

LE. Pana si Politia Rutiera a lipsit anul asta ..care de obicei aducea o pata de culoare si politiste dragute :))

Editat de tzeapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...