Sari la conținut

Slab ! Cel mai slab !


vfr750
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 130
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Voi vreti sa ii luati omului placerea... A zis ca supermoto? Deci supermoto sa fie! King for a day pe motociclism.ro!

Sa imi fie cu iertare daca am indraznit sa sugerez altceva decat scutere. Ma retrag mergand cu spatele si cu capul plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vrut sa probez o casca Schuberth C4 si nu a avut nimeni casti Schuberth

am dat 25 de lei degeaba. o sa cumpar din germania daca cei din romania nu au nevoie de bani !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi daca vii doar pt proba? Te-au ghicit ca esti genul care probeaza si da comanda online! Dealerul de schubert e in bucuresti si intrarea e gratis in timpul programului! E dealerul kawa: united motors pe langa pasaj pipera.

 

Imi place tara asta: o tragedie cu cei 25 de lei. :)))

Editat de audi_A9
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu zici doar 25 de lei dar cati au venit de la sute de km lol ? Daca stai in bucuresti e fix pix. Si oricum vanzatorii care si au facut treaba au castigat nu doar bani, ci si viitori clienti :P

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e ca doar bucurestenii am vazut ca se plang. Cei care vin de la sute de km nu mai zic nimic. Am vb cu un domn, parea trecut binisor de 50 de ani, venise de la Cugir. Motociclist, dar se combinasera mai multi la masina pentru a face si cunparaturi. Si alti o gramda asemeni dumnealui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Chestia e ca doar bucurestenii am vazut ca se plang. Cei care vin de la sute de km nu mai zic nimic. Am vb cu un domn, parea trecut binisor de 50 de ani, venise de la Cugir. Motociclist, dar se combinasera mai multi la masina pentru a face si cunparaturi. Si alti o gramda asemeni dumnealui.

Pai in bucuresti ai toate magazinele cu intrare moca :)) cred si eu ca s au ofticat dupa ce au realizat ca erau produse vechi pe care le stiau probabil de cativa ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce intelegi prin cultura moto.

Pai n-auzi ca nu inteleg mai nimic?! D-aia intrebam...

» Post actualizat in 25 Apr 2017 08:07

Pentru mine unul insasi faptul ca pe topicul de poze dedicat SMAEB bate vantul imi spune clar ca este in declin vizibil. Pai in alti ani topicul ala se umplea instantaneu cu calupuri intregi de poze pana la ora asta. Acum sunt cateva poze ratacite ici si colo. Trist, dar asta-i viata, asta e nivelul moto la noi deocamdata ...

Asta pentru ca nu mai baga oamenii poze in curruri de bunaciuni ci prefera sa investeasca in alte chestii, gen marfa mai multa pe stoc.

» Post actualizat in 25 Apr 2017 08:09

Nu cred ca s-a referit la viteza, ci la faptul ca un scuter este foarte practic: te strecori fara probleme, este mai usor de manevrat pe trotuar/garaj, intretinere si costuri foarte mici, pret de achzitie mic in comparatie cu o motocicleta.

Te iau intr-o zi cu vaca prin Bucale sa vezi cum se intepenesc scuteristii printre Loganuri in timp ce a mea trece peste toate oglinzile.

» Post actualizat in 25 Apr 2017 08:11

Mi a placut, nu am fost!

Pai ca sa ajungi din Militari - Drumu Taberei ai de mers...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost deloc slab salonul, doar s-a pliat pe cerintele publicului: expozitie cu vinzare de echipamente, nu neaparat de motociclete.

Personal nu inteleg cretinismul reprezentantilor marilor case producatoare care au binevoit sa lipseasca (Suzuki, Kawasaki, Aprilia, KTM - cum plm au lipsit astia? autoproclamati cei mai cei pe partea de tot-teren, Honda), dar eu suspectez aici simple divergente personale cu organizatorul salonului, prea seamana a coalitie ce au facut ei, vezi bine ca o sa mearga TOTI la SAM, la "civili"; o cacanarie si o lipsa de respect pentru clientii hard-core, parerea mea.

MAARE-maare bravo pentru cei care si-au respectat firma: BMW (nici o surpriza, astia sint peste tot), Ducati (premium, da? la un salon de "saraci"), Harley si Indian (idem), super Yamaha (cu o basculanta de motorete la ride-test! asa se face, babaetii!). Chinezo-polonezii de la Romet au venit cu tot ce au ei (de toate pentru toti de cilindree mica), Vespa si Piagio de asemenea, parca n-am vazut Kymco.

Oricit de nesuferit ti-ar fi Dan Dobrescu NU AI VOIE SA LIPSESTI de la sarbatoarea motociclismului romanesc, cea care da startul oficial al sezonului.

Un alt fapt pozitiv in opinia mea a fost ca oferta de echipamente a fost foarte diversificata, pe linga marcile high-end (care au si ele clientii lor, nici o grija) au fost tot felul de marci mai putin cunoscute, mai budget-friendly - am mai spus-o, motociclistul occidental se freaca in oras cu echipament mai de toata mina, scoate araiele, dainezele si teceixurile doar cind o arde periculos in ture lungi sau la track-day - romanii vor incepe sa faca la fel.

Lipsa totala a pieselor de schimb (cu exceptia unor acumulatori) e explicabila, nu e prea interesant sa cari chestii grele, de volum, la care nu poti estima stocul necesar, fiecare calaret are fixurile lui in materie de ce-i trebuie calului.

Concluzie? a fost binisor, putea fi mult mai bine daca orgoliile nu ar fi asa de mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in fiecare an mi-am luat "ceva"

Anul asta, o geaca textil de la niste ardeleni (motoemotion parca) si mandra o pereche de cercei :)

 

Ce e ok?

Pe partea de echipamente:

 

- bucurestenii pot proba si cumpara de la restul magazinelor din tara...ca online nu vezi cum vin, cum sunt etc...

- cei veniti din afara Bucurestiului au 2-3 zile in care gasesc TOT in acelasi oras...chiar daca unele magazine din bucale nu sunt la salon, pe perioada salonului tin deschis si au reduceri...zic ca nu e rau sa ai toti importatorii de echipamente si accesorii in acelasi oras.

 

In anii trecuti tot de pe la importatorii de "departe" am cumparat...oradea, targu mures, cluj...ca pe astia din Buc ii stiu, stiu ce au si unde sunt, ce ofera si la ce preturi.

 

Pe partea importatorilor de mobre nu ma intereseaza mai nimic....daca vreau mobra noua merg in showroom, dar felicitari Yamaha si BMW pt cum se promoveaza...

 

Mie imi place mai mult ca acum 10 ani....in pavilionul central, era un spectatol gol, plin de cocalareala si pitipongeala....gaseai mult mai greu ce te interesa, navigand printre putoi care baleau la cracanatele pe mobre...

Acum e mai pragmatic si mai in your face: uite ba, echipamente si niste mobre!

Deci nu e mai sarac sau mai mic, e doar mai sincer si mai fara glamour-ul ala...de "VAI! Motociclete" :)

Ceea ce e bine!

Ha si la anu! Poate sa se tina si intr-o hala din 23 August...tot as merge sa vad poate gasesc ceva ce ma intereseaza,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place mai mult ca acum 10 ani....in pavilionul central, era un spectatol gol, plin de cocalareala si pitipongeala....

Sincer, da' sincer-sincer marturisesc ca mi-as fi dorit si ceva de clatit ochiul :pics: cu ceva mai apetisant pe linga tehnicalitati. Era bine si scum 10 ani, e bine si acum, diferenta fiind ca intre timp a fost o criza economica majora, care a mai restrins lucrurile inspre esente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mie imi place mai mult ca acum 10 ani....in pavilionul central, era un spectatol gol, plin de cocalareala si pitipongeala....gaseai mult mai greu ce te interesa, navigand printre putoi care baleau la cracanatele pe mobre...

Acum e mai pragmatic si mai in your face: uite ba, echipamente si niste mobre!

Corect. Apreciez comentariul pragmatic, la randul lui! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

retoric, eu ma intreb M-ul din SMAEB de la ce vine? macar sa ii spuna SAE(cm)B - Salonul de Accesorii, Echipamente (si cateva motociclete) Bucuresti. sa stim din titlu la ce sa ne asteptam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta e puterea de cumparare a clientului. Anul viitor vor expune chinezisme: pixuri brichete stickere si sepci cu marcile consacrate (alea de echipamente :crack: nu de motociclete..)

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mama ce carcotasi frate!!!

este foarte bine avand in vedere piata moto de la momentul actual!

motoare noi... daca-s 5% din piata, majoritatea umbla cu echipamente de 100 de ani, asta este adevarul.

ce vreti? Intermot? Eicma? pai ce ne comparam? la ce?

noi cumparam gumele lor uzate si avem pretentii?

90% din motoarele din RO sunt sh-uri de afara.. de la aia care-si iau mobre noi si le vand pe alea vechi...

ne minunam la un moto de 2015 cu 50 000 de km ca vai ce tare si nout este!

asta este.

bagam bani in piata moto autohtona, mergem TOTI la salon, si crestem niveul.

cu ce bani... nu am idee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am inceput prin '97 nici nu aveam de unde sa-mi cumpar o casca frate.. Sau accidentele moto erau atat de putine spre deloc.. argument cu care ii linistisem pe ai mei vis-a-vis de safety.

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi cumparam gumele lor uzate si avem pretentii?

90% din motoarele din RO sunt sh-uri de afara.. de la aia care-si iau mobre noi si le vand pe alea vechi...

ne minunam la un moto de 2015 cu 50 000 de km ca vai ce tare si nout este!

bagam bani in piata moto autohtona, mergem TOTI la salon, si crestem niveul.

cu ce bani... nu am idee...

Gume am pus totdeauna noi. Cum sa iei sh? Nu zic de alea care sunt doar tocite, dar daca s-a mers cu ele pe pana si peretele lateral e varza? Explozii, delaminari... etc!

 

Motoare SH pot fi la 1500eur, la 5000, 10000 si la 25000. In cazul celor vechi (vezi honda rc40 cu pistoane ovale) vorbim de 95k eur. Tot SH se cheama si ala! Oare nemtii/italienii isi cumpara doar noi? Nu, doar un procent din ei! Ca e (mult) mai mic ca la noi, asta e un adevar trist.

 

Si da, cred ca banii trebuie bagati si in piata autohtona. Altfel cei care doar probeaza in curand isi vor plati transportul de mai multe ori pana ajung la marimea potrivita. Eu am platit tot timpul la magazinul local. A fost mai scump decat online? Da. Stiam ca platesc in plus? Da. M-am simtit furat? Nu, atata timp cat nu am platit exagerat in plus. Cu ce bani? Cu aia care i-am avut, atat cati au fost ei! Am taiat de la altele dar in felul asta mai schimbi o vorba, mai faci un prieten... cat inca mai avem cu cine. Echipament nu poti cumpara online ca un ulei sau un kit de lant.

 

Concluzia mea: mergeti la smaeb si la alte targuri de profil, sprijiniti comertul moto cum puteti: luati echipamente, brelocuri, mobre, consumabile, cani cu rossi, pandantive... you name it! E singurul mod de a merge inainte. Altfel nu vom sta pe loc, vom merge inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...