Sari la conținut

Ajutor Cu Niste Combustibil De Elicopter!


iriadi
 Share

Postări Recomandate

Salut, poate cineva sa ma ajute cu informatii intr-o belea.

Am ajuns intr-o gaura din curu' negru al Africii si am ocazia de a folosi o motocicleta pentru a ma destinde putin. Credeti-ma ca devine extrem de important sa ma destind. Doar ca aici am o gramada de combustibil diesel si pentru elicoptere MI8 si MI 26 rusesti. Banuiesc ca este kerosen. Pot gasi la traficanti benzina cu in jur de 10$ kilu asa ca nu imi convine. Pot pune in motor kerosen din ala amestecat cu ceva ulei de masina sau motorina. In ce proportii? Nu vreau sa-l stric ca mor niste oameni de foame daca nu mai merge. Motorul apartine unei organizatii umanitare si este important pentru misiunile lor, nu pentru plimbarile mele.

Daca nu se poate asta este. multumiri si poate mai pun niste poze, sa vedeti ca sunt motociclisti si motoare si pe aici. Iriadi, Nasser, Sudan

post-165-1168268457_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, poate cineva sa ma ajute cu informatii intr-o belea.

Am ajuns intr-o gaura din curu' negru al Africii si am ocazia de a folosi o motocicleta pentru a ma destinde putin. Credeti-ma ca devine extrem de important sa ma destind. Doar ca aici am o gramada de combustibil diesel si pentru elicoptere MI8 si MI 26 rusesti. Banuiesc ca este kerosen. Pot gasi la traficanti benzina cu in jur de 10$ kilu asa ca nu imi convine. Pot pune in motor kerosen din ala amestecat cu ceva ulei de masina sau motorina. In ce proportii? Nu vreau sa-l stric ca mor niste oameni de foame daca nu mai merge. Motorul apartine unei organizatii umanitare si este important pentru misiunile lor, nu pentru plimbarile mele.

Daca nu se poate asta este. multumiri si poate mai pun niste poze, sa vedeti ca sunt motociclisti si motoare si pe aici. Iriadi, Nasser, Sudan

 

Din nefericire pentru tine nu o sa mearga.

In locul tau as saliva pe langa Hind-uri si as uita foarte repede de motoreta :cheers:

 

Salut, poate cineva sa ma ajute cu informatii intr-o belea.

Am ajuns intr-o gaura din curu' negru al Africii si am ocazia de a folosi o motocicleta pentru a ma destinde putin. Credeti-ma ca devine extrem de important sa ma destind. Doar ca aici am o gramada de combustibil diesel si pentru elicoptere MI8 si MI 26 rusesti. Banuiesc ca este kerosen. Pot gasi la traficanti benzina cu in jur de 10$ kilu asa ca nu imi convine. Pot pune in motor kerosen din ala amestecat cu ceva ulei de masina sau motorina. In ce proportii? Nu vreau sa-l stric ca mor niste oameni de foame daca nu mai merge. Motorul apartine unei organizatii umanitare si este important pentru misiunile lor, nu pentru plimbarile mele.

Daca nu se poate asta este. multumiri si poate mai pun niste poze, sa vedeti ca sunt motociclisti si motoare si pe aici. Iriadi, Nasser, Sudan

 

Din nefericire pentru tine nu o sa mearga.

In locul tau as saliva pe langa Hind-uri si as uita foarte repede de motoreta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia ce am vorbit cu un amic, care a intrebat un elicopterist. Elicoperistul a zis, citez: De ce sa te chinui sa mai pui kerosen in rezervor? Mai bine il torni pe motor si-i dai foc. Rezultatul e acelasi.

 

Deci, un NU hotarat! Kerosenul e pentru motoare cu reactie, care au alte principii de functionare. Iar daca niste oameni mananca o paine cu motorul, ar fi pacat sa risti. Imi pare rau pentru tine!

 

PS Dar ce cauti in Sudan? Nu stiam ca armata are oameni si acolo. Pe voi nu va viziteaza Basescu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

sal

 

am avut niste prieteni care au pus la trabantel cherosen amestecat cu ulei si au reusit sa mearga cam 30 km, dupa care erau toti pe capota si plangeau - s-a calat motorul.

 

e drept fugea tata trabantul de nu-l puteai depasii, dar.......... distractia a durat 30 km.

 

sfatu meu: ia 3 litrii cu 10 euro, baga tare in ea pana te c... pe tine si racorestetet, eu asa as face, sau date frate cu elicoterul, asa esti sigur ca nu se strica nimic !

 

asfalt uscat si vant din spate

:cheers:

Editat de Vulturul argintiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu mai spuneti tampenii! kerosenul e kerosen, o motorina proasta daca vreti! nu merge in motoarele pe benzina! benzina de aviatie cu care tot confundati voi kerosenul se preteaza foarte bine la un motor normal numai daca este folosit normal, altfel il distrugi! are co 120, normal rezista la compresie mare dar si cifra calorica este foarte mare! o mobra poate atinge chiar si 100 cu asa ceva! dar atinge o singura data, dupa aia ii schimbi setul cu totul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Elicopterele mentionate in postul de mai sus, au turbine, deci ard Kerosen (un fel de motorina care nu unge). Daca vezi vreun avion sau elicopter cu motor cu piston, poti folosi carburantul lui, adica AVGAS 100, 120 care e cel mai probabil etilat (cu plumb) si facut sa se vaporizeze la 2000 de metri altitudine sau mai sus. Adica nu strica motorul (doar catalizatorul), dar afecteaza raspunsul la acceleratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai spuneti tampenii! kerosenul e kerosen, o motorina proasta daca vreti! nu merge in motoarele pe benzina! benzina de aviatie cu care tot confundati voi kerosenul se preteaza foarte bine la un motor normal numai daca este folosit normal, altfel il distrugi! are co 120, normal rezista la compresie mare dar si cifra calorica este foarte mare! o mobra poate atinge chiar si 100 cu asa ceva! dar atinge o singura data, dupa aia ii schimbi setul cu totul!

 

off-topic

 

am incercat si eu cu benzina de avion pe mobra si nu e spectaculos rezultatul, ceva, ceva, nesemnificativ. am un prieten care a incercat cu benzina de curse, din CNR, cu cativa de euro litrul, same shit, nimic spectaculos. nu prea merge la motoarele in 2t benzina asta ''turbata''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu ca musca in lapte.

Am vazut la fift gear. Au facut astia un test cu benzina de 95 si aia scumpa de la peco de 100 sau cum drcau cum ii zice. Gen Shell racing bla bla.

Si au luat un golf parca si un focus 1.6 si leau pus pe dinamometru. Diferentza 3-4 cai in plus. si 5-6 NM.

Dupa au incercat pe Imprezza wrx sti si pe boxter (parca). Diferentza 20-30 de cai si 50 NM. Concluzia lor era ca motoarele normale nu folosesc la maxim potentialul benzinei racing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, dar pe langa faptul ca esti offtopic, mai si gresesti. Motoarele motocicletelor moderne (deci nu ale comunistelor) au rapoarte de comprimare de peste 10:1 (11 si 12:1 frecvent), si deci au nevoie de benzina 98 RON (research octanic number, nu pretu). Pot merge si cu 95 RON, dar cu penalizarea unui avans mai mic si puterii reduse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii. Banuiam eu ca nu merge nimic altceva decat benzina. O rezolv eu cand mai ajung la civilizatie de o canistra de 20l.

Pentru un an de zile lucrez aici ca observator militar in cadrul UNMIS. Din pacate, singurul kilometru patrat sigur deminat este in jurul taberei si casei pe care am inchiriat-o, iar singurul motor pe care l-am vazut aici este Yamaha asta. Asa ca trebuie sa ma adaptez, si din punctul asta de vedere.

Nasser este situat in statul Upper Nile, pe raul Sobat, afluent al Nilului Alb, la 30 de km de granita cu Etiopia. Pe langa Nasser se intinde una din cele mai mari mlastini din lume. Orasul (mi-e greu sa-i spun asa) a devenit mai cunoscut datorita EmmeiMcCune, Deborah Schroggins, Emma's War. Cautati pe net daca aveti timp.

Asfalt uscat si toate cele bune.

Pentru informatii supl privind Sudanul si UNMIS pun niste leg oficiale

http://www.un.org/Depts/dpko/missions/unmis/

http://www.unmis.org/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...