Sari la conținut

Accident usor Timisoara , ulei pe carosabil .


foxxbiker
 Share

Postări Recomandate

Patit un prieten in bucuresti acu doua saptamani pe antigel :). El a scapat cu zgarietura , motor dauna totala, la politie l-a dat vinovat pe el :)

 

Atentie la carosabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poti face cind gasesti asa ceva in drum?

Sa nu agresezi frana de obicei. Prietenul meu de a cazut pe antigel nici n-a apucat sa o atinga ca a fost jos intr-o secunda.

Eram curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poti face cind gasesti asa ceva in drum?

Nimic, poti scapa doar daca e drumul drept tragi eventual ambreiajul nu te misti/tusesiti/basesti si te rogi sa se termine pata cat mai repede

Pentru incepatori atentie ca chestii de astea pot aparea si pe asfaltul incins de soare nu stiu cu ce dau astia ca de exemplu vara trecuta (sau acu doua veri ca nu mai stiu sigur pe drumul DN spre Lehliu era plin cu zone "inmuiate".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce poti face cind gasesti asa ceva in drum?

pai ai cam rahatit-o...

daca nu era asa de aproape de ala din fata poate vedea mai din timp. atentie nu judec, eu eram si mai aproape, sau deja depasisem si redresam pe pata... mai rau...

ar trebui sa dea administratorul de drum in judecata...

mare cristi pata nu gluma. dara de 20 de metrii... wtf!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citisem un articol pe aderenta. Il pun aici..

Ce zice, si e clar: nu mergi in zone aglomerate, cand nu vezi in fata, pe mijloc. Daca dai de mazga, nu franezi, tai gazul, tragi ambreiajul, si strangi din buci. Daca scapi, nu pui imediat iar gaz. Ca magza e pe roti, trebuie sa lasi rotile sa se mai invarta, curete prin frecare.

Bine ca nu a patit nimic.

 

http://www.motorcyclecruiser.com/how-motorcycle-riders-can-maintain-traction-to-avoid-skids-and-slides

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici acolo nu esti in siguranta, risti sa-ti iei un proiectil in mecla tirmis de roata pe care o urmaresti, cel mai bine in toate cazurile pastrezi distanta.

Normal ca pastrezi distanta, esti pe moto, nu vrei sa blochezi rotile iar in oras, la viteze legale e cam greu sa iti iei un priectil in mecla :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic, poti scapa doar daca e drumul drept tragi eventual ambreiajul nu te misti/tusesiti/basesti si te rogi sa se termine pata cat mai repede

Pentru incepatori atentie ca chestii de astea pot aparea si pe asfaltul incins de soare nu stiu cu ce dau astia ca de exemplu vara trecuta (sau acu doua veri ca nu mai stiu sigur pe drumul DN spre Lehliu era plin cu zone "inmuiate".

Pai da, cam la ambreiaj ma gindeam si eu si multe rugaciuni sa nu apara ceva care sa ma sileasca sa scot motoreta din echilibru. Am senzatia ca pe drumul unde s-a tavalit colegul erau si sleauri.

 

Teoretic aia "inmuiata" ar trebui sa fie emulsie bituminoasa, nu e neaparat alunecoasa precum uleiul, e lipicioasa si iti poate face mobra muci daca mergi mult prin ea. Greu de dat jos, cu benzoale.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic aia "inmuiata" ar trebui sa fie emulsie bituminoasa, nu e neaparat alunecoasa precum uleiul, e lipicioasa si iti poate face mobra muci daca mergi mult prin ea. Greu de dat jos, cu benzoale.

E destul de alunecoasa si "mazga aia" mi-a "fugit" nu odata de pe asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In bucuresti vara stropesc astia cu apa din dambovita, dupa ce ca e prafuit asfaltul mai vin si astia cu apa murdara si uda tot carosabilul si sincer imi taie tot chefu de mers prin bucuresti. La plecarea de pe loc intr-o intersectie cand viram la stanga pur si simplu mi-a fugit motorul de sub mine, am avut noroc ca sunt inalt si am impins destul de tare cu piciorul pe contra ca sa nu o trantesc si am echilibrat din picioare si maini, aveam viteza foarte mica, nu am bruscat acceleratia. Pur si simplu a fugit si de poponeata si de fata... deci imi imaginez cum ar fi pe atata pata de ulei sa faci orice miscare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...