Sari la conținut

Masa rotativa pentru moto - Achizitie/Confectionare


Postări Recomandate

Buna ziua colegi .

Daca cineva cunoaste sau confectioneaza sisteme de tip masa/platforma rotativa pentru rotire motor va rog din suflet sa ma contactati .

Specificatii pentru constructia platformei ar fi urmatoarele :

Diametru 2400 mm

Portanta sistetemului aprox 330 kg

Moto - Hayabusa K9 .

Motivul ar fi : panta prea abrupta , ingusta si prea lunga pana la garaj , iar garajul insuficient de generos pentru a intoarce motorul .

Va salut si totodata multumesc anticipat .

Hicea Mihai

hicea_mihai@yahoo.com

0745707642

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Am și folosesc un produs care se numește Rothewald Rangierhilfe pe louis.de (nu pot pune link). Dacă nu îl știi deja, iti pot povesti despre el, are avantaje și dezavantaje. Într-o lăcătușerie mica cred ca se poate face unul mai bun, eliminând problemele produsului industrial.

» Post actualizat in 27 Apr 2017 07:55

Îmi cer scuze, cred ca Hayabusa nu are cric central, "device-ul" este destinat folosirii cu moto cu cric central. Și ar mai fi și limita de greutate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru info .

Am vazut deja sistemul de pivotare pe cric central , dar Busa nu are cric central .

Multumesc frumos pentru intentia ta .

Salutare
Am și folosesc un produs care se numește Rothewald Rangierhilfe pe louis.de (nu pot pune link). Dacă nu îl știi deja, iti pot povesti despre el, are avantaje și dezavantaje. Într-o lăcătușerie mica cred ca se poate face unul mai bun, eliminând problemele produsului industrial.
» Post actualizat in 27 Apr 2017 07:55
Îmi cer scuze, cred ca Hayabusa nu are cric central, "device-ul" este destinat folosirii cu moto cu cric central. Și ar mai fi și limita de greutate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Cam greu sa isi imegineze cineva ce vrei sa faci.

Iti recomand sa pui cateva fotografii cu garajul si calea de acces astfel incat sa obtii cel mai bun rezultat.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doua foi de tego gros taiate rotund la dimensiune ...

un ax central serios pe rulmenti

si 4-6-8 bile mari dispuse radial pe niste sine rotunde...

usor de zis, greu de facut...

 

hmm, de pe net http://www.harborfreight.com/low-profile-motorcycle-dolly-95896.html

nu o fi ceva similar si pe europa?

 

cu oamenii astia ai incercat sa vorbesti? http://www.starelevators.ro/produse/platforma-auto-rotativa/

image_11960.jpg

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine amice .

Asta e ... multam .. desi ma gandeam initial cu platforme rotative rulmenti si tat felu de lucruri inutile .. asta e !!!! Iti multumesc din suflet .

Topic inchis si rezlovat de #jerry_mcrie.

Las la indemana adminilor daca topicul ramane sau se sterge .

 

doua foi de tego gros taiate rotund la dimensiune ...

un ax central serios pe rulmenti

si 4-6-8 bile mari dispuse radial pe niste sine rotunde...

usor de zis, greu de facut...

 

hmm, de pe net http://www.harborfreight.com/low-profile-motorcycle-dolly-95896.html

nu o fi ceva similar si pe europa?

 

cu oamenii astia ai incercat sa vorbesti? http://www.starelevators.ro/produse/platforma-auto-rotativa/

image_11960.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hicea_ mihai Nu cred ca ai nevoie de diametru 2400mm ai ampatament 1480 deci un 1800 ar fi suficient si nu diametru ci lungime cu o latime de 500 (iar suficient sa te urci usor dar vezi cu ea pe cric daca e ok), la placa asta pui cate 2 role cu axul in lungul placii (daca ai putea sa le directionezi pe raza de rotatie ar fi mai bine) si incastrat in placa, in mijlocul placii prinzi la partea de dedesupt o teava (ca axul unei elice) care o sa intre in alta teava fixata in teren. In capetele unde versi "locomotiva" faci rampe de acces.

 

Cat m-am chinuit eu sa scriu vad ca s-a rezolvat cam la fel.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In divaisul ala de louis pare ca nu poti urca trotineta pe Teu decit dind cu spatele (piciorul Teului e in stinga, la cricul lateral, iar rampa e in fata). 300 si kg dat cu spatele de mina? hmmm, mie unui imi da cu virgula. Plus ca nu garanteaza nimeni ca Teul o sa stea pe loc cind urci motoreta pe el, nu vad nici o frina la rolele alea. Plus bascularea posibila cind pui roata pe buza jgheabului. Mie imi pare o scula de 2 oameni asata, iar colegul nostru vrea sa faca manevra singur, cred.

Eu as face o platforma rotativa din TEGO (2 straturi, 3 straturi, nu mai groas ade 3cm) cu pivot central prins in podeaua garajului (un ceva sa n-o ia din loc grozavia) si cele mai mici si mai multe role gasibile pe la magazinele DIY.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceeasi situatie ma regasesc si eu (garaj mic, greu de intors motorul inauntru, etc.).

Cu multi ani in urma am deschis un topic ca al tau. Din pacate, n-am gasit pe nimeni dispus sa incerce un proiect de acest gen.

 

Asa ca m-am reorientat spre altceva.

Uite ce folosesc eu acum (v.link).

E scump, dar crede-ma ca merita toti banii (acum e reducere generoasa, din cate vad).

Pe langa faptul ca o poti intoarce cum doresti, poti si lucra la ea (roti, lant, etc.).

 

Daca comanzi suportul pe net, ai grija cand primesti coletul.

Al meu a venit facut vraiste de la vama, noroc ca am gasit toate piesele componente inauntru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu o busa nu e asa usor sa o invarti pe cric.

si ... hai ca o faci din cand in cand.

zilnic nu ar fi insa bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...