Sari la conținut

Tura insorita Bucuresti - Cheile Bicazului


Postări Recomandate

Frumos Videoul! - Chiar am fost la Bicaz in toamna anului trecut.

 

O singura sugestie am, si anume sa adaugi ceva tranzitie intre clipuri, in rest mi-a placut!

 

Spor, si la cat mai multe :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vede ca ai muncit un pic dar e inca departe de a spune ceva. Filmulete de genul asta gasesti cu sutele si miile. E slabut dar nu chiar atat de rau ca altele. Cauta sa fii original. Comentariile sunt puerile .." amazing....wonderfull..." fara traire. fara emotie ca si cum ai face umplutura sa scapi de ele. N-am putut sa-l urmaresc cap-coada. In general, ideea de a-ti inregistra mersul pe motor e desueta. Nu intereseaza pe nimeni unde mergi si cum mergi. Daca vrei sa demonstrezi ceva si sa fii apreciat trebuie si sudoare si talent.

Ca sa nu zic altfel, toti avem doua maini, dar putini stim sa cantam la pian iar din aia care o fac, putini o fac bine.

Invata, citeste, studiaza, munceste si greseste! Si daca nu te plictisesti pe parcurs, atunci o sa devii un nume. Nu e suficient sa ai ai o camera video si un soft de editare. Curaj si spor la treaba !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Muretto a ramas fara bere :cheers:

Da, nu e motovlog. Omul filmeaza un traseu. Nu vrea sa dezbata ultimele decizii ale clasei politice, sau cine castiga oscarul. Da, nu sunt cine stie ce comentarii.

 

Ce ar fi fain, ca idee: sa spui cate ceva despre traseu, distanta, puncte de interes, chestii de vizitat, adica, sa devii cu adevarat un ghid al calatoriei respective-eu asta am inteles ca vrei sa faci. Plus harta traseului, eventual chiar scris si in film, pe unde treci.

Eu zic ca ar fi mai util sa il faci in limba materna+subtitrare in engleza. Plus, ar trebui sa iti alegi denumirea clipurilor altfel, sa apara cuiva cand foloseste functia search. De exemplu, daca e o calatorie pe Cheia, Oituz, Cheile Bicazului, orice, pune cuvintele respective in titlu.

Ca montaj, calitatea imaginii, muzica de fundal, mi-a placut.

Offtopic sau nu: ce gps folosesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos Videoul! - Chiar am fost la Bicaz in toamna anului trecut.

 

O singura sugestie am, si anume sa adaugi ceva tranzitie intre clipuri, in rest mi-a placut!

 

Spor, si la cat mai multe :)

 

Multumesc ! Bicazul chiar e o locatie deosebita.

E delicata situatia cu tranzitiile, risca sa para cheesy daca nu le aleg bine. Sa tai direct asa cum o fac reduce acel risc. De ex daca te uiti la emisiuni tv, niciodata nu folosesc tranzitii, doar schimba cadrul. Tranzitiile sunt mai mult pentru schimbari complete de peisaj sau perioada a zilei. Marchezi o schimbare mai semnificativa. Oricum o sa fiu mai atent unde apare sansa de a mai adauga cate o tranzitie, e ceva ce mi s-a mai sugerat. Thanks ! :D

 

 

 

Se vede ca ai muncit un pic dar e inca departe de a spune ceva. Filmulete de genul asta gasesti cu sutele si miile. E slabut dar nu chiar atat de rau ca altele. Cauta sa fii original. Comentariile sunt puerile .." amazing....wonderfull..." fara traire. fara emotie ca si cum ai face umplutura sa scapi de ele. N-am putut sa-l urmaresc cap-coada. In general, ideea de a-ti inregistra mersul pe motor e desueta. Nu intereseaza pe nimeni unde mergi si cum mergi. Daca vrei sa demonstrezi ceva si sa fii apreciat trebuie si sudoare si talent.

Ca sa nu zic altfel, toti avem doua maini, dar putini stim sa cantam la pian iar din aia care o fac, putini o fac bine.

Invata, citeste, studiaza, munceste si greseste! Si daca nu te plictisesti pe parcurs, atunci o sa devii un nume. Nu e suficient sa ai ai o camera video si un soft de editare. Curaj si spor la treaba !

 

Sunt de acord cu tot ce ai spus dar cum am spus mai inainte, in alte comentarii, nu ma pot dedica mai mult. Deja sa gasesc muzica potrivita care nu-mi cere sa platesc drepturi de autor, editarea clipurilor, randare, upload, ia mult prea mult iar eu nu planific o cariera din Youtube. Am un job care imi ocupa 9 ore din zi si alte responsabilitati iar aceste clipuri mi s-au parut o metoda de a impartasi cu altii experienta mea pe motor. Comentariile de genul "amazing, wonderful" e tot ce imi trece prin cap cand vad ceva frumos - da stiu, sunt un om plictisitor..aia e, eu trebuie sa traiesc cu mine. Lipsite de emotie nu sunt, ba chiar simt suficienta emotie incat nu stiu ce altceva sa spun. Despre a transmite ceva semnificativ, nu ca nu vreau dar cand plec la drum imi golesc mintea de lucruri complexe si doar apreciez natura si drumul. Daca eram pe la liceu sau facultate iar Youtube-ul era singurul meu proiect, m-as fi implicat mai mult dar asa cum stau lucrurile, din pacate probabil voi ramane unul din cei care creeaza acele sute si mii de filmulete banale si repetitive (daca o voi mai face). Multumesc pentru feedback, voi tine cont de el intr-o masura iar daca internetul considera ca nu ar trebui sa mai fac asta, voi lasa drumurile mele sa ramana private iar creatia video pe mainile celor inspirati.

 

 

Cred ca Muretto a ramas fara bere :cheers:

Da, nu e motovlog. Omul filmeaza un traseu. Nu vrea sa dezbata ultimele decizii ale clasei politice, sau cine castiga oscarul. Da, nu sunt cine stie ce comentarii.

 

Ce ar fi fain, ca idee: sa spui cate ceva despre traseu, distanta, puncte de interes, chestii de vizitat, adica, sa devii cu adevarat un ghid al calatoriei respective-eu asta am inteles ca vrei sa faci. Plus harta traseului, eventual chiar scris si in film, pe unde treci.

Eu zic ca ar fi mai util sa il faci in limba materna+subtitrare in engleza. Plus, ar trebui sa iti alegi denumirea clipurilor altfel, sa apara cuiva cand foloseste functia search. De exemplu, daca e o calatorie pe Cheia, Oituz, Cheile Bicazului, orice, pune cuvintele respective in titlu.

Ca montaj, calitatea imaginii, muzica de fundal, mi-a placut.

Offtopic sau nu: ce gps folosesti?

 

Multumesc pentru feedback ! Treaba e ca eu nu planific aceste clipuri. Eu plec la drum, inregistrez calatoria. De multe ori nu spun nimic, cateodata spun lucruri.. multe si proaste. Cand ajung acasa, daca simt ca drumul merita impartasit cu altii, incerc sa gasesc portiuni unde e frumos si unde nu am fost complet idiot in ceea ce am spus. Aici eram si eu un pic pe ganduri daca sa mai las vreun gram de dialog sau sa pun numai muzica. Simt totusi ca chiar daca zic o tampenie, macar simti ca e o creatura vie la capatul celalalt si esti un pic mai atasat decat daca las doar muzica neintrerupta.

Despre limba, nu voi face in Romana pentru ca vreau oricine din lumea asta sa se poata uita la clipuri. Cand dai pe un clip daca auzi sa spunem.. Portugheza sau Japoneza, nu mai stai acolo sa te uiti daca are titrari in Engleza. Asa si cu Romana, daca cineva vine si aude o limba complet necunoscuta, pleaca imediat. Oricine din lume, si romanii stiu o boaba de Engleza, daca nu chiar foarte bine. Mie asta mi se pare un compromis decent si o oportunitate pentru mine a-mi exersa limba straina. Plus o sansa de a cunoaste oameni, indiferent de nationalitate. Denumirea clipului..da, ar putea fi mai bine gandita dar oricum ce ai sugerat tu e deja la cuvintele cheie deci ar trebui oarecum sa apara la cautare. Inca o data multumesc pentru sugestii !

 

Folosesc Garmin Zumo 350LM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...