Sari la conținut

Accident Cluj Dorobantilor


mdanielc
 Share

Postări Recomandate

Pai daca accepti aia 600 lei, il scapi nu doar de faptul ca a provocat un accident prin neacordare de prioritate dar si de punerea in circulatie a unui autovehicul fara asigurare, pentru tine inseamna reparatia, pentru el inseamna mita, ca altfel, il asteapta suspendarea permisului si amenda pentru cel putin doua articole incalcate.

 

Eu in locul tau as proceda astfel, as merge la politie, as repara eu motocicleta si mi-as recupera banii de la el, chiar daca nu in viitorul foarte apropiat.

 

As mai lua in considerare si faptul ca daca-l "scapi" cu 600 lei, practic ii dai drumul sa repete scenariul, daca nu e prea prost, il poti opri :)

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Daca ai aia 600 ron, du-te la politie (si anunță -l si pe el, ca asa e frumos). Si pune cruce banilor, ca nu o sa te judeci pt suma asta. Te costa avocatul inca pe atat.

Daca aia 600 sunt o problema majora pt tine, roaga-te sa vrea sa ti-i dea. Spune-i ca stii ca nu are RCA si ca esti pregatit sa iti asumi 600 ron paguba atata timp cat stii ca el nu va mai avea permis si amenda mult peste aia 600 ron.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca masina este pe firma, e posibil ca asigurarea RCA sa fie facuta pe serie de sasiu. Pentru firme care au un parc auto mai mare de 10 bucati, se pot negocia tarifele, si se emit politele pe serie de sasiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca circula fara asigurare merita sa te duci la politie.

insa pentru ca nu are asigrare iti vei recupera mai incet paguba...

e cu dus-intors.

merita ars insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, sa zicem ca ma duc la politie, ii ia carnetul, ii da amenda.

RCA nu are deci eu ca sa-mi recuperez pagubele tre sa-l dau in judecata, nu? Tre sa vad ce vreau, sa-mi recuperez pagubele materiale, sau sa ma duc la politie, sa fie pedepsit cel ce m-a lovit... mai am cateva ore.

Oricum ma gandesc sa fac un proces verbal cand imi da banii, cei 600 pentru reparatii si verificare furca, iar in proces, la final sa specific ca daca in urma investigatiilor, se constata ca furca trebuie inlocuita, va suporta tot el costurile.

 

este vorba de principiu: viata/integritatea ta = 600 lei?

 

daca iesea prost (ca din faze cum ai avut tu putea sa iasa cu RIP), o dadeam toti pe aici cu urari de bine familiei si hulit vinovatul.

 

vinovatul trebuie sa fie sanctionat

» Post actualizat in 28 Apr 2017 12:48

pentru ca circula fara asigurare merita sa te duci la politie.

insa pentru ca nu are asigrare iti vei recupera mai incet paguba...

e cu dus-intors.

merita ars insa.

 

nu "merita" ci "trebuie" ars...

 

iti dai seama ca aia 600 de lei sunt mai putin decat amenda de la politie? este un fel de spaga sa iti tina victima gura....

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va zic o chestie, site-ul acela cu verifica RCA dupa numarul de inmatriculare nu functioneaza chiar la toate, in majoritatea cazurilor apare doar dupa seria de sasiu si asta stiu SIGUR nu din auzite, exact asa apare si la mine. Cat despre cei 600 ron poti face o chestie la mana in care sa specifici ce reprezinta si daca este nevoie de ceva in plus care nu se observa imediat sa suporte el cheltuielile. NICI VORBA DE LUARE DE MITA, la fiecare idiot care il prind ca imi atinge masina in parcare (200 ron din start nici nu stau la discutie ca asa este cu parcatul in Bucuresti, trebuie sa atinga cineva masina...nu-i convine nimanui, nici mie sa pierd bonificatia de la RCA pentru o zgarietura sa fim seriosi)....SFATUL MEU ESTE SA II CERI MAI MULT DECAT CEI 600RON SA SIMTA CA NEATENTIA POATE COSTA FOARTE MULT!!...Ai proba video deci nu are cum sa incerce sa fenteze.

 

STIU CA TOTI O SA ITI ZICA SA-L ARZI CAT MAI RAU DAR DOAR TU STII CUM A COLABORAT DUPA, RAMANE LA APRECIEREA TA DAR SA NU UITAM CA TOTI AM GRESIT CANDVA SI POATE DOAR AM AVUT NOROC!!! nu vreau sa iau apararea conservarului dar intotdeauna am considerat ca trebuie tinut cont si de comportamentul vinovatului dupa....pana si la judecatorie te scuteste te pedeapsa daca iti recunosti vina...

Editat de yonustelystu1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei salut,

Imi pare rau da imi pare bine ca nu a fost mai urat, adica urat..

1. Pot sa fiu idiot si sa nu inteleg nimic, da baga-te dracu' mai tare in franele alea si pisa-te pe el de abjreaj cand e acel moment cand chiar trebuie sa opresti

2. Sunt patit si eu cu una cu alta, anu asta am facut si eu prima data amiabila din motive, nu are rost sa poluez aiurea topicul -> meri la politie

3. Nu stiu ce sume ai calculat tu acolo tinere, da 600 lei nu e nici pe jumate de aripa.. da na. Mergi la service (autorizat alea alea) si sa faca aia masuratori si sa fie si serios nu din ochi
4. Meri la politie, mai invata si baiatu in viitor sa foloseasca oglinda, banda, chestii dinastea pentru olimpici

Poate dureaza mai mult, cu siguranta; poate o sa ai mai multe drumuri de facut, cu siguranta, poate recuperezi cine stie cand, cu siguranta.. Insa ne mai feresti si pe noi, colegii tai motoristi de unu dinasta macar pentru cateva luni.

Multumim anticipat si spor cu treaba asta de rahat.. ;)

Editat de hora09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, sa zicem ca ma duc la politie, ii ia carnetul, ii da amenda.

RCA nu are deci eu ca sa-mi recuperez pagubele tre sa-l dau in judecata, nu? Tre sa vad ce vreau, sa-mi recuperez pagubele materiale, sau sa ma duc la politie, sa fie pedepsit cel ce m-a lovit... mai am cateva ore.

Oricum ma gandesc sa fac un proces verbal cand imi da banii, cei 600 pentru reparatii si verificare furca, iar in proces, la final sa specific ca daca in urma investigatiilor, se constata ca furca trebuie inlocuita, va suporta tot el costurile.

Si daca faci acest proces verbal si daunele depasesc cei 600 de lei esti convins ca se va tine de cuvant si va plati diferenta? Ghiceste cum va trebui sa scoti restul de bani de la el. Si ghiceste ce ti-ar fi de mare ajutor in cazul in care vei fi nevoit sa ajungi la proces. ....binenteles ca vorbesc de procesul verbal de la politie in care se stabileste vinovatul.

 

Referitor la ce spun colegii pe aici ca e posibil sa aiba asigurare dar sa fie pe seria de sasiu nu stiu ce sa zic... Eu am facut recent asigurare in vederea inmatricularii la auto (deci pe seria de sasiu) si acum cateva saptamani am fost din nou la broker ca sa treaca pe asigurare numarul cu care a fost inmatriculata masina. Si daca dau verificare dupa numar, apare ca am asigurare valabila. Dar poate e un caz fericit la mine.. desi m-as mira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hora09, mersi de sfaturi, referitor la calcule pt furca, am fost la service autorizat, SF Moto in cluj, nu am calculat eu ca habar n-am de unde as putea incepe. Ce mi-a zis, e ca vizual nu pare nimic in neregula, nu curge ulei, dar ca recomanda sa facem o servisare completa, unde poate masura exact daca e ceva indoit. Din pacate nu avea timp azi sa se uite, deci pretul respectiv e doar pt servisare, fara sa acopere eventualele probleme descoperite.

 

LE: da, rezervorul e putin infundat in partea stanga, era de inainte de eveniment.

Editat de mdanielc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cu ce am ramas dupa toata treaba:

-echipament, vine vara e cald, stim cu totii cat de cald e intr-o geaca. Trebuie purtat, neaparat, macar minim cum aveam eu, casca, manusi, geaca. Poate-ti trece prin cap, e oras, ma duc incet, doar pana la magazin... nu, nu stii niciodata cand intoarce in fata ta unul de pe banda 3

 

 

Tenisi care-ti protejeaza gleznele. Ai avut noroc ca poti sa mergi, de regula gleznele troznesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spui ca masina este pe firma. Mers direct la proprietar masina si spus:asta este motorul belit sa fie la loc cum trebuie.

Daca nu vrea ii spui ca dai o tura la ITM. Ceea ce s-a intamplat se numeste accident de munca. Nu vrei sa stii cum este cand vin astia in vizita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spui ca masina este pe firma. Mers direct la proprietar masina si spus:asta este motorul belit sa fie la loc cum trebuie.

Daca nu vrea ii spui ca dai o tura la ITM. Ceea ce s-a intamplat se numeste accident de munca. Nu vrei sa stii cum este cand vin astia in vizita.

Da, da-i in freza, cu ITM-u' il shake-ui bine de tot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mdanielc ....si ce se va intampla cand bizonul se prezinta cu masina sifonata la serviciu si seful lui ii va spune ca il doare in pwla de mica intelegere si daca nu ii vine cu hartie la mana (amiabila sau PV de la politie) il da afara? Iti spun eu, tu vei ramane fara permis pentru ca nu ai declarat accidentul.

Exista un principiu al selectiei naturale care trebuie musai aplicat in societate.

In cazul de fata bagi belciug bizonul in nas si faci amiabila sau te duci la politie.

Te pisi pe ei de 600 lei. Furca aia este dablagita bine, mare minune sa o scoti la linie dupa care sa te risti sa mai mergi cu acea motociclenta, NEVĂR!

Si daca vrei si o "culme" aici ar fi chiar culmea ca dupa ce iti repari motocicleta sa dai iarasi peste acelasi bizon in trafic si sa iti mai faca un pocinog.

 

Succes.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Nu te-am vazut, veneai tare..." WTF? Daca aveai 30kmh e mare lucru. :(

Chestia asta am patit-o si eu. Dar in alt mod. Laitmotivul cu: nu l-am vazut, venea tare la scos din sarite pe politist la audieri. Domnule zice: pai daca nu l-ai vazut, cum naiba poti afirma ca venea tare? Tacere si capul plecat apoi al soferului! Sfatul meu: mergi la politie!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca automobilistul are RCA la o firma civilizata care decontează direct si repede reparațiile făcute la un service moto competent (reprezentanta daca se poate) nu prea înțeleg de ce nu ar face doar amiabila. Nu reușesc sa înțeleg de ce s-ar duce la Poliție doar in scopul de a-l face pe șoferul vinovat sa sufere. Toți greșim cred eu si mai toți încălcam legile de circulație. Zic eu ca dupa ce lovești pe cineva in trafic ții minte si te comporți altfel in viitor chiar daca iti ia sau nu Poliția carnetul...cred ca sansa sa nu fi omorât sau schilodit un om in urma unei greșeli de-a ta o ții minte. Spre norocul meu, nu vorbesc din experiența.

Acum daca nu are RCA sau are la o societate ce decontează greu si putin gen Astra, Carpatica, Euroins se poate acționa si altfel daca se dorește. Insa pentru procese si alte acțiuni aferente reparației motorului amiabila este egala cu pv de la Poliție....nu știu cum este cu avariile la echipament insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furca nu a scapat intreaga din socul ala! Parerea mea. Inainte de a face amiabila - cea mai mare prostie, te intoarce asiguratorul cum vrea pwla lui, zice ca e culpa comuna (n-ar fi prima oara, chiar in situatii mai clare). Asta daca are rca, pe sasiu sau pe Luna.

600 lei e fix pix, ai sa vezi ca te va costa x4-5 distractia. Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Colegu patitu' - tu ai cumva vreo retinere / jena in a te prezenta la politie? Pari cam reticent asa si lasi loc de interpretare.

In plus 600 RON ?? Realy? De unde iti cumperi piesele ca vreau si eu la banii astia (rezervor, vopsit, stickere, far, furca, capete gidon, manson acceleratie, ornament far, far, semnalizare, maneta frana, vopsit codita, bascula...)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil a ramas tot asa... partea nasoala e ca acum soferul poate sa se dea linistit la fund, pe principiul "si daca te duci acum la politie ramai si tu fara permis, hăhă", si nici aia 600 lei nu-i mai vezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ettore, nu am nicio retinere, acte in regula la moto, asigurare valabila, n-am gresit cu nimic, singura mea retinere e cauzata de complicatiile ce pot aparea dupa si de faptul ca sigur va dura mult toata treaba. Cat despre piese si de unde le cumpar, singurele piese affectate au fost: semnalizarea fata dreapta care s-a rupt si maneta frana, restul: far, rezervor. codita, bascula , esapment sunt neatinse, cum ziceam, estetic n-are nimic inafara de maneta frana si semnalizator. Ramane furca de vazut, asta dupa ce o desface saptamana viitoare.

 

Cum am ramas, am vorbit direct cu proprietarul firmei pe care e masina, aseara am primit de la el cei 600 de lei pt reparatiile initiale si investigatia la furca, si ne-am inteles (am facut un pv) ca daca in urma investigatiilor rezulta alte costuri, vor fi suportate tot de el.

Stiu ca nu e rezolvarea ideala si ca soferul scapa nepedepsit din toata treaba asta, dar dupa ce am vorbit cu mai multa lume, inclusiv tata care lucreaza la politia rutiere si proprietarul firmei, care parea un om de treaba, a acceptat tot ce i-am zis, si a zis ca suporta orice cost care il dovedesc cu factura, asta a fost concluzia mea. Acuma ramane de vazut daca a fost una buna sau nu, va tin la curent si dupa investigatiile de la furca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ee, pana la urma tot este bine ca ai dat de un om serios, ma refer la propietarul firmei. Bine ca nu a fost mai rau.

Ai numai de invatat, data viitoare mergi mai incet in oras si cu ochii cat cepele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ettore, nu am nicio retinere, acte in regula la moto, asigurare valabila, n-am gresit cu nimic, singura mea retinere e cauzata de complicatiile ce pot aparea dupa si de faptul ca sigur va dura mult toata treaba. Cat despre piese si de unde le cumpar, singurele piese affectate au fost: semnalizarea fata dreapta care s-a rupt si maneta frana, restul: far, rezervor. codita, bascula , esapment sunt neatinse, cum ziceam, estetic n-are nimic inafara de maneta frana si semnalizator. Ramane furca de vazut, asta dupa ce o desface saptamana viitoare.

 

Cum am ramas, am vorbit direct cu proprietarul firmei pe care e masina, aseara am primit de la el cei 600 de lei pt reparatiile initiale si investigatia la furca, si ne-am inteles (am facut un pv) ca daca in urma investigatiilor rezulta alte costuri, vor fi suportate tot de el.

Stiu ca nu e rezolvarea ideala si ca soferul scapa nepedepsit din toata treaba asta, dar dupa ce am vorbit cu mai multa lume, inclusiv tata care lucreaza la politia rutiere si proprietarul firmei, care parea un om de treaba, a acceptat tot ce i-am zis, si a zis ca suporta orice cost care il dovedesc cu factura, asta a fost concluzia mea. Acuma ramane de vazut daca a fost una buna sau nu, va tin la curent si dupa investigatiile de la furca.

Exact asta ziceam si eu daca o sa citesti, fix cum ai procedat mi se pare corect, cat despre cel de la volan sigur dintr-o intamplare de genul daca are putina, putina materie cenusie o sa constientizeze ca a fost un minim cu care a scapat dintr-o situatie de genul....SALUTARI SI BAFTA IN CONTINUARE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...