Sari la conținut

Mobra Hoinar


Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • 4 months later...

buna, am avut un piston de honda dio pe hoinar si nu urca mi mult de 60km/h, cand am pus pistonul vechi urca la 80-85 km/h, mentionez ca aprinderea era reglata perfect sa fie diferite decupajele din partea de jos? adica sa fie mai mici sau mai mari si din cauza aia sa nu traga motorul, sau din cauza ca pistonul de honda dio are niste perforatii deasupra boltului?

imagine:https://imgur.com/a/3wpHt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu stiu ce sa fac :| zicea tatal meu ca el a avut piston honda dio si nu mergea set motor nou si nu urca mai mult de 60, am un vecin care a pus pe mobra si zice ca merge bine, pana la urma osa fiu nevoit sa pun piston de honda ca nu se mai gasesc piese originale

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut ! a incercat cineva s-a schimbe pinionul mic la hoinar ? si daca da , cum ? ce modificari , ce adaptari ? multumesc anticipat .

Pinionul original are 12 dinti , am avut de 13 dinti ( pinion de mobra 50 cu modificare pt ax de hoinar ) pt un spor de viteza si de 11 dinti ( pinion produs la o fabrica ) pentru un spor de cuplu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Scuze,n-am fost explicit . Ma refer la interiorul pinionului . La mobra e cumva pe semi -rotund , iar in comert sunt cu caneluri . La asta m -am referit cand am intrebat de modificari , adaptari . Multumesc .


» Post actualizat in 21 Jan 2018 20:01

Nu a ancercat nimeni pana acum asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut . Nu are nimeni nici o idee ?

Pinionul de hoinar tot pe " semirotund " este doar ca la un diametru mai mare - fata de cel de mobra 50 . Cele pe caneluri nu se potrivesc. Pot fi modificate prin frezare la interior sau decupare prin strunjire si sudat interior de pinion original . Pentru ce vrei sa modifici pinionul original de hoinar ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...