Sari la conținut

BMW S1000RR


NeoZealot
 Share

Postări Recomandate

Am decis sa imi prezint si eu noua jucarie de care sunt foarte multumit, si despre care auzeam ca ar fi mult superioara fostului motor (Yamaha r1 2008), dar nu ma gandeam eu vreodata ca diferenta intre ele este atat de mare si nu vorbim doar de putere ci de tot feelingul si siguranta pe care o ai pe ea. Senzorul de QS este absolut impecabil (aveam si pe r1 dar e o diferenta marisoara intre ele), de DTC.... nici nu am ce spune, poti iesi ca tembelul din curba intra 2 la muuulte ture si bagi mana in gaz fara nici o rezerva si tot ce se intampla e sa simti putin usurata fata in rest glont... Nu am simtit niciodata pe ea tendinta aia de a intra in voblaj pe accelerari prea puternice daca mai prinzi un damb ceva, ori pe franarari (lucruri care pe r1 se mai intamplau). Si acum ca tot veni vorba de frane... ABS ul si frana integrala... is o minune. Suspensiile iar sunt o imbunatatire maxima ... in cartea motocicletei ai si reglajele recomandate pentru fiecare mod de pilotaj.

Motorelul are pe el multe imbunatatiri care le avea pe el de la cumparare. Muuult carbon :D (evacuare completa carbon de la Akrapovik cu tot cu db killer, protectii cadru carbon, scut carbon, capac monopost carbon). Parbriz puig, amortizorul voblaj e unu mult mai bun cu mai multe reglaje decat cel stok.

Este fabricata in luna 11 anul 2011 si avea la cumparare 9500 km acum are putin peste 11000 care sunt in crestere.

Este cea care era de vanzare in Bucuresti si dupa ce am vorbit la telefon cu proprietarul (care este un baiat de nota 10) am fost la o proba scurta si in nu prea mult timp am plecat pe ea :D si prima iesire a fost .... buna din Bucuresti pana in Adjud unde m-a prins noaptea si o FURTUNA imposibila (fulgera de se facea ziua si turna cu galeata) si in acelasi timp erau 3 grade afara, aveam pe mine un combinezon dar pe la gat intra apa intr-o veselie pana a ajuns peste tot. Imi amortise si se facuse vinete degetele de la picioare si de la maini, pe la gat ma ustura de la apa si VANT dar tot am ajuns acasa cu bine :D si avem ce povesti copilului care vine pe lume cam in 3 saptamani.

Am uitat sa spun ca i-am curatat filtrul aer cu kit de la K&N el fiind sport, i-am schimbat antigelul, lichidul frane, filtrul ulei si uleiul cu cel recomandat de BMW si anume Castrol POWER 1 5w 30.

O zi si o vara faina va urez la toata lumea si sa ne vedem in trafic fara evenimente.

 

P.S. am atasat o poza in care se vad si celelalte 2 jucarii ale mele. Sper sa va placa.

post-54177-0-93159200-1493475360_thumb.jpg

post-54177-0-36622400-1493475376_thumb.jpg

post-54177-0-69824500-1493475614_thumb.jpg

post-54177-0-77200400-1493475624_thumb.jpg

post-54177-0-47809800-1493475670_thumb.jpg

Editat de NeoZealot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei 5w30, ciudat pentru o astfel de mobra...si pentru clima noastra.

E recomandat de BMW si 5 ala e nevoie de el pentru ca jocurile in motorul asta sunt mult mai mici decat la japoneze si cu 10 de fiecare data la rece mi-ar pleca fara ungere.

Si am gresit 30 ul de fapt e 5W40 acum am observat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sa te bucuri de ea!

Mobra asta seamana cu Traian Basescu din fata, cu un ochi la slanina si unul la faina!

Ce or fi gandit designerii aia cand au conceput oribilitatile alea de faruri nu-mi dau seama! Strica tot fasonul navei spatiale, pentru ca in rest asta este, Enterprise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te bucuri de ea!

Mobra asta seamana cu Traian Basescu din fata, cu un ochi la slanina si unul la faina!

Ce or fi gandit designerii aia cand au conceput oribilitatile alea de faruri nu-mi dau seama! Strica tot fasonul navei spatiale, pentru ca in rest asta este, Enterprise.

True.

 

Mobra foarte misto sa o stapaneasca prop multi ani de acum incolo,tot timpul am admirat-o dpdv tehnologic si am ras de ea dpdv estetic.

Au copiat R6/06 da s-au oprit la jumate si de acolo au continuat in gura.

 

Dar cred ca cea mai puternica si cea mai safe motoreta de pe piata chiar si acum in 2017 as zice eu.

Multi km impreuna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yep,bafta la motoret desi eu sunt fan Mercedes. :D cum spunea @Method,probabil cea mai safe motoreta actuala,dar cine a desenat-o s-a imbatat dupa ce a terminat jumatate de carena frontala. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de urari si fix aceeasi parere am avuto si eu la inceput cu ochii astia strambi, dar sa stiti ca in timp cred ca m-am obisnuit si a inceput sa imi placa asa, cred ca era mai aiurea daca erau amandoua rotunde :crack: . Oricum asta sa fie singura ei problema.

Referitor la Mercedes, vine intr-o zi un prieten la mine si se uita la masina (el nu este pasionat deloc de motoare) si cand vede motorul ma intreaba ce firma e si ii spun ca BMW la care el: "Da ai luat BMW pentru ca Mercedes nu mai aveau nu?" :crack: era sa cad pe jos de ras.

Editat de NeoZealot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bmw-ul e ok.

Masina nu mi place deloc. Bafta cu motorisca! :)

Mersi de urari si fix aceeasi parere am avuto si eu la inceput cu ochii astia strambi, dar sa stiti ca in timp cred ca m-am obisnuit si a inceput sa imi placa asa, cred ca era mai aiurea daca erau amandoua rotunde :crack: . Oricum asta sa fie singura ei problema.

Referitor la Mercedes, vine intr-o zi un prieten la mine si se uita la masina (el nu este pasionat deloc de motoare) si cand vede motorul ma intreaba ce firma e si ii spun ca BMW la care el: "Da ai luat BMW pentru ca Mercedes nu mai aveau nu?" :crack: era sa cad pe jos de ras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa ai noroc de ea! Sa parcurgeti impreuna multi km fara evenimente neplacute!

...si sa ai grija de "colectie" ;)

 

Ce or fi gandit designerii aia cand au conceput oribilitatile alea de faruri nu-mi dau seama!

S-au gandit numai la prima consistenta pentru finalizarea proiectului /designului!

....ca sigur au luat niste bani seriosi pt aceasta "inventie" !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E placerea lui, ceea ce si-a dorit , din punctul meu de vedere e destul.

Cam asa se vad lucrurile, ca daca e sa o luom la cate bagaje poti pune pe ea ne luam toti dube nu motoare, si pentru pozitie luam dubele cu masaj in scaune :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...