Sari la conținut

SYM MAXSYM 600i ABS


do_it
 Share

Postări Recomandate

Salut. In cautare de Maxi Scooter mi-a atras atentia acest "Taiwanez" fabricat de SANYANG Motor (face si ceva masini mai mici).

Ceva detalii despre SYM MAXSYM 600i ABS

 

 

SYM MAXSYM 600i ABS
1 Zylinder, 4 Takt, Flüssigkeitsgekühlt, 4 Ventile
Hubraum: 565 cm³
Leistung: 34 kW (46,3 PS) / 7000 U/min
Höchstgeschwindigkeit: 165 km/h
Abmessungen(L/B/H Sitzhöhe): 2270 / 825 / 1410 / 755 mm
Leer/ Zul. Gesamtgewicht: 238 / 408 kg
Tankinhalt: 14,2 L
Preis: 7.800 €

 

Am facut test drive cu el Simbata si ma fost placut impresionat. Comfort excelent (de talia Burgmann 650) porbagajul de sub sa un pic mai mic decit la Burgmann 650 (oricum incap 2 casti) dar pretul muuult mai rezonabil !!! Dupa cum unii dintre voi cunoaste ti, atit KYMCO cit si SYM (amindoua marci Taiwan) fabrica motoare ptr marci cu nume mai cunoscut (BMW, PEUGEOT...) deci fiabilitatea este demonstrata. Din proprie experienta (dupa un Piaggio si un Kymco Downtown) stiu acest lucru desi multa lume mai putin informata, ar prefera sa plateasca mai mult doar ptr emblema (marca) care se vede (no offence).

Acum as fi curios daca sunt posesori de SYM MAXSYM 600i ABS si daca sunt amabili sa ne spuna cite ceva din experienta (problemele) lor cu acest maxiscooter. Citeva poze de pe net si una cu cel cu care am facut eu test Simbata... si un mic video

(desigur ptr cei care sunt interesati).

 

post-91180-0-65527100-1493898726_thumb.jpg

post-91180-0-18297600-1493898737_thumb.jpg

post-91180-0-61666200-1493898752_thumb.jpg

post-91180-0-54591500-1493898773_thumb.jpg

post-91180-0-65509000-1493898779_thumb.jpg

post-91180-0-34109500-1493898794_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, referitor la service intradevar este bun. Celelante 2 scootere (Piaggio MP3 300ie LT) si urmatorul an (Kymco Downtown 350i ABS) le-am cumparat de la ei si bineinteles ca service am facut tot la ei. Sunt amabili si mai ales promti... Din tot ce am citi pe net e de bine dar ma gindeam ca are cineva prin Ro modelul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

nu stiu sa aiba cineva in tara asa ceva, si pentru ca din pacate la noi in tara nu avem importator de Sym, ca m-ar interesa si pe mine un Maxsym de 600. totusi are un cilindru, nu doi ca la concurenta si putere un pic mai mica. nu se simte asta la drive test ? nu vibreaza la turatii mari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La test a parut ca vibreaza mao tare ca de ex Kawasaki Vulcan S (doi cil paraleli) dar f manevrabil si mi sa parut usor. Am inteles ca si consumul ar fi o idee mai mic fata de similar in 2 cilindrii... din pacate este motor Euro 3 si deci iese din calculul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr. ca de la anul viitor la moto intra in vigoare norma obligatorie Euro 4 (si sa aiba obligatoriu ABS). Din aceleasi motive de restrictie (aici in Germania) am schimbat si masina (care era Euro 5) cu una noua cu Euro 6... Vin vremuri grele in ceea ce priveste poluarea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A intrat deja in vigoare de anul ăsta. Vedeți de exemplu cum au dispărut subit XVS1300A și VN900 din ofertele reprezentantelor Yamaha și Kawasaki din UE în timp ce în SUA au rămas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ai dreptate... si vestea buna, acest model se importa de acum numai cu Euro 4 ... deci "intra in carti" din nou. Inca o data reamintesc: f confortabil. Bravo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A intrat deja in vigoare de anul ăsta. Vedeți de exemplu cum au dispărut subit XVS1300A și VN900 din ofertele reprezentantelor Yamaha și Kawasaki din UE în timp ce în SUA au rămas.

 

Asa e , din fericire am unul asa ca nu ma afecteaza prea tare . Insa , intradevar e de porc ca e 2017 si nu au fost in stare sa puna un ABS fie el si optional /sa platesti in plus .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce va riscati la lucruri noi,netestate in timp. Luati ceva sigur, ce si-a luat toata lumea,daca pica una alta rezolvi pe loc,nu stai zile intregi pana soseste piesa cu vaporul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu nu stiu ce va atrage la wc-urile astea pe doua roti nici batuta!

Asta da postare on topic. Bravo. P. S. Gusturile nu se discuta, sunt convins ca și ție îți plac unele chestii care altora nu și totuși nu te-a bătut nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu ce va atrage la wc-urile astea pe doua roti nici batuta!

Unii sunt in acel moment al vietii cand mersul pe doua roti inseamna 80% utilitate iar restul de 20% placere. Cand raportul se schimba probabil trecem iar la non-wc-uri. Eu de exemplu nu as mai concepe sa nu am pe langa motor un maxi/scuter pentru oras. Nici batut nu as mai merge cu motorul in oras. Sper ca ai inteles fara sa fi batuta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@beatrixx cu siguranta nu esti proasta (si nici batuta)... ai gindit inainte sa scrii? Am vazut ca yoyo_man ti-a explicat lucruri de bun simt, apoi a incercat si popicadi sa argumenteze dar... tu insisti. Te rog sa vezi topicul meu aici /index.php?/topic/741824-ce-sa-aleg-oare/ si vei observa ca desi am argumente pro/contra in ceea ce priveste H.D. respect si nu jignesc posesorii acestei marci... tu de ce o faci? Totusi intrebarea mea de la inceput asteapta un raspuns ptr membrii acestui site... Probabil te vrei o "domna de calitate" ca din celelante pute strada... Te rog sa citesi inainte sa raspunzi si daca se poate argumenteaza civilizat (daca nu i-ti e prea greu). deja 2 membrii ti-au scris civilizat dar... degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...