Sari la conținut

Schimbare pompa ambreiaj cu ulei mineral cu una care foloseste lichid


Postări Recomandate

Salut,

 

Am avut ceva problema pe ktm-ul meu cu pompa de amreiaj, o pompa magura care foloseste ulei mineral. Am tot cautat o alta pompa identica, dar una noua costa foarte mult iar la mana a doua nu am gasit...

 

Intrebarea ar fi: As putea sa folosesc o alta pompa hidraulica, de la brembo, care foloseste lichid de frana, DOT 4?

(Si calitativ, ca si materiale folosite, pompa de la brembo mi se pare ca este putin mai OK.)

 

Mai trebuie facute alte modificar la sistem ? Sau doar elimin pompa si uleiul vechi iar apoi monetez noua pompa si introduc lichidul DOT 4 in sistem ?

 

Multumesc!

 


» Post actualizat in 05 May 2017 08:55

Mai exact, ar fi nevoie si de schimbarea pompei secundare (slave), cea care este langa cutia de viteze ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai nevoie de "slave cylinder ". Pune in clar parametrii piesei de care ai nevoie - cursa pe care trebuie sa o faca, diametrul pistonului - ca si chestii minime. Altfel ai sanse mici sa nimeresti ceva compatibil.

E posibil ca garniturile sin sistem sa nu tina la lichid de frana daca au fost concepute pt ulei.

 

Ce e asa de rau stricat la cilindrul vechi de nu il poti reface ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar pompa Brembo e mai ieftina decat cea Magura? Oricum, daca tot combini tipurile de pompa, mai bine pui tot ulei. Despre lichidul de frana am mai auzit ca poate ataca anumite tipuri de cauciuc (garnituri), dar despre ulei mai putin. Eu nu ma formalizez si pun la a mea ulei hidraulic mineral de la Peco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pe exc 200 pompa brembo,așa am luat mobra și de pare că avea pompa magura înainte.Am pus lichid de frana și merge ok,am crezut că așa trebuie sa fie.La 525 supermoto am magura și merg pe ulei mineral(e folosit la Citroen pentru suspensii pneumatice și 30 de lei litru)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai nevoie de "slave cylinder ". Pune in clar parametrii piesei de care ai nevoie - cursa pe care trebuie sa o faca, diametrul pistonului - ca si chestii minime. Altfel ai sanse mici sa nimeresti ceva compatibil.

E posibil ca garniturile sin sistem sa nu tina la lichid de frana daca au fost concepute pt ulei.

 

Ce e asa de rau stricat la cilindrul vechi de nu il poti reface ?

 

Diametrul pompei magura e de 9.5, iar la cea brembo pe care as vrea sa o folosesc este de 10,deci sunt apropiate ca si dimensiuni.

La cea veche s-a rupt una dintre urechile care tin maneta de ambreiaj si capacul care tine maneta de la soc, materialul din care este facut fiind o fonta foarte casanta nu as vrea sa ma mai compic cu reparatia ei...

» Post actualizat in 06 May 2017 06:10

Asta ar fi cea veche.

» Post actualizat in 06 May 2017 06:13

Iar pe cea de la brembo scrie ca trebuie folosit doar dot4

» Post actualizat in 06 May 2017 06:14

.

» Post actualizat in 06 May 2017 06:17

Dar pompa Brembo e mai ieftina decat cea Magura? Oricum, daca tot combini tipurile de pompa, mai bine pui tot ulei. Despre lichidul de frana am mai auzit ca poate ataca anumite tipuri de cauciuc (garnituri), dar despre ulei mai putin. Eu nu ma formalizez si pun la a mea ulei hidraulic mineral de la Peco.

La mana a doua,am gasit de la brembo,care sa aibe si suportul pt soc sau decompresor la un pret super ok...magura identica cu ce am avut nu am gasit la mana a doua deloc, iar noua trece de 200 euro...

post-70414-0-14576400-1494050975_thumb.jpg

post-70414-0-50414500-1494051011_thumb.jpg

post-70414-0-91059000-1494051230_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi la un sudor decent. se poate reface destul de lejer. nu are rost sa dai bani aiurea si sa faci inventii

Daca cumpar doar pompa de la brembo ies cam la acelasi pret cu care as ajunge daca as repara-o pe asta.De asta intrebam daca mai trebuiesc inlocuite alte piese.

 

Multumesc de raspuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

In cazul tau nu merge sa schimbi cu pompa care merge cu lichid de frana deoarece acesta ataca garniturile in timp. Invers merge, adica ai sistem pe lichid frana si vrei sa pui ulei mineral. De fapt lucrurile sunt clare si in pozele tale, unde producatorii nu au ales degeaba sa mentioneze clar pentru ce tip de fluid sunt facute.

Chiar daca este un articol despre instalatiile de frana la biciclete este relevant, vezi aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 06 May 2017 06:13

Iar pe cea de la brembo scrie ca trebuie folosit doar dot4

» Post actualizat in 06 May 2017 06:14

.

 

Chiar daca scrie pe pompa Brembo sa pui doar DOT4, lichidul asta va ajunge si in cilindrul receptor de jos, de langa motor. Iar asta are garnituri pt ulei, nu pt lichid de frana.

» Post actualizat in 06 May 2017 18:54

Chiar acum m-a lovit! Eu am avut anii de zile un EXC 400 din 2002 cu Magura la care puneam ulei hidraulic (din zgarcenie). De cam 2 ani mi-am luat un EXC 200 din 2010 la care nu m-am uitat daca am Magura sau Brembo si nici daca trebuie sa pun ulei mineral sau lichid de frana. Nu am acum acces la mobra dar, uitandu-ma in manualul utilizatorului vad ca trebuie sa pun lichid de frana. Cert e ca sigur am in instalatie ulei, pus cu manuta mea. Iar ambreiajul nu are scurgeri, merge usor si nu se inmoaie la incingeri de motor.

Deci, ulei in Brembo merge. Lichid de frana in Magura foarte probabil ca nu, in sensul ca topeste garniturile de cauciuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arunci o privire exact, si daca ai folosit ulei intr-o pompa care teoretic are nevoie de dot4 o sa fac si eu acelasi lucru, tot la fel presupun si eu, ca uleiul nu ar trebui sa distruga garniturile din pompa brembo...ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, am Magura, desi in manualul utilizatorului pt EXC 200 2010 zice de DOT4. Dar tot cred in teoria mea ca ulei peste garnituri pt lichid de frana merge dar invers nu. Iar, Florin, tu inca ai jos garnituri pt ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat o alta pompa identica de la magura, cu o mica problema la suportul ce vine prins de ghidon, dar a fost rezolvata de fostul proprietar...Trebuie doar sa cumpar ulei, mega scump cel de la magura :))) dar asta e...

 

Daca se mai rupe si asta o sa trec intreg sistemul pe brembo...

 

O zi frumoasa

Editat de florin46p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia ulei mineral hidraulic e 30 sau chiar mai putin litrul,de ce sa dai pe 100 de ml de 30 de lei zici ca astia de la magura fac coniac frantuzesc nu ulei mineral.

Probabil il fac din ciresele astea ce sunt 50 lei kg :-))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...