Sari la conținut

Ce sa iau? Bmw R1100rt din 2000 sau Honda CBF600 SA din 2007


lebada
 Share

Postări Recomandate

un rahat de cbf din 2005 are 12 ani de zile ! nu e in nici un caz nou !

 

avand in vedere ca au invatat cel putin 3 incepatori sa foloseasca schimbatorul si ambreiajul si sa mestereasca ei pe la motocicleta si sa descopere ca nu se spala cu spuma activa si cu vapu si daca o tii in fata blocului fara prelata peste iarna iti ruginesc toate surupele japoneze

 

 

bah da cand il mancati nu va mai saturati zic.

 

la orice gunoi dasta de peste 10 ani de 10 nu mai poti vorbi de fiabilitate sau nu stiu ce demente, a fost intretinut bine de propietari ? ori ba ? asta-i intrebarea.

 

 

ce sanse ai sa dai de un propietar care face servisul dupa carte macar in primii 2-3 ani ? unu care da 20k pe o mobra sau unu care da 6k in rate?

 

bmw chiar si vechiciunea aia de 1100 o sa aiba intotdeauna piese mai gandite si o sa-si faca jobul de motocicleta de touring mai bine decat sarmaua reinterpretata de cbf cu 75 de martoage lesinate.

 

inteleg ca nu aveti gram de cultura motociclistica ... dar totusi poate nu mai folositi termenul de touring langa partaitoare de 600cc

 

(jurnal de ghidon , azi am facut touring , am fost pan la giurgiu , am depasit si un tir , al dracu cred ca a accelerat , dar i-am dat a 4'a si am iesit victorius, honda e honda totusi , maine vreau sa-i schimb uleiul , sa fac un topic pe forum poate ii trebuie ulei special?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Initiator, ia un mecanic si vezi-le pe amandoua. Ca altfel, toti cunoscatorii astia mancatori sau nemancatori o sa te confuzeze si mai tare.

 

Cum esti incepator si nici cu banii nu vrei sa arunci, ti-as recomanda CBF-ul ca e super fiabila si simpla (in general vorbind, ca nu stiu nimic de asta la care te uiti tu). Nu vrei griji si riscuri, asa ca statistic vorbind, din cauza vechimii, BMW-ul are sanse mai mari sa nu fie ce ai nevoie (in general vorbind, ca nu stiu nimic de asta la care te uiti tu). Ca idee, un RT din asta nu mai vechi de 4 ani are cam 100 mii de km la un owner serios.

 

Mai tarziu, dupa ce prinzi si ceva mai multa experinta si $$, poti folosi si factorul bag p*la si-mi iau fix ce-mi place, da' macar alegi in mai multa cunostinta de cauza.

 

 

Spor si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Initiator, ia un mecanic si vezi-le pe amandoua. Ca altfel, toti cunoscatorii astia mancatori sau nemancatori o sa te confuzeze si mai tare.

 

Cum esti incepator si nici cu banii nu vrei sa arunci, ti-as recomanda CBF-ul ca e super fiabila si simpla (in general vorbind, ca nu stiu nimic de asta la care te uiti tu). Nu vrei griji si riscuri, asa ca statistic vorbind, din cauza vechimii, BMW-ul are sanse mai mari sa nu fie ce ai nevoie (in general vorbind, ca nu stiu nimic de asta la care te uiti tu). Ca idee, un RT din asta nu mai vechi de 4 ani are cam 100 mii de km la un owner serios.

 

Mai tarziu, dupa ce prinzi si ceva mai multa experinta si $$, poti folosi si factorul bag p*la si-mi iau fix ce-mi place, da' macar alegi in mai multa cunostinta de cauza.

 

 

Spor si asfalt uscat!

multumesc pentru sfat. cred casung gata sa renunt la ideea cu BMW...cel putin de data asta.o zi buna si asfalt uscat!

» Post actualizat in 09 May 2017 08:42

De asta si eu am recomandat CBF.ul. E mai nou, exista cerere la noi pentru asa ceva. O cumpara, merge cu ea si daca o vinde, pierderile sunt minime. Daca ia Bmw si se dovedeste a fi o cazatura sau nu e pe placul omului / nu se potriveste cu stilul lui de motociclit, atunci o va da pe caramele sa scape de ea sau va sta f mult cu ea la vanzare. Si mai exista si varianta a treia: sa nimereasca un babarez ok, sa i se muleze fix pe nevoile lui si atunci sa vezi cuplu fericit !!!!

mai convins man!

» Post actualizat in 09 May 2017 08:49

multumesc pentru sfat. cred casung gata sa renunt la ideea cu BMW...cel putin de data asta.o zi buna si asfalt uscat!

» Post actualizat in 09 May 2017 08:42

mai convins man!

ma gandesc sa merg dupa asta:)

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=243859348&categories=SportTouringMotorcycle&categories=Tourer&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&daysAfterCreation=3&features=ABS&features=BOX&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxPrice=3200&minFirstRegistrationDate=2006-01-01&minPowerAsArray=46&minPowerAsArray=KW&pageNumber=1&scopeId=MB&usage=USED&fnai=next

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt detonator de RT de 3 ani de zile, si cateva puncte care pentru MINE conteaza:

 

+ parbrizul si carenele ofera o protective atat la corp cat si la picioare(genunchi) cu exceptia gleznelor

+ eu am 1.88 inaltime si am gasit o pozitie buna a seii (care este reglabila) am ajuns sa iubesc acest moto pentru faptul ca nu obosesc cum o faceam pe altele si este ideala pentru 2 pasageri am avut un Marauder800, Transalp 750 un moto fantastic.

+ coburile si top-case incapatoare

+ manevrabila la dimensiunile care le are si un cuplu bun la turatii mici

cateva minusuri:

- gabaritul cam mare in cazul in care circul in oras

- design , pot spune ca nu este printer cele mai aspectuase (din punctual meu de vedere) depinde daca o iei pentru look sau alt ceva

- cutia este cam badarana iar poate unii vad motorul boxer cam monoton, depinde din nou ce cautati

- lumina farului cam anemica

Ar fi mai multe dar o sa ma rezum la atat , nu fiti rautaciosi acestea sunt lucruri care pentru mine conteaza eventual cateva pareri despre CBF600 tin sa precizez ca nu am condus.

am RT-ul de la 98000km acum e undeva pe la 118000km si nu am avut problem cu el decand este in posesia mea, am auzit ca incalzirea in mansoane este super, al meu nu are.

Acum nu mai imi amintesc altele, sper ca am fost de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mulțumesc

Am o rugaminte, cand scrii o replica nu mai apasa pe quote, ci pe reply, este enervant si lipsit de sens sa citezi integral o postare aflata deasupra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt detonator de RT de 3 ani de zile, si cateva puncte care pentru MINE conteaza:

 

am RT-ul de la 98000km acum e undeva pe la 118000km si nu am avut problem cu el decand este in posesia mea, am auzit ca incalzirea in mansoane este super, al meu nu are.

Acum nu mai imi amintesc altele, sper ca am fost de ajutor.

Offtopic: Daca afla baietii cu ochi albastri ca de 3 ani de zile esti detonator de RT-uri si pentru MINE ....

 

Cand spui ca nu ai avut probleme te referi ca orice utilizator normal ca motocicleta functioneaza. Si este corect, si probabil ca va mai functiona inca destul, dat fiind ca acuma 20 de ani inca se faceau lucrurile cu simt de raspundere.

Daca ai avea ipotetic ocazia sa vezi/auzi acelasi motor la 0 Km, abia iesit din fabrica, functionand ti-ai da seama ca este cate ceva de facut la el la 118.000 Km si peste 15 ani vechime. Cand te vei apuca de treaba vei mai gasi cateva minusuri...

Intrebare: ABS-ul mai functioneaza?

Incalzirea in mansoane este utila daca esti genul care circuli pina da gheata si zapada, sau pe ploaie la temperaturi mai mici. Poti sa o montezi singur oricand, nu e complicat. Valabil si pentru incalzirea in sa (chiar mai placuta decat cea din mansoane :) ).

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc @Silver Arrow de subliniat DETINATOR nu detonator :nono: :peace:

-Da abs-ul functioneaza dar nu l-am pus ca un + , nu consider ca nu este un criteriu, da este un element de siguranta care poate fi luat in considerare dar motociclismul nu este chiar cea mai sigura pasiune.

Repet am expus lucrurile importante pentru mine si gradul meu de utilizare al motocicletei , clar alte personae au alt grad de utilizare si automat alte nevoi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mulțumesc tuturor , pana la urma nu am luat nici Bmw nici Honda ci un Yamaha FJR 1300 din 2008. Nu a fost prima opțiune dar pret/an/necesitate am decis ca pentru o vreme merge pana mai adun bani si mai capăt experiența pentru un R1200rt mai nou. O zi buna si asfalt uscat tuturor! Sa ne vedem cu bine daca o da Dumnezeu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos!

 

Totusi, nu inteleg... daca tot in targetul tau era BMW R1200RT si vand ca ti-ai luat FJR, ce dracu' voiai sa cauti pe CBF600?!?!? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alegere buna, comparativ cu optiunile initiale si nu numai :) Sa o plimbi sanatos!

N-ai de ce sa o dai pe un RT mai tarziu, poate pe ceva gen GS are sa straluceasca si pe drumuri normale, nu doar pe cele ca-n palma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravos!

 

Totusi, nu inteleg... daca tot in targetul tau era BMW R1200RT si vand ca ti-ai luat FJR, ce dracu' voiai sa cauti pe CBF600?!?!? :)

eu am inceput cautand un sport touring ( am avut doar CB500 si Cb500S inainte) si la momentul cand am cerut sfatul colegilor le aveam in plan si se incadrau in buget cele 2...pana la urma...am luat FJR de la un vanzator care avea asta si UN BMW R1200 GS dar care chiar daca imi placea foarte tare era mult mai scump. FJR era in bugetul meu si imi place si cum arata si cred ca se potriveste nevoilor mele. sper ca nu am suparat pe cineva care mi-au dat sfat aici . Cu siguranta am apreciat pe fiecare pentru ajutor. Sanatate!

» Post actualizat in 22 May 2017 14:06

O alegere buna, comparativ cu optiunile initiale si nu numai :) Sa o plimbi sanatos!

N-ai de ce sa o dai pe un RT mai tarziu, poate pe ceva gen GS are sa straluceasca si pe drumuri normale, nu doar pe cele ca-n palma.

crezi? multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ L.u.v nu e din Roman, e de afara

@ DeVazut_TM.... am luat az un FJR1300. multumesc mult

Editat de lebada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Mulțumesc tuturor , pana la urma nu am luat nici Bmw nici Honda ci un Yamaha FJR 1300 din 2008. Nu a fost prima opțiune dar pret/an/necesitate am decis ca pentru o vreme merge pana mai adun bani si mai capăt experiența pentru un R1200rt mai nou. O zi buna si asfalt uscat tuturor! Sa ne vedem cu bine daca o da Dumnezeu!

 

Sa o stapanesti cu placere!

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ma bucur sa aud ca este tot la el si ca e ok.

Si baiatul caruia i-am dat VFR-ul este multumit tare de ea.

Numai eu am ramas pe dinafara si nu reusesc deloc sa sincronizez vrerea cu putinta (financiara).

 

Imi cer scuze pentru off-topic.

 

Cert este ca am postat putin mai sus o comparatie destul de lunga intre RT-ul avut de mine un sezon si un Hornet F al cuiva din familie, cu care ma mai dau cand si cand (pe aproape de 600SA-ul din topic).

Dupa ce am observat ca omul si-a luat FJR, am sters postarea.

Era evident ca era cumva depasita si tot ce ramanea era doar sa ii urez cele cuvenite.

So, repetandu-ma:

Relatie faina impreuna! Sa va bucurati unul de celalalt!

;)

 

Poze... :)

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM DOAR POZELE postate de vanzator, inca nu a intrat in posesia mea. Ar trebui sa-mi ajunga pe saptamana viitoare acasa. nerabdare mare!

post-67297-0-97344100-1495466282_thumb.jpg

post-67297-0-40515600-1495466283_thumb.jpg

post-67297-0-81721300-1495466285_thumb.jpg

post-67297-0-25545800-1495466286_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puteam sa jur ca o sa iti iei un atuobuz pana la urma , de data asta ai cam nimerit-o ai luat unul foarte fiabil , de cursa lunga

sa il stapanesti sanatos , baga si tu ceva detalii despre el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...