Sari la conținut

Casca pentru persoane cu ochelari de vedere.


sjohnnyc
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

Vreau sa imi cumpar o casca. Dilema vine de la faptul ca port ochelari de vedere.

 

Automat la prima gandire mintea se duce la o casca modulara.

 

Dupa capul meu am gasit un shark evo one sau evoline3. La pret pt buzunarul meu sunt un pic scumpe.

 

Pe review-uri am tot vazut ca locul pentru rama la ochelari are o zona scobita ..... asta e motivul principal pt care am ales aceste 2 modele.

 

E posibil sa gresesc cautand modulara poate si un fullface se preteaza la ochelari, nu stiu deci un sfat este binevenit.

 

Ar fi si alte optiuni ? Ar fi si altceva mai ieftin ?

 

Ma intereseaza sa fie destul de ventilata (se foloseste in oras) si sa pot purta ochelarii de vedere.

 

Multumesc de ajutor.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Incearca sa cauti pe site-ul celor de la Louis. In momentul cand vrei sa alegi o casca, au tot felul de filtre pe care le poti aplica (te intreaba inclusiv daca porti ochelari sau nu) si la final se afiseaza o lista cu tot ceea ce corespunde cerintelor tale. Chiar daca nu cumperi de acolo poti sa-ti faci o parere dupa ca sa te uiti. Mai jos ai si linkul.

Bafta

 

https://www.louis.eu/katalog/helmberater

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nolan N87 este o casca care se adapteaza pentru purtatorii de ochelari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scorpion Evo ADX - 1, am purtat ochelarii si a fost ok, scrie si pe ea ca e oarecum adaptata din bureti pentru asta.

Cam 250 de E bucata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt ochelarist si am luat casca special pentru aragazul meu. Merita, deoarece casca nu iti mai storceste urechile (depinde acum si cat sunt de clapauge) de rama ochelarilor, iar ochelarii stau linistiti pe nas si nu se mai ridica aiurea.

Intre casca integrala si flip-up, eu as prefera flip-up, cu toate ca am integrala (nu aveam cum sa iau altfel la modelul meu de casca). Flip-up-ul te ajuta sa poti sa bei o apa, sa bagi in gura ceva (o tigara, o imbucatura), sau poti vorbi linistit cu un alt participant la trafic si, mai ales, vara sa te aeriseti mai bine cand stai pe loc, toate astea fara sa iti dai casca jos. Pentru noi astia chelaristii este mai delicat sa scoti aragazul, sa pui casca, sa pui aragazul, apoi sa repeti invers.

Daca iei un flip-up de marca, inseamna ca este si silentioasa altfel, poate ar fi mai bine una integrala. Nu iti pot spune ce diferente de zgomot sunt deoarece nu am probat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu flip-up,

depinde si rama cit de groasa e,

eu cer rama subtire intotdeauna

 

Scorpion Exo-410 Air de exemplu are canal pt rama in burete

versiunea Antares e flip-up

iar Exo-3000 Air e cam scumpa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot de la Shark vezi Speed R 2.

 

Are canal special de ochelari - nu am nici o peoblema cu ea, practic nu simt ca port ochelarii.

 

Spor sa ai!

Raul

» Post actualizat in 08 May 2017 11:57

Tot de la Shark vezi Speed R 2.

 

Are canal special de ochelari - nu am nici o peoblema cu ea, practic nu simt ca port ochelarii.

 

Spor sa ai!

Raul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot de la Shark vezi Speed R 2.

 

Are canal special de ochelari - nu am nici o peoblema cu ea, practic nu simt ca port ochelarii.

 

Spor sa ai!

Raul

» Post actualizat in 08 May 2017 11:57

Tot de la Shark vezi Speed R 2.

 

Are canal special de ochelari - nu am nici o peoblema cu ea, practic nu simt ca port ochelarii.

 

Spor sa ai!

Raul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, hai sa scriu si eu aici un pic din experienta mea.

 

In aceeasi dilema m-am aflat si eu cand mi-am cumarat casca. Bugetul fiind limitat, neavand bani decat pentur o integrala, am mers pe Nolan N86. De ce am facut-o? Pentru ca era "cea mai ieftina casca buna"recomandata. Are niste locasuri gandite cica sa iti bagi ochelarii...bullshit. Nu ma ajuta.

Soltutia?

Lentilele de contact!

 

O sa scriu destul de mult pe acest subiect. Multi vor spune ca nu sunt sigure, ca exista risc de infectie ca...bla bla bla. Sa fim intelesi: vei purta lentilele doar cand iesi cu moto. Daca iesi rar ca mine (1-2 ori pe saptamana) cred ca poti urma exemplul meu.

 

1. daca ies pe un drum scurt si este cald afara

Ina ceatsa situatie, am niste ochelari mai vechi, pe care ii folosesc ca sa nu fortez ochelarii pe care ii port zilnic. Ii bag de regula printre cagula si casca. Evident ca nu sunt confortabili, ma strange casca dar este ok pentru 1 maxim 2 ore. Avantajul ar fi ca nu consum lentile si nici nu trebuie sa ma mai chinui sa le pun.

 

2. Daca nsa merg mai mult de 2 ore sau daca este frig afara folosesc lentile de contact.

Avantaje:

- scoti casca fara sa ai grija ochelarilor

- nu aburesc (cu ochelarii esti fortat la viteze mici sa tii usor viziera deschisa)

Dezavantaje:

- costuri

- trebuie sa ti le pui/scoti

 

Avand in vedere ca ies de 1-2 ori pe saptamana merg pe lentile de unica folosinta. Eu imi aiu asa ceva pentru ca sunt ieftine: http://www.conga.ro/lentile-de-contact/20-dailies-aqua-comfort-plus-30-lentile.html Ajungi cam la 90-95 de lei cu transport. Atentie: trebuie sa mergi la un oftalmolog sa iti spuna raza de curbura. Prima data a fost groaznic. Am stricat 15 bucati pana cand am fost in stare sa imi pun lentilele o singura data. Apoi a inceput sa mearga mai repede si mai bine. Acum nu mai stric niciuna. Sunt practice iar daca vrei intr-o zi sa renunti la ochelari (nu prea mi se intampla).

 

Gandeste-te bine...nici eu nu am vrut sa aud de lentile...dar acum sunt ok cu ele desi anul asta, facand doar drumuri scurte, am mers mai mult cu ochelarii. Daca ai nevoie de alte sfaturi sau de alte info, te ajut cu mare placere. Site-ul de mai sus e doar orientativ...eu am vrut sa iau de la un magazin online care sa aiba legatura si cu un magazin real...din pacate desteptii nu livreaza in magazinul fizic asa ca trebuie sa platesti transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Vreau sa imi cumpar o casca. Dilema vine de la faptul ca port ochelari de vedere.

 

Automat la prima gandire mintea se duce la o casca modulara.

 

Dupa capul meu am gasit un shark evo one sau evoline3. La pret pt buzunarul meu sunt un pic scumpe.

 

Pe review-uri am tot vazut ca locul pentru rama la ochelari are o zona scobita ..... asta e motivul principal pt care am ales aceste 2 modele.

 

E posibil sa gresesc cautand modulara poate si un fullface se preteaza la ochelari, nu stiu deci un sfat este binevenit.

 

Ar fi si alte optiuni ? Ar fi si altceva mai ieftin ?

 

Ma intereseaza sa fie destul de ventilata (se foloseste in oras) si sa pot purta ochelarii de vedere.

 

Multumesc de ajutor.

Sunt mai multe modele Nolan care au sistemul Eyewear Adaptive.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am acest sistem. Nu mi se pare mare branza de capul lui.

Ai desfacut obrajii? Ai scos din straturile de burete din dreptul canalului pentru ochelari in functie de grosimea bratelor lor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut doar căști integrale,sport

Nu am avut probleme.mi am ales intodeauna căștile după marca/design.daca stăteau bine pe cap

Aia era.ochelarii nu mi au făcut probleme niciodată.fie ca au fost cu rame din titan,flexibile sau plastic,rigide

Probleme sunt la lentile,se aburesc repede dimineața,la semafor și pe vreme rece

Eu sunt fan al castilor integrale.ochelarii nu sunt impediment în a schimba modelul câștii.in 10 ani nu m am plictisit încă sa ma "chinui" cu o integrala

Sunt si unii oameni care umbla in bocanci vara la 40 de grade fara probleme, asta nu inseamna ca e o solutie fericita. daca nu as merge in oras, nici pe mine nu m-ar deranja o integrala.

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trei casti, doua flip-up si una tip jet, nu stiu exact cum sa o descriu (Schuberth, LS2 si no-name). Nu am probleme cu ochelarii chiar daca am rame din plastic cum zicea cineva mai sus, de "dork". Am si dioptrii destul de mari, peste -3, am mers si 20 si 800km si nu a existat nici urma de disconfort. Nici una din casti cred ca are sistem special pentru ochelari.

 

Probeaza casca pe care o vrei si o sa verifici pe propria piele daca rama de la ochelari este sau nu o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ma bag si eu in seama, am doua dintre modelele amintite mai sus, Nolan N87 si Shark Speed-R2. Ambele concepute cu facilitati pentru ochelari. Am purtat ochelari de cateva ori, n-am avut nicio problema cu niciuna dintre ele in privinta confortului, singura dificultate este pana iti pui ochelarii daca ai unii mai sensibili, cu rame foarte subtiri. Altfel complet OK.

Evident, cel mai bine ar fi sa probezi mai intai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai desfacut obrajii? Ai scos din straturile de burete din dreptul canalului pentru ochelari in functie de grosimea bratelor lor?

M-ai lasat fara replica...ce straturi de burete sa scot????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai lasat fara replica...ce straturi de burete sa scot????

Obrajii (cheek pads) se dau jos si se desfac pe cealalta parte, prin spate. De unde se pot scoate niste bucatele de burete special pre-decupate exact din zona prin care trec bratele ramelor de la ochelari. In felul asta se subtiaza stratul de burete din zona aia si ar trebui ca ochelarii sa intre mult mai lejer.

 

In alta ordine de idei, pana la X-lite-ul de acum si pana la ochelarii de cross cu lentile fotosensibile am mers si la casti de cros si la integrale ani de zile cu ochelari de soare de 30-40 de lei. Cu o singura pereche am avut probleme: aveau bratele prea groase si-mi dadeau dureri de tample dupa 2-3 ore de condus. In rest n-am avut nicio treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica? tu consideri ca e un chin sa iti scoti ochelarii din casca de 3/4 ori pe zi?

probabil esti mult prea ...practic,ca sa zic asa

paralela intre ochelaristii care poarta integrale si purtatul bocancilor la 40 grade,e total deplasata si nefericita

cand ma apuc de fumat,o sa imi cumpar un flip ca sa pot mere cu tigara n bot pe mobra,bonus.nu mai manevrez ochelarii cand scot casca de pe bostan.stiu e fun cu flip.poti sa flegmezi taximestristii

pana atunci prefer oricand integrala in detrimentul unui flip sau a unei open ori castron

E o activitate de care ma pot dispensa, mai ales cand nu ai unde sa-i lasi jos. Si daca merg in oras, e de mai mult de 3-4 ori pe zis dat jos casca, nu pre apoti intra in magazin/banca cu casca pe cap ca te rtezesti ca apasa aia vreun buton de panica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...